Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13882 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Palyaço etkinlikleriyle çocukların yüzü gülüyor

05 Ağustos 2015 - 842 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Palyaço etkinlikleriyle çocukların yüzü gülüyor

Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı’nın, mahalleye dönüşen köylerde açılan Kültür Sanat Okulları’nda “Palyaço” ve “Canlı Kitap” etkinlikleri devam ediyor. Önceki gün Konservatuarda, dün Ergani’de, bugün ise Dicle ve Hani Kültür Sanat Okulları’nda yürütülen etkinlik ve gösterilerle çocukların yüzleri gülüyor ve güzel vakit geçirmeleri sağlanıyor.

 

Aleyna NUR ADA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı Aram Tigran Kent Konservatuarı, 6360 sayılı Yasa’yla mahalleye dönüşen köylerde açılan Kültür Sanat Okulları’nda bir dizi etkinlik başlattı. 3 Ağustos’ta başlayan 9 Ağustos tarihine kadar sürecek olan program kapsamında,  “Palyaço” ve “Canlı Kitap” etkinlikleri düzenlenerek, çocukların yüzlerinin gülmesi ve güzel vakit geçirmesi sağlanıyor. “Sınır Tanımayan Palyaçolar”la ortaklaşa düzenlenen etkinlikler kapsamında önceki gün Aram Tigran Kent Konservatuarı’nda atölye çalışmaları, canlı kitap etkinliği, palyaço gösterisi yapılırken, etkinlikler ve gösteriler, dün de Ergani ilçesi Qelêş Kültür Sanat Okulu’nda devam etti.  “Palyaço” gösterisine büyük ilgi gösteren çocuklar doyasıya güldü ve eğlendi.

BU TİP GÖSTERİLERE ULAŞAMAYAN ÇOCUKLAR İÇİN YAPIYORUZ

Etkinlikleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı Aram Tigran Kent Konservatuarı ile birlikte yürüten Sınır Tanımayan Palyaçolar’ın Koordinatörü Güral Dinçol, 21 sanatçının katılımıyla bir hafta boyunca çalışma yürüttüklerini belirterek,  “Şimdi bu çalışmayı Amed’e getirdik. Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı organizasyonu ve desteğiyle Şengallilerin kaldığı kamplar ile Kültür Sanat Okulları’nda oyunlarımızı sergileyeceğiz. Aynı zamanda Amed’te sanatçı arkadaşlarla birlikte bir atölye çalışması ve çocuklar için kitap okumaları yapacağız. İstanbul’da bir hafta çalıştık, o yüzden çok heyecanlıyız.” dedi. Bunun ilk çalışmaları olduğunu belirten Dinçol, projeyi zamana yaymak istediklerini ifade etti. Dinçol, şunları kaydetti:  “Sınır Tanımayan Palyaçolar, dünyanın 18 yerinde faaliyet gösteriyor ve 33 ülkede özellikle afet bölgelerinde, travma bölgelerinde, bu tip gösterilere ulaşma olasılığı bulamayan çocukların oldukları bölgelerde çalışmalar yapıyorlar. Onlar bize destek oldular, iki eğitmen gönderdiler. Onların eğitimleri doğrultusunda, biz çocuklara nasıl bir gösteri hazırlanabilir üzerinde çalıştık.”

SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDE KALMAK İSTİYORUZ

Sınır Tanımayan Palyaçolar’ın üyesi Gökçe Türkmen ise gösterilerle çocukların yaşama farklı bir pencereden bakmalarını sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Bu organizasyonlarla bir eğlence alanı yaratmak ve devamlılığını sağlamak istediklerini vurgulayan Türkmen, bölgeyle sürekli iletişim halinde kalıp çalışmalara devam etmek istediklerini kaydetti. “Palyaço” ve “Canlı Kitap” etkinlikleri, bugün Dicle Avdela Kültür Sanat Okulu ve Hani Nêrib Kültür Sanat Okulu’nda, 6 Ağustos’ta Hazar Gölü’ndeki Büyükşehir Belediyesi Çocuk Yaz Kampı’nda, 7 Ağustos’ta Yenişehir Fidanlık Alanı’ndaki Şengal Kampı’nda, 8 Ağustos’ta Batman Şengal Kampı’nda ve 9 Ağustos’ta Kulp Cixsê Kültür Sanat Okulu’nda devam edecek.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

438 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika