Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ortaçağ’ı yaşıyorlar…

05 Eylül 2015 - 744 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Ortaçağ’ı yaşıyorlar…

2013 yılında Diyarbakır’ın Çüngüş İlçesine bağlı Çaybaşı Köyüne geri dönen köylüler, Ortaçağ’ı andıran bir ortamda yaşıyorlar. 1 yıldan bu yana müracaatlarına rağmen DEDAŞ tarafından köylerine elektrik bağlanmayan köylüler karanlıkta yaşıyorlar. DEDAŞ’ın tavrı nedeniyle köylerine geri döndüklerine bin pişman olan köy sakinleri, Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesinin de sözde kaldığını dile getirdiler. Köy sakinlerinden Hayri Elmataş, Uzun bir aradan sonra ata topraklarına gelmek zorunda kaldıklarını belirterek, ‘’Ancak gördüğüm o ki Devletimizin böylesi bir çağda Orta çağın yaşantısını bize reva görmesi beni üzmüştür. Bir köy yol, su ve elektriksiz olur mu? Biz çarşı pazardan aldığımız gıda maddelerini elektrik olmadığından ikinci günü çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Devlet yetkililerimize sesleniyorum; bir an önce köyümüze elektrik çekilmesi ve bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz’’ dedi.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

90’lı yıllarda İstanbul ve Batı İllerine göç eden ve uzun yıllar sonra boşalttıkları köylerine geri dönen Diyarbakır’ın Çüngüş İlçesine bağlı Çaybaşı Köyü sakinleri, köyde su, elektrik, yol ve alt yapı sorunlarıyla karşılaştılar. Geldikleri yerlerde kazandıklarıyla köyde ev yapan köylüler, karşılaştıkları sorunlar karşısında adeta şok oldular. Yol, Su, elektrik için Çüngüş Kaymakamlığın, Çüngüş Belediye Başkanlığına, Büyükşehir Belediyesi’ne ve DEDAŞ’a köylüler, su sorununa çözüm bulurken, elektrik ve yol sorununu halen çözemedi. Tescillenen 25 Haneli olan Çaybaşı Köyü sakinleri 2 yıldan bu yana yol ve elektrik sıkıntısı çekiyor Adeta Ortaçağ dönemini andıran bir yaşam süren köylüler, DEDAŞ’tan elektrik, Büyükşehir Belediyesi’nden ise yol istiyor.

 ORTAÇAĞ DÖNEMİNDE YAŞIYORLAR

Elektrik sorununun giderilmesi için defalarca DEDAŞ’a başvuran köy sakinleri, sorunlarına çözüm bulunamadığı için 2 yılı aşkın bir süredir karanlıkta yaşamak zorunda bırakıldı. Tescilli bir Köy olmasına rağmen ve yeni bir köy olmadığı halde elektriksiz ve yolsuz yaşayan vatandaşlar, adeta ortaçağda kalma bir durumda bulunuyor.

KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ ‘SÖZ’DE KALDI

Köylerine gönüllü olarak geri dönmek isteyen vatandaşlara İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Köye Geri Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi’nin uygulanmaması ise tepki gördü. Projenin sözde kaldığına işaret eden Çaybaşı köyü sakinleri, geldiklerine pişman olduklarını söylediler.

MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLSİN

Köyün sorunlarını çözme noktasında ciddi çaba sarf eden Hayri Elmastaş adlı köy sakini, uzun aradan sonra ata topraklarına geldiklerini ifade ederek, “Ancak gördüğüm o ki Devletimizin böyle bir çağda Orta çağın yaşantısını bize reva görmesi beni üzmüştür. Bir köy yol, su ve elektriksiz olur mu? Biz çarşı pazardan aldığımız gıda maddelerini elektrik olmadığından ikinci günü çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Devlet yetkililerimize sesleniyorum; bir an önce köyümüze elektrik çekilmesi ve bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyorum” dedi.

KDRP KAPSAMINDAKİ ÖDENEK NEREYE AKTARILDI?

İçişleri Bakanlığı bütçesinden KDRP’ne aktarılan milyon liralık ödeneklerin nereye aktarıldığını merak ettiğini vurgulayan Elmastaş, “Biz bu olanları duyduktan sonra acaba projeler sembolik olarak mı, yoksa birilerine rant sağlamak amacıyla mı gerçekleştirildi veya Köylere  dönüşlerde su, elektrik, kanalizasyon ve vb. altyapı yatırımlarını yürütülmesi için mi yetkili ve sorumlulardan en kısa sürede bu sorunun çözülmesini talep eder takipçisi olduğumu bildiririm. Bu Proje kapsamında 1999-2013 yılları arasında İçişleri Bakanlığı bütçesinden KDRP kapsamındaki illere toplam 171.015.000 TL ödenek aktarılmıştır. Diyarbakır ilimize gelen bu paranın nerede harcandığını da merak etmiyor değilim”

köy4 köy10 köy11

379 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika