Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Oğulmuş: “Toplumsal patlama yaşanabilir”

29 Aralık 2015 - 1.121 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Oğulmuş: “Toplumsal patlama yaşanabilir”

TÜMSİAD Diyarbakır Şube Başkanı Hüseyin Oğulmuş, Sur’da yaşanan olaylardan domayı toplumun patlama noktasına geldiğini hatırlatarak, barış ve huzur ortamının sağlanmaması durumunda toplumsal sorunların ortaya çıkacağını söyledi. Hükümet’in Sur’daki esnafa yönelik açıkladığı destek paketinin yetersiz olduğunu savunan Oğulmuş, devletin yeniden bir destekleme paketini acilen çıkarması gerektiğini belirtti.

Yaklaşık 7 aydan bu yana bölgede ve özellikle Diyarbakır’da yaşanan olaylar devam ederken, ekonomi patronları ekonominin giderek kötüleşeceği yönünde açıklamalarda bulunuyor. 28. Güne giren Sur’daki yasağın ardından 500’ün üzerinde esnafın işyerine kilit vurduğu, 25 bin’in üzerende vatandaşın zorunlu bir göçe maruz kalması, tüm kesimleri endişelendiriyor.

500 İŞYERİ KAPANDI, BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ OLDU

TÜMSİAD Diyarbakır Şube Başkanı Hüseyin Oğulmuş, Diyarbakır’da yaşanan olaylardan dolayı 500’ün üzerinde işletme resmi olarak kapandığını vurgulayarak, “Bir daha da düzeleceğini tahmin etmiyorum zaten. Bu insanlar mağdur durumda. Sokağa çıkma yasağı 28 günü geçti. Bunun yanı sıra Sur’da 200 nüfusu vardı. Bunların çoğu günlük çalışanlardı. Bunlar arasında sebzeciler, bir yerde gündelik çalışanlardı, işçilerdi. Bunların hepsi şimdi mağdur durumdalar. Her biri 50-10 aileye baksa bu 10 binleri buluyor. Sur’daki dükkânlarını boşaltan esnaflarımız Sur’un dışındaki ilçelere gelmek istiyorlar. Bu kez de Sur’un dışındaki emlakçılar rant elde etmeye çalışıyor. Dükkan ve ev kiraları ateş pahası oldu. Sur’da 200-300 lira kira ödeyenler burada binlerce lira kira ödeyecek” dedi.

HÜKÜMETİN DESTEK PAKETİ ÇÖZÜM DEĞİL

Devletin esnaflara Vergi ve SGK’da 3 aylık prim ertelemesi uygulamasına gittiğini hatırlatan Oğulmuş, “Biz buna çözüm demiyoruz. Hadi 3 ay geçti, 3 ay sonra bu vatandaşlar ne yapacak? Kazancı ortada. Bunun biran önce iyileşmesini istiyoruz. Çünkü toplumsal bir patlamaya hazırız. Toplum patlamak üzere. Burada önüne geçilemeyecek toplumsal sorunların ortaya çıkacaktır. Biran önce devletimizin bölgeye el atması lazım” diye konuştu.

BÜYÜK YATIRIMCIDAN VAZGEÇTİK, KÜÇÜK ESNAFLARIMIZI KURTARALIM

Oğulmuş, Diyarbakır 6.bölge seçildiği için 2-3 üyelerinin bölgede yatırım yapmak için müracaat ettiğine değinerek, “Burada biliyorsunuz devletin çok büyük avantajları vardı. Sigorta, vergi, kira anlamında büyük bir avantaj sağlanmıştı. Burada o zaman incelediğimiz kadarıyla hem bizden hem de TÜMSİAD ailesinden gelmek isteyenler vardı. Bir de 500’ye yakın yatırım için müracaat vardı. Bunların çoğu büyük yatırımlardı. Büyük talep olduğu için sıraya bırakmışlardı. Hiç biri gerçekleşmedi. Hiç kimsede gelmedi. Diyarbakır’da yatırım yapanlarda gitmeye çalışıyor. Buda ekonomiye büyük bir zarar. Zaten 3-5 fabrikanın dışında yatırımımız yoktu. Bunların yatırım yaparak ekonomiye faydası beklerken, büyük hayal kırıklığı yaşadık. Buda üzerine tuz biber oldu. Büyük yatırımları kaçırdığımız yetmiyor, birde küçük yatırımlarda gidiyor. KOBİ’lerde gidiyor” şeklinde konuştu.

BARIŞ ORTAMI OLMAZSA BİTERİZ BİZ

Oğulmuş, öncelikle bölgede barış ortamının sağlanması gerektiğine işaret ederek, önerilerini şöyle sıraladı: “TÜMSİAD olarak genel merkezimizle Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a öneriler sunuyor. Ekonomik anlamda öneriler sunuyor. Bizde mevcut sorunlarımızı dile getiriyoruz, anlatıyoruz. Hatta burada 25-30 gündür esnaflarımızı mağdur durumda, bu durumda ne yapabiliriz. Onlarda buraya gelme şanslarının olmadığını söylüyorlar. Zaten sizler kaçıyorsunuz oradan. Burada Hükümete önerilerimiz sürüyor. Geçtiğimiz gün Diyarbakır İşkonseyi olarak Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Mehmet şimşek ile görüşüldü. Ama bence de konuşmaların hepsi lafta kalacaktır. Destek paketi bile önerilerimizi karşılamıyor. Önemli olan burada KOBİ’lerin, küçük esnafların iş yapmasıdır. Büyük yatırımcılardan vazgeçtik. Acil olarak bu bölgeye ekonomik destek lazım. Ama önce huzur ve barış iklimi gelecek. Bu olmazsa diğerleri lafta kalır. Bu ortamın düzelmesi lazım. Hendeklerin kapatılması lazım. Barış ortamı olmazsa bittik biz” (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

TÜMSİAD Başkanı Hüseyin Oğulmuş

631 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika