Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Önce barış, sonra turist!

10 Temmuz 2016 - 608 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Önce barış, sonra turist!

turizm stk ları

Diyarbakır’da Kültür ve Turizm Sivil toplum örgüt temsilcileri, Diyarbakır’ın turizmini www.haberdiyarbakir.gen.tr’de değerlendirdi. Turizmin yeniden eski günlerine dönmesi için öncelikle huzur ve güven ortamının sağlanması gerektiğine işaret eden STK temsilcileri, “En önemlisi, Sur içinin ziyaret edilebilirliği sağlanmalı ve turistik turların yapılabilir alt yapısı hazırlanmalı ve güçlendirilmelidir” dediler.

İşte Diyarbakır’daki Turizm ve Kültür Sivil toplum örgüt temsilcileri, www.haberdiyarbakir.gen.tr’de  şöyle dediler:

Diyarbakır’ın mevcut durumu nedir?

DİYARBAKIR’IN KÜLTÜR DEĞERLERİ SÜRECİ UNUTTURUR

Diyarbakır TÜRSAB Başkanı Mehmet Akyıl, çatışmalı süreçten bu yana çok çok iyi bir noktaya geldik.En azından şehir merkezindeki çatışmalar bir nevi bitti. Diyarbakır kültür değeri açısından son derece iyi bir konumdadır. Bu değerlerden dolayı yaşanan olumsuzlukları hemen unutturuyor. İnanç ve kültür turizmi açısından iyi bir yerde olan kentin son yıllarda Hevsel bahçeleri ve sur’ları UNESCO Kültür mirası listesine girmesi ayrıca bizi sevindirmiştir. Biz bir sezonu kaçırdık. İnşallah önümüzdeki sezonda Eylül ayı ile birlikte o sezonu iyi değerlendirmek gerekiyor. TÜRSAB olarak bizim acentelerimizin yüzde 10’ü ciddi anlamda bir ekonomik krize girdi. Sur’da 15’e yakın acentemiz mağdur oldu. Sur’daki acentelerimizin çoğu başka merkez ilçelere taşındı. Diyarbakır’da yaşanan ekonomik kayıp çok büyük rakamlara ulaşmadı. Fakat Turizmden geçinen oteller ve sur içindeki esnaflarımız çok ciddi zararlar gördü. Önümüzdeki dönem Diyarbakır’a turisti getirerek oradaki esnafımızın yaralarına merhem olmak istiyoruz. Bir sezonluk kayıpla yeniden yolumuza devam etmek istiyoruz.

Peki, geleceğe umutla bakıyor musunuz?

ÇOK UMUTLUYUZ

Umutluyum. Çok umutluyum. Çünkü biz inanç ve kültürel zenginlikleri bakımından Dünyada sayılı İllerden birisiyiz. Bizim hedefimiz sadece iç turizm değil, dış turizme ağırlık vermektedir. Dış turizmin katkısı biraz daha geç oluşuyor. Belki bir sezon daha kaybedebiliriz ama biraz daha huzur ortamı oluşursa özellikle Avrupa’dan Sur ve Hevsel bahçelerinin UNESCO kültür mirasına girmesinden sonra binlerce yabancı turistin geleceğine inanıyorum. Bu anlamda biz acentelerle sürekli bu konuları istişare ettiğimizde sabırlı olmamız gerektiğini söylüyoruz. Yaptığımız toplantılarda acente sahipleri, huzur ortamı gelmediği müddetçe buraya turistin gelmesi söz konusu değildir.  Öncelikle huzur ve güven ortamının tabii ki de sağlanması gerekiyor

AKSU: DİYARBAKIR BİR DEĞERDİR

Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu: “Diyarbakır her şeyden önce bir değerdir. Kültür varlıkları, maneviyatı, tarihi bakımından, medeniyetler şehri olması bakımından, çevresinin 3 bin yıldır surlarla çevrili olması bakımından Diyarbakır bir değerdir. Diyarbakır hiçbir zaman değerini kaybetmez. Tabii ki çok kötü bir süreçten geçtik. Diyarbakır’ın bu süreçten geçmesine rağmen dik durması bizim için çok önemli bir değerdir. Diyarbakır’ın bir potansiyeli var. Bu çatışma döneminin bitmesiyle birlikte Çevre ve Şehircilik bakanının burada bir açıklaması oldu. Diyarbakır’ın eski yıkılan evlerinin veya yıkıma yüz tutmuş evlerinin eski Diyarbakır evleri şeklinde turizme kazandırılması ve Sokakta sağlılıklaştırma çalışmalarına yapılması kararı almışlar.

Diyarbakır’ın hangi turizme öne çıkması gerekiyor?

