Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Olaylar ‘Emlak’ sektörünü vurdu!

03 Ağustos 2015 - 849 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Olaylar ‘Emlak’ sektörünü vurdu!

Suruç’ta yaşanan katliamın ardından Hükümetin DAİŞ ve PKK’ye yönelik başlattığı operasyonlar sonrası, PKK’nin bölgedeki birçok İl’de başlattığı saldırılar insanlarda tedirginlik yaratırken, ‘Emlak’ sektörünü de olumsuz yönde etkiledi.

Diyarbakır Emlak Komisyoncular ve Müşavirleri Derneği (DİEMDER) Başkanı Mustafa Koç, yaşanan olayların bölge insanı olarak kendilerini tedirgin ettiğini ifade ederek, diğer sektörler de olduğu gibi Emlak sektörünün de olumsuz yönden etkilendiğini söyledi. Meclis’te grubu bulunan 4 partinin biran önce birleşerek, Hükümet belirsizliğine son vermeleri gerektiğinin altını çizen Koç, sektörlerin canlanması için 2,5 yıl devam ettirilen barış ya da diğer adıyla çözüm sürecinin devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

AK Parti Hükümeti’nin, Suruç’ta terör örgütü DAİŞ tarafından düzenlenen ve katliam ile sonuçlanan bombalı saldırının ardından sınır ötesinde DAİŞ ve PKK’ye yönelik düzenlediği hava operasyonu ve Ülke genelinde başlattığı operasyonlarından ardından PKK tarafından artış gösteren saldırılar endişe yaratmayı sürdürüyor. Devam eden operasyonlar ve saldırılar ticareti ve yatırımları da etkilerken, bu olaylar Emlak sektörünü de vurdu.

Diyarbakır Emlak Komisyoncular ve Müşavirleri Derneği (DİEMDER) Başkanı Mustafa Koç, gündemi ve Emlak sektörünün durumunu gazeteniz Yenigün’e değerlendirdi.

OLAYLAR EMLAK SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLEDİ

Yaşanan olayların tüm sektörleri olduğu gibi Emlak ve inşaat sektörünü de olumsuz yönden etkilediğini ifade eden Koç, “Hükümet belirsizliği ve sonrası yaşanan operasyonlar ve saldırılar, küçük ve büyük esnafı olumsuz yönden etkiledi. Biz Emlakçılar olarak da çok etkilendik. Emlak satışlarında büyük bir durgunluk var. Çoğu arkadaşımız dükkanlarını açmak istemiyor. Çünkü vatandaş ev kiralayamıyor, ya da konut satın alamıyor. Olayların devam etmesi durumunda sektörümüz tamamen bitme noktasına gelebilecektir” diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Koç, olaylar önce başta bölge olmak üzere ülke genelinde devam eden çözüm süreci sayesinde sektörlerinin iyi bir konumda olduğunun altını çizerek, Ağır aksakta olsa sürdürülen bir çözüm süreci vardı. Bu süreç toplumsal hayatın her alanında olduğu gibi ticareti de olumlu yönden etkiliyordu. Ancak 7 Haziran seçimleri sonrası başlayan duraklama, son günlerde yaşanan olaylar ve saldırılarla birlikte devam etti. İnsanlar yatırım yapamaz hale geldi” dedi.

BARIŞIN SAĞLANMASI VE HÜKÜMETİN KURULMASI GEREKİR

“Bugün Doğu ve Güneydoğu da bir savaş varsa, sanmasınlar ki Batı ve diğer bölgeler rahat edecektir” diyen Koç, “Onlarda bu ateşte yanar. Temennimiz biran önce barışın sağlanması ve çözüm sürecinin devam etmesidir. İnsanların ölmemesini istiyoruz. Çağrımız, Meclis’te grubu bulunan 4 parti biran önce koşulsuz bir araya gelerek, önce barışı sağlamaları, ardından hükümeti kurmalarıdır. Parti yetkilileri şunu unutmasınlar; burada bir rüzgar varsa yarın onlar fırtınaya yakalanırlar” dedi.

DİYARBAKIR’IN KONUT İHTİYACI VAR

Konut kiralarının yüksek olmasını Diyarbakır’ın ihtiyacını karşılayacak düzeyde konut yapılmamasına bağlayan DİEMDER Başkanı Koç, “Maalesef Diyarbakır’ın ihtiyacını karşılayacak konutlar yapılmadı. Yani konut açığımız var. Konut açığı kapatılmadığı müddetçe kira fiyatları yüksek olacaktır” şeklinde konuştu.

ESNAF DA ENDİŞELİ

Emlakçı esnafı ise, olaylardan dolayı emlak sektörünün bittiğine vurgu yaparak, “Satan çok alıcı yok. Konut satış fiyatlarında da büyük düşüş var. Ama konut alan yok. İş olmadığı için dükkanları açamıyoruz. Olaylar sadece bizi değil, bütün esnafı etkiledi. İhtiyaç harici alışverişler bile yapılmıyor. Barış süreci sağlanmadıkça böyle devam edeceğiz. Biran önce barış sürecinin sağlanmasını istiyor ve bekliyoruz” diye konuştular.

IMG_5037 IMG_5039

508 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika