Dolar : Alış : 3.8390 / Satış : 3.8459
Euro : Alış : 4.5092 / Satış : 4.5173
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir13°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13806 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mazlum-Der: Geç gelen Adalet öldürür

03 Ekim 2015 - 733 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Mazlum-Der: Geç gelen Adalet öldürür

Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Ali İhsan Gültekin,  Abdullah Demirbaş ve Hasta tutuklularla ilgili basın toplantısı düzenledi. Şube binasında düzenlenen ve Yönetim Kurul üyelerinin de bulunduğu basın toplantısında açıklamayı yapan Gültekin, Türkiye’de sayıları 650 dolayında olarak bilinen hasta tutsakların sayısı her geçen gün artmakta ve bu konu hakkında Adalet Bakanlığının apaçık bir insan hakkı ihlali olan bu duruma göz yumduğuna işaret ederek, “Adaletin insan hakları karşısında sağır kesildiğinin apaçık kanıtlarından biri Diyarbakir Sur İlçesi Eski Belediye Başkanı olan Abdullah Demirbaş’ın;  en sonuncusu 09.07.2013 tarihli ve Türkiye’nin çeşitli üniversite hastanelerinde aralarında bulunduğu sayısı 30 bulan aynı yöndeki Sağlık raporlarına karşın hala içeride tutulmasıdır” dedi.

Demirbaş’a 2002’de tedavi edilmezse ölüm tehlikesi olan ‘hewrediter derin ven trombozu’ (kalıtımsal kan pıhtılaşması) teşhisi konulduğunu hatırlatan Gültekin, şöyle dedi: “2009’da bölgedeki birçok siyasetçi ile birlikte tutuklanan Demirbaş, ulusal ve uluslararası sivil ve siyasi kuruluşların desteğiyle yürütülen bir kampanya çerçevesinde 10 Mayıs 2010 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, hastalığı düzenli ve sürekli bir tedavi gerektirdiği için özel bir izinle tahliye edilmişti. Abdullah Demirbaş’ın vücudu, kalıtımsal kan pıhtılaşması hastalığı sebebiyle aşırı düzeyde demir içermekte ve bu da kan pıhtılaşmasına (tromboz) neden olmaktadır. Kan dolaşımı sağlanamadığında izleri vücudunda özellikle de kollarında ve bacaklarında görülebiliyor. Oluşan pıhtının bacak toplardamarını tıkaması sonucu bacakta şişlik, ağrı ve yürüyememe şikâyeti oluşurken, pıhtının bulunduğu yerden kopup akciğere gitmesi ile akciğer embolisi olarak isimlendirilen nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı ile karakterize olan ve bazen ölümcül olabilen bir durum gelişebiliyor. Tutuklu bulunduğu süre boyunca defalarca hastaneye kaldırılıp yatırılan Demirbaş için 09.07.2013 tarihli son raporda “…Pıhtı oluşumuna yatkınlık oluşturan genetik durum ve geçirilmiş tromboembolisi nedeniyle hayati tehlike oluşturan yüksek risk grubundadır…” denilmektedir”

Yaşam hakları tehdit altında

Mazlum-Der Şube Başkanı Gültekin, Demirbaş’ın bu yılın Ağustos ayında bir soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tekrar tutuklandığına işaret ederek, “Yürütülen suçlamalar ile ilgili avukatları, sağlık problemlerinden dolayı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması için başvuruda bulunmasına karşın; kaçma ve delilleri karartma şüphesi nedeniyle bu başvurusu reddedildi. Yargı süreçlerinde tutuksuz yargılamanın herkes için esas olması gerekliliğiyle sağlığa erişim hakkının hiçbir sebeple ertelenemez ve engellenemez bir hak olduğunu hatırlatarak Abdullah Demirbaş ve bütün hasta tutuklular için; orantılılık ilkesi ve diğer ilkeler gereğince, hapishane koşullarında tedavisi mümkün olmayan tutuklu ve hükümlülerin bu durumlarına rağmen tutukluluk hallerinin devam ettirilmesinin yaşam hakkını tehlikeye atan bir durum olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Demirbaş ve hasta tutuklular serbest bırakılmalı

Hasta tutukluların sağlığa erişim hakkının yerine getirilmesinin temel bir insanî ve hukukî sorumluluk olduğunu vurgulayan Gültekin, “Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı makamından, sorumlulukları gereği inisiyatif alarak; hapishane koşullarında tedavisi mümkün olmayan ve durumu giderek kötüleşen Abdullah Demirbaş ve diğer hasta mahkumların serbest bırakılmaları için gerekli süreci işletmelerini talep ediyoruz” dedi. (Faruk YARIŞ)

Mazlum-Der

359 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika