Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

On binler Elçi’yi son yolcuğuna uğurladı

29 Kasım 2015 - 507 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»On binler Elçi’yi son yolcuğuna uğurladı

Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi’nin cenazesi, sabah saatlerinde Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi morgundan alınarak Koşuyolu Parkı’na getirildi. Burada düzenlenen törene HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, HDP milletvekilleri, Türkiye’nin değişik illerinden gelen avukatlar, Elçi’nin yakınları, sevenleri ve onbinlerce vatandaş katıldı. Onbinlerce kişi, Tahir Elçi’ye karşı son görevini yerine getirmek için koşuyolu parkı’na aktı. Halkı, saygı duruşunda bulundu, “Şarxa şoreşe” marşını okudu. Bu sırada parkın üzerinde helikopterler uçtu.

ÖZMEN: “BAZI ÖLÜMLER ONURLUDUR”

Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, törende yaptığı konuşmada, “Kuşkusuz her ölüm acıdır, ancak bazı ölümler onurludur. Bazı ölümler dersir. Sadee meslek hayaktı değil, bu dünyadan ayrılışı da bizden koparılıp götürülüşü de bizler için gurur ve onur dersidir. Öğrencilik yıllarından beri insan hakları alanında mücadele eden, bu uğurda işkence gören Elçi’yi alçakça bir saldırı sonucunda kaybettik” dedi.

ELÇİ’YE FAİLİ MEÇHUL ORDUSU KARŞILAYACAK

Törende konuşan Elçi’nin kız kardeşi Türkan Elçi de, Bugün ebediyete intikal edince onu faili meçhul ordusu karşılayacağını ifade ederek, “Kendini her zamanki gibi nezaketle tanışmaya çalışırken, herkes tanıtmaya ne hacet diyecek. Seni bütün faili meçhuller, bütün alem tanır, senin bize bir ömür hakkın geçti. Biz seni buradan izledik. Bize bir ömür adadın diyecekler ona. Kaldı mı senin gibi kınalı güvercinler diye soracaklar. Elçi’nin o zaman gülümseyen yüzünde bir akşam inecek. Valla ne diyeyim geldiğimde bir avuç güvercin vardı, kartallar şahinler, leş kargaları kol geziyordu. Sen bizi savundun diyecekler, ya seni kim savunacak. Arkamda eşim var diyecek. Benim gibi düşünen arkadaşlarım var diyecek. Bugün dilekçe verdiğim yurtışına çıkış yasağım kalktı, kıtaları, denizleri fersah fersah gezebilirim. Bütün faili meçhuller onu bağrına basacak. Beni tehdit edenler, hedef gösterenler hoşçakalın. Beni anlamayanlar hoşça kalın, anlamak istemeyenler, dudak bükenler hoşçakalın, geçirildiğin işkence tezgahları hoşçkalın. Beni sevenler, destekleyenler, çocuklarım eşim hoşçakalın diyecektir” diye konuştu.

DEMİRTAŞ: TAHİR’İ ÖLDÜREN DEVLET DEĞİL, DEVLETSİZLİKTİR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Allah herkese böyle onurlu bir yaşam ve ölüm nasip etmesini dileyerek, “Önemli olan nasıl öldürüldüğümüz değil nasıl yaşadığımızdır. Bizler her saniyemizi halkımızın değerlerine kutsallarına bağlılıkla geçireceğiz. Sayın Elçi böyle demişti. Elçi, son saniyesine kadar barışı ağzından eksik etmedi. Onun mirası budur, bizler topraklarımızda çok acı gördük; kan gördük; savaşlar gördük. Her gün cenazeler kaldırdık, morg kapılarında büyüdük. Bunu bir kader olarak kabul etmedik, elbet topraklarımıza barış gelecek. Bunda ısrarcı olacağız, Elçi’nin son sözleri bizim de sahipleneceğimiz barış bayrağıdır. Kan, savaş, ölüm istemedik. Topraklarımızda özgürce yaşamak istedik” dedi.

ELÇİ YATAĞINDA YASTIĞINDA ÖLMEYECEĞİNİ BİLENLERDENDİ

Elçi’nin yatağında, yastığında ölmeyeceğini bilenlerden olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Gerçekler yakıcıdır ama birilerinin söylemesi gerekir, hakikati gizleyerek hiçbir yere ulaşamayacağımızı bilenlerdi Elçi, bedel ödemek gerekir. Koşullar ne olursa olsun cesur olmayı gerektirir, rüzgarın estiği yola göre değil, her koşulda bedel ödemeyi gerektirir. Hepimiz böyle çıkmadık mı yola? Çocuklarımız torunlarımız yataklarında rahat ölsünler diye canımızı ortaya koyduk, bizi yıldıramazlar böyle. Sevgili eşinin de belirttiği binlerce onbinlerce faili meçhul karşılayacak. Hepsi çok tanıdık, hikayeleri aynı. Tıpkı Kürdistan toprakları gibi acılıdır yaşam öyküleri. Her birinin yaşam öyküsü acı tarihi, topraklarımızın tarihiyle aynıdır. Seni Allah’a emanet ediyoruz. Çok şükür ki yüzbinlerce dostumuz var, Kürt ile Türk ile demokrasiye inanan yüzbinler bugün arkandan ağıt yakıyor” şeklinde konuştu.

CİNAYETİN TAM OLARAK AYDINLANACAĞINDAN ŞÜPHEMİZ VAR

Demirtaş, Siyasi cinayetin tam olarak aydınlanacağından şüphelerinin olduğunu ileri sürerek, “Haklı şüphemiz var, geçmişte o kadar çok yaşandı ki topraklarımızda benzer acılar yaşandı. Hiçbirinin arkasından failler yakalanacak diye içimiz rahat uğurlayamadık. Çünkü bu devlet hiçbir zaman hepimizin devleti olmadı. Herkes devleti kendi mülkü gibi kullandı. Hepimizin olsun diye, ortak yönetim olsun diy eçok uğraştık; uğraşıyoruz. Ama Kürt halkı şunu iyi biliyor; Tahir’i öldüren devlet değil, devletsizliktir. Çünkü biliyoruz ki bugün barış elçisi başkanımızın arkasından ‘oh olsun’ diyen on milyonlar da var. Ankara’da bu acıyı yüreğinde hissetmeyen bir yönetim, anlayış var. Nasıl bizim yönetimimiz diyebiliriz. Acıda bile ortaklaşamayan bir toplumu nasıl bir arada tutabiliriz. Tahir Başkanın mirası emaneti yükü ağırdır, ama halkımız bu ağır yükü taşırken tarihi sorumluluğu unutmayacak. Biz bu özgürlük kervanını varması gereken yere ulaştırana kadar herkesle ortak mücadeleyi büyüterek yürüteceğiz. Gözün arkada kalmasın, böyle olmasını istemezdik”

Konuşmaların ardından Elçi’nin cenazesi toprağa verilmek üzere Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı’na götürüldü. (Sait BAYRAM)

12313618_10208154634611465_4852952418775772892_n 12313900_10208154635451486_2287788139855997314_n 12316581_10208154635131478_2370623746510178496_n

11148745_519098684934984_8878116896463426536_n

312 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika