Dolar : Alış : 5.3633 / Satış : 5.3730
Euro : Alış : 6.0764 / Satış : 6.0873
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir12°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14308 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖZEL HABER: Tespih Sabırla Yapılan Bir Sanattır.

13 Şubat 2018 - 2.310 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»ÖZEL HABER: Tespih Sabırla Yapılan Bir Sanattır.

 

Diyarbakır’da tespih imalatı yapan tespih ustası Mehmet AYDIN; bir tespihin severek ve sabırla yapılabileceğini söyledi.

Diyarbakır’da artık ileri yaşlıların zikir tanelerine, özellikle genç ve orta yaştaki insanlarda aksesuar haline gelen ve farklı özelliklere sahip taşlardan oluşan tespihlere gün geçtikçe rağbet artıyor. Osmanlı döneminden günümüze aktarılan bir sanat ve ustalık işine dönüşen tespih kullanımının yapımı saatler ve hatta günler alıyor.

Diyarbakır’ın Bağcılar Mahallesinde Tespih imalatı yapan Mehmet Aydın; bir tespihin imalatının 12 saati aldığını belirterek, sabırlı olmayan kişinin tespih imalatı yapamayacağını ifade etti.

Yaklaşık 3 yıldır tespih imalatı yapan Mehmet Aydın, “Bu işi yapmak sabır ister gönül vermek gerekir yoksa tozuna derdine katlanılmaz. Tespih yapımı 6 aşamadan geçiyor. Önce testerede tespih taşını ölçüyle kesiyoruz, sonra küçük küçük milimetrik parçalara ayırıyoruz, ardından deliyoruz, daha sonra Habbe Formuna getiriyoruz. Torna işçilikte bu işlem mil üzerinde çeşitli bıçaklarla şekillendirerek yapılıyor. Çark işçilikte, Çingene çarkı dediğimiz farklı irilikte su zımparalarında her tanesi yine tek tek kumpasla ölçülerek Aynı Ölçü Ve Şekle Getirilene Kasar Yuvarlanır. Yuvarlama esnasında 3 kat zımpara yapıyoruz. Sıfır zımparasını vurduktan sonra pamuk keçelerde cilasını yapıyoruz. İmamesini ve sistem parçaları olan hitmasini, Frenini, Çivisini, Durağını İnce İşçilikle Torna Tezgâhında habbelere yakıştırıp ipe dizip tamamlıyoruz. Ondan sonra tespih hazırlanmış oluyor.” dedi.

’TÜRKİYE VE DİĞER ÜLKELERDE TESPİHLERİMİZE RAĞBET VAR’

Tespih kullanımına rağbet olduğuna işaret eden Mehmet Aydın , “Diyarbakır’da tespihe rağbet var, artık tespih kullanan da çok. Gencinden yaşlısına herkes alıyor. Her yaştan tespih alan var. Koleksiyon yapanlar da var. Koleksiyon yapanlar, işçiliği daha düzgün tespihleri alıyor. Tespihin daha kaliteli olması için biz de ona göre özen gösteriyoruz. İşçilik ne kadar düzgün olursa, ölçüler ne kadar iyi olursa tespih o kadar iyi olur ve satışı da rahat olur. Tespihin düzgün olması kusursuz çıkması, habbelerin tümünün aynı ölçüde olmasıdır. Bunların ayarını kaçırmamak lazım. Düzgün işçilik bu şekilde olur. Kehribar tespihinin birçok faydası olduğu söyleniyor. Kehribar tespih strese iyidir, mesela damla kehribarın sarılık hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Üretimin artmasını ve daha çok tespih severlere ulaşmasını istiyoruz. Bu yüzden sadece Diyarbakır değil birçok şehirden de gelip tespihlerimizi elden alıyorlar Sanal Platformdan Dünya’nın her yerine tespihleri gönderiyoruz. Bu da Diyarbakır’ımızın ne kadar değerlerine sahip çıktığını göstermektedir. ” ifadelerini kullandı.

“EV DEĞERİNDE TESBİHLERİMİZ VAR”

İmalatını yaptığı tespihleri hem kendi Mağazalarında hem de başka Esnaflara tespihçilere sattığını dile getiren Mehmet Aydın, “Kendi işçiliğimiz olduğu için tespihlerimizin fiyatları piyasadan daha uyguna geliyor. Bu da bizim tercih edilmemize katkı sağlıyor. İşçiliği düzgün, normal yeni malzemeli bir tespihin vitrindeki fiyatı 200–250 liradan başlar biz koleksiyonluk Tespihleri bu fiyatlara kullanıcıya sunmaya çalışıyoruz. Bazen ev değerinde koleksiyonluk tespihlerimizin de satışını yapıyoruz. Genellikle genç nesile hitap ettiğimiz için uygun fiyatlı tespihlerimizde daha Fazla rağbet bulunmaktadır. Kendi işimizdir, kendimiz uğraşıyoruz, zamanı kendimize ayırıyoruz. Uğraşmak isteyenler için iyidir ve güzel bir meslektir’ şeklinde konuştu.

( ÖZEL HABER ) www.haberdiyarbakir.gen.tr ( Mehmet Can TUNÇ )

2295 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..
Bu bölgedeki nakliyat konusunda uzmanlaşmış firmalara ulaşabilirsiniz. artvin evden eve nakliyat ardahan evden eve nakliyat eşya depolama aydın evden eve nakliyat
  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