İNAÇ TURİZMİ İLE ÖNE ÇIKMASI GEREKİR

Diyarbakır’ın turizmi tam anlamıyla hak ettiği yere gelmesi için belli bir süreç gerekiyor. O sürece doğru gidiyoruz gibi. Çünkü Sur’ların ve Hevsel bahçelerinin UNESCO kültür mirası listesine girmesi bir milattır, Diyarbakır’ın kaderi değişecek. İnsanlar artık akın akın buraya gelmeye başlayacak. Çünkü bakın İsrail senelerce savaşlardan dolayı ne kadar kötü bir ortamda olmasına rağmen inanç turizmi hiçbir zaman engel tanımadı. İsrail’e yılda 2 milyon insan inanç turizmi için gidiyor. Bizde turizmde öne çıkması gereken İnanç turizmidir. Diyarbakır’daki sahabelerin, peygamberlerin ve 3. Mukkades şehrin olması hasebiyle Diyarbakır şuan inanç turizmiyle öne çıkması gerekiyor. Bununla ilgili yapılması gerekenleri toplantıda dile getirdik. İnanç turizmde Diyarbakır’ın bir merkez olması hatta Hac’ca giden vatandaşlarımızın Hac’ca gitmeden büyük zatların türbelerini ziyarete giderler. Bir manevi değer açısından Mevlana hazretleri ile bir sahabenin manevi değeri kıyaslanmaz. O kadar manevi değeri büyük bir memlekette yaşıyoruz ki inanç turizmi açısından önemlidir. Burada İslam konferanslarının veya Olimpiyatlarının yapılması veya turizm acentelerinin veya TURSAB’ın Diyarbakır’ı merkez seçmeleri en azından buraya bir damla da bir katkı sunacaktır. Daha sonraki aşamalarda inşallah biz de umuyoruz Diyarbakır’ın turizmi verdiği örnek gibi değerlerinin hepsi dimdik ayakta yıkılan yerlerde varsa bunlar hepsi tescillidir. Diyarbakır’ın bu kadar kıymetli ve büyük değerlere sahip olması dışarıdan ve içerdeki kesimlerin bu memleket üzerinden hesapları olmasından vuku geliyor. Bunu biz yıkacağız. Vatandaş zaten bunlara destek vermedi çünkü surların ve hevsel bahçelerin UNESCO Kültür mirası listesine girdiğinin açıklanmasından sonra insanlar akın akın buraya gelmeye başladı. Burası ilerde ben inanıyorum ki dünyanın en önemli turizm şehirlerinden biri olacaktır.

YETERKİ BALIN OLSUN SİNEĞİN BAĞDAT’TAN GELİR…

PAÇAL: GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİMİZDEN KUŞKUŞUMUZ YOK

Diyarbakır Turizm ve Tanıtma Derneği (DTTD) 2. Başkanı Edip Paçal: “Yukarı Mezopotamya’nın kalbi Diyarbakır, Diyarbakır ın ve bölge turizminin kalbi de Sur’dur. Geride bıraktığımız süreçte sur da yaşananlardan kimsenin mutlu olmadığına şahit oluyoruz, oysaki yaşamı yaşanır kılmak adına tüm söylemler! Diyarbekir’lilerin bir lafı vardır “olduya, öldüye çare yok” hep birlikte önümüzdeki günlere bakacağız. Turizmin tamamen dip yaptığı bölgemizde, tüm tarafların bir araya gelerek çözüme odaklı, somut adımların atılmasının günüdür. Bölgemizdeki tarihi ve turistik zenginliğin yoğunluğu nedeniyle turizminin çok kısa sürede eskisinden çok daha güzel günlere geleceğinden kuşkumuz yok”

CANKURT: İSTENİLEN DÜZEYDE TURİST SAYISINA ULAŞILMADI

Diyarbakır Yazar ve Şairler Derneği (DİYŞAD) Başkanı İhsan İpek Cankurt:  “Tarihi, kültürel yapısı ve stratejik konumuyla turizm merkezi olan Diyarbakır’a maalesef arzulanan düzeyde turist çekilemedi. Turizm’e yönelik vaktinde bir çok çalışmalar başlatıldı, projeler hazırlandı, restorasyon çalışmaları yapıldı. Ama istenen düzeye ulaşılamadı. Diyarbakır Valiliği ile Karacadağ Kalkınma Ajansının ortak projesi olan “2010 – 2016 Diyarbakır Turizm Stratejisi ve Eylem Planı” adı altında 5 ana madde ve bentleriyle bir hedef koyuldu. İç Kale, Tarihi Evler ve Konaklar, Sur Etrafının temizlenmesi, Sur, kilise ve camilerin restorasyonu gibi birçok adım atıldı. Barış sürecinin başlamasıyla Turizm sektörüne dayalı işletmeler ve istihdam artışı, yatırım oranı, arttı. “Marka şehir Diyarbakır” kampanyası başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordineli hem Valilik hem Belediye tarafından çalışma üstüne çalışma başlatıldı ki; her çalışmanın karşılığı da alınıyordu. Şehirde büyük bir ekonomik gelişim sağlanmaktaydı ve en önemlisi işsizlik en az düzeye inmiş bulunmaktaydı. Surların ve Hevsel Bahçelerin UNESCO mirasına alınmasıyla da büyük bir yol kat edildi. Fakat gerçeğini ve sonucunu değiştiremeyeceğimiz, büyük trajedilere yol açan ve adeta şehrin yıkımına yol açan dokuz aylık çatışma süreciyle adeta hayat devrildi, turizm bitti, şehrin sosyo-yaşamı çöktü. Binlerce insanın güç ettiği bu şehirde turizm de bitti desek, yeridir.

HERŞEYDEN ÖNCE KALICI BİR BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR

Kalkınma alternatifleri üzerinde yerel yönetimler ve öncü STK’lar var gayretleriyle çalışmaktadırlar. İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerden partiler ve STK’larca toplu ziyaretler yapılmakta ama bu sadece yaraya üfleme hükmünde kalmaktadır. Turizmin yeniden canlandırılması ve kalkınması için her şeyden önce kalıcı bir barışa ihtiyaç vardır. Yarını belirsiz sürdürülen yaşamın güven ortamına kavuşturulması icap etmektedir. Güven kaygısının giderilmesi, güvenlik açığının kapatılması lazımdır. Kültürel Varlıkların onarılması, temizlenmesi ve ziyarete açık tutulması farz görülmektedir. En önemlisi, Sur içinin ziyaret edilebilirliği sağlanmalı ve turistik turların yapılabilir alt yapısı hazırlanmalı ve güçlendirilmelidir. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

463 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika