Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖGC’den ‘Gönüllü Muhabir’ kampanyası

13 Ağustos 2016 - 541 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»ÖGC’den ‘Gönüllü Muhabir’ kampanyası

dyb-13-08-16-ogc-gonullu-muhabr-kanpanya2

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), son dönemde 36 çalışanı cezaevlerine konulan Basın kurumları ve tutuklu gazetecilerle dayanışmak amacıyla “Gönüllü Muhabir” kampanyası başlattı. Kampanyanın startı Diyarbakır’da verildi. Kentte bulunan Koşuyolu Parkı’nda yapılan açıklama ile Cemiyet yöneticileri tarafından startı verilen kampanya duyurusuna HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, DBP ve HDP’li yöneticileri, kimi sivil toplum örgütü temsilcileri ile Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. “Tutuklu gazetecilere özgürlük” pankartı açılmasının yanı sıra tutuklu bulunan gazetecilerin posterlerinin ellerde taşındığı açıklamada, kampanya hakkında bilgi veren ÖGC Yöneticisi Mehmet Ali Ertaş, kampanyayı bölge ve Türkiye cezaevlerinde bulunan meslektaşları ve bağlı çalıştıkları Özgür Basın kurumları ile dayanışmak amacıyla başlattıklarını vurguladı.

‘HABER ALMA HAKKI ENGELLENİYOR’

ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan ise, hemen her gün yaşanan gazeteci tutuklamaları ile halkın haber alma hakkının engellendiğini, gazeteciler ile bağlı basın kurumları üzerindeki baskının ayyuka çıktığına işaret eti. Özgür Basın kurumları başta olmak üzere birçok basın kurumu ve çalışanlarının baskılarla yüz yüze olduğunu ifade eden Boltan, “Basın ve gazetecilik, gerçek demokrasinin bir parçasıdır. Ama maalesef bugün Özgür Basın kurumları ile diğer kurumlar halen devletin baskısı altında. Bu saatlerde bile Demokratik Modernite editörü Haydar Ergül ile DİHA muhabiri Engin Eren emniyetlerde gözaltında. 4 gün önce Amed’de 4 gazeteci arkadaşımız hukuksuz bir şekilde gözaltına alınarak, kötü muamelelerle karşı karşıya kaldıktan sonra serbest bırakıldılar. Türkiye’de bugün 70’în üzerinde gazeteci çeşitli cezaevlerinde tutuklu” diye konuştu. Boltan, tüm bu baskı ve engellemelere rağmen gerçeklerin halka ulaştırılmasına, tutuklu gazeteci arkadaşlarının yarıda kalan mesleki faaliyetlerini ve mücadelelerini sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

BARIŞ ANNESİ ‘GÖNÜLLÜ MUHABİR’ OLDU

ÖGC Eşbaşkanı Boltan’ın ardından DİHA’da Gönüllü Muhabirliğe başlayan Barış Annesi Nezahat Teke söz aldı. Teke, kampanyaya katılarak tutuklu gazeteciler ve Özgür Basın kurumlarıyla dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti.

BEŞTAŞ: BUGÜNDEN SONRA BİRER GÖNÜLLÜ MUHABİRİZ

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da gerçek gazeteciliği yürütenlerin Özgür Basın kurumlarında çalışanlar olduğunun belirterek, bugünden sonra HDP milletvekilleri olarak kendilerinin de birer Gönüllü Muhabir olduklarını kaydetti. Beştaş, konuşmasının devamında basın kurumlarına ve gazetecilere dayatılan hak ihlallerine dikkat çekti.  Yapılan konuşmalar sonrası kampanyanın startı verilen açıklama, atılan “Özgür basın susturulamaz” sloganı ile sona buldu. Kampanya çerçevesinde Diyarbakır, Van, Cizre, Çukurova ve İstanbul bürolarında tutulacak 5’er günlük nöbetlerle sürdürülecek kampanya 25 gün boyunca devam edecek.

540 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika