Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14156 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mısır’daki İdam Kararlarına Diyarbakır’dan Protesto.!

17 Haziran 2015 - 460 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Mısır’daki İdam Kararlarına Diyarbakır’dan Protesto.!

Diyarbakır’daki 72 sivil toplum kuruluşu, Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye ve 105 kişiye darbe yönetimi tarafından verilen idam kararını protesto etti.

Diyarbakır’da faaliyet yürüten ve aralarında Özgür-Der, Mustazaf-Der, Memur-Sen’in de bulunduğu 72 sivil toplum kuruluşu tarafından, Mısır’da ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olanMuhammed Mursi ve 105 kişiye verilen idam cezalarının onanmasını protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenlendi. Ofis AZC Plaza önündeki açıklamada, üzerinde “Zulmedenler yakında nasıl bir inkılapla devrileceklerini bilecekler” ve “Darbeciler Mursi’yi yargılayamaz” yazılı pankartlar açılarak, “Darbeciler yenilecek İslami hareket kazanacak” ve “İhvana selam direnişe devam” dövizleri taşındı.

Sivil toplum kuruluşları adına açıklamayı okuyan Recep İdikut, dün Muhammed Mursi için darbeci mahkemelerinin idam kararının ömür boyu hapis cezasına çevirdiğini belirterek, ayrıca üç İhvan yöneticisi Muhammed Biltaci, Hayrat Şatır ve Ahmet MuhammedAbdulati’nin aralarında bulunduğu 106 kişiye geçen ay verilen idam cezalarının onanmasını şiddetle kınadıklarını vurguladı. Mursi ve İhvan yetkililerine verilen cezaların hukuki değil, siyasi olduğunu ifade eden İdikut, “Zalimler bir kez daha mazlum Müslüman halkın onurunu, şerefini esir almak istediler. Diktatörleri devirme iradesiyle zalimlerin tahtını al aşağı eden ve meydanları ‘özgürlük, adalet ve meşruiyet’ çağrıları ile inleten İslami hareketler Tunus, Libya, Mısır, Yemen ve Suriye’de istedikleri zalimlerin iktidarlarını sarstı. Halkların kendi iradesini ellerine alma çabaları bu nedenle zalimlerce bir cezalandırma ve bedel ödetme kampanyasına dönüştürüldü” dedi.

320 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika