Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ortadoğu’da Toplumsal Cinsiyet Konferansı düzenlendi

09 Eylül 2015 - 647 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Ortadoğu’da Toplumsal Cinsiyet Konferansı düzenlendi

Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, Kadın Akademisi Derneği ve Özgür Kadın Kongresi, “Ortadoğu’da Toplumsal Cinsiyet, Feminizm ve Politik Dönüşüm Konferansı” düzenledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, Kadın Akademisi Derneği ve Özgür Kadın Kongresi (KJA), Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda “Ortadoğu’da Toplumsal Cinsiyet, Feminizm ve Politik Dönüşüm Konferansı” düzenledi. Londra Üniversitesi Cinsiyet Çalışmaları Merkezi’nde (SOAS) Cinsiyet Çalışmaları Profesörü olarak görev yapan Nadje Al-Ali’nin sunum yaptığı konferansın moderatörlüğünü KJA Diplomasi Sorumlusu Ayşe Gökkan yaptı. Konferansa Eş Başkanımız Gültan Kışanak, Kadın Politikaları Daire Başkanlığı çalışanları ile çok sayıda kadın katıldı.

ORTADOĞU’DA KÜRT KADIN HAREKETİ DİKKAT ÇEKİYOR

Konferansta Nadje Al-Ali, Ortadoğu’daki savaşlarda kadınların yaşadıkları sorunlar, savaşın oluşturduğu psikolojik sorunlar, kadınların savaş ortamında oluşturdukları örgütler konusunda sunum yaptı. Al-Ali, Ortadoğu’da en dikkat çeken kadın hareketinin Kürt kadın hareketi olduğunu belirterek, Kürt kadın hareketinin Ortadoğu ve hatta Dünya’da öncü bir hareket olabileceğini kaydetti.

AL-ALİ: KÜRESEL BİR KADIN HAREKETİ MÜMKÜN DEĞİL

Eş Başkan Gültan Kışanak, konferansın soru-cevap bölümünde Nadje Al-Ali’ye küresel bir kadın hareketinin olmasının mümkün olup olmadığını sordu. Nadje Al-Ali ise, dünya üzerinden bir takım sorunlardan dolayı bunun mümkün görünmediğini belirterek, en önemli sorunun ise milliyetçilik olduğunu, birçok feministin sadece ulusal düzeyde hareket ettiğini kaydetti. Ortadoğu’da İslami hareketlerin yaygınlaştığını hatırlatan Kışanak’ın, “İslami bir feminizmden bahsedilebilir mi? Bunun örnekleri var mı?” şeklindeki sorusu üzerine Nadje Al-Ali, İslami feminizmin İran ve Mısır gibi pek çok ülkede var olduğunu ifade etti. Al-Ali, İslami feminizmi savunan kadınların genelde din ile değil erkeklerin dini yorumlanış biçimine karşı örgütlendiklerini aktardı.

1

378 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika