Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Parlak: “Türkiye’de iç savaş tahrik edilmek isteniyor”

22 Temmuz 2015 - 989 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Parlak: “Türkiye’de iç savaş tahrik edilmek isteniyor”

Cihannuma Derneği İl Başkanı Alaattin Parlak, Suruç’ta yaşanan saldırı, Suriye’deki iç savaş, Türkiye’nin IŞİD politikası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Suruç’taki saldırının Türkiye’de iç savaş tahrik eden bir saldırı olduğunun görülmesi gerektiğine işaret eden Parlak, “Bu terör saldırısını millet olarak el birliği ile atlatmalıyız” dedi.

 

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

Cihannuma Derneği Diyarbakır İl Başkanı Alaattin Parlak, Suruç’ta yaşanan saldırı, Suriye’deki iç savaş, Türkiye’nin IŞİD politikası ile ilgili haberdiyarbakir.gen.tr’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Her terör eyleminin siyasi mesajlar içerdiğine değinen Parlak, “Neden ve niçin yapıldığı, sonuçlarının kime/ kimlere yaradığını görmek son derece önemlidir. Suriye’de başlayan iç savaş Ortadoğu dengelerini yeniden şekillendirecek ve güçler Savaşı’nın kendini iyice hissettirdiği bir alan halini almıştır. Bu Savaş’tan en fazla etkilenen ülke Türkiye oldu. Hem sınır komşusu olması nedeniyle, hem de orada yaşayan halklarla din, mezhep ve akraba bağlılığı, yanı başımızda yaşanan olaylarla direk etkilenmesine neden oldu. Yaklaşık 2 milyon insana kapılarını açan ve bütün insani yardımları sağlayan Türkiye, mültecileri misafir etme bağlamında gerekli hassasiyeti göstermesi önemlidir” dedi.

KİRLİ SENARYONUN ÖN ADIMI: REYHANLI PATLAMASI

Parlak, Suriye’de dengeler ve güç Savaş’ı değiştikçe zaman zaman Ülke sınırlarında patlamalar yaşandığını hatırlatarak, “Bunun ilki Reyhanlıda 2013 yılında yaşamış ve 52 vatandaşımızın ölümünü ile sonuçlanmıştı.  O günlerde bu saldırı çok konuşulmuş, birbirimizi suçlamış fakat sonuçta Esad bağlantılı güçler tarafından yapıldığı ortaya çıkmıştı.  Aslında kirli bir senaryonun ön adımı olan Reyhanlı saldırısı, önümüzdeki dönem ülke içinde yaşanacak gelişmelerin de ayak sesleri olmuştu.  Uluslararası terör siyaseti güden ve Türkiye’nin Ortadoğu’daki etkinliğini azaltmak/kırmak adına Suriye Savaşı’nı Türkiye’ye yaymak, ülkenin en hassa olan kesimi Kürtler üzerinden yeniden şekillendirmek için Planlarını tekrar uygulama alanına koyduklarını görüyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ SURİYELİLEŞTİRME PLANLARI”

“Türkiye’yi Suriyelileştirme” projesinin sahneye konulduğunu, istikrarsızlık ve kaos üzerinden yeniden Bölgeyi şekillendirmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz” diyen Parlak, şöyle dedi:

“Tamda burada İŞİD denilen örgüt devreye sokularak Türkiye- İŞİD bağlantısı öne sürülerek, “IŞİD’e yardım” tezleri “politik iç savaşın” pis bir propagandası hali almasına ve İŞİD üzerinden Türkiye’ye operasyon yapma ve gücünü zayıflatma adına yeni bir algı operasyonu başlatıldığını görüyoruz.

TÜRKİYE IŞİD’İ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL ETTİ

Halbuki Türkiye, Bakanlar Kurulu kararıyla IŞİD’i “terör örgütü”  olarak kabul ettiğini ve defalarca gerek cumhurbaşkanı, başbakan ve yetkililerin açıklamalarına şahit olduk.

Hükümet ile IŞİD’i birlikteymiş gibi gösteren bu pis politik iç savaş, kimi çevrelerin söylemi olarak sürekli karşımıza çıkıyor.  Belki bu söylem onlara politik yarar sağlıyor olabilir ama kesinlikle ülkeye zarar veriyor. Siyaseten rant devşirme pahasına ülkenin temel dinamikleri zarar görüyor. Genel seçimlerden yeni çıkmış ve hükümet kurulması için koalisyon çalışmalarının veya erken seçim seçeneklerinin devrede olduğu bir dönemde bu sefer Suruç’ta bir intihar saldırı oluyor ve ilk belirlemeler göre 31 vatandaşımız hayatını kaybediyor ve 100’den fazla vatandaşımız yaralanıyor”

KATLİAM ULUSLAR ARASI TERÖR SİYASETİNİN BİR SONUCUDUR

Parlak, Suruç’ta yaşanan Katliam’ın uluslararası terör siyasetinin bir sonucu olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin içine nifak sokmaya birlik ve beraberliğimize yönelik eylem olduğunu görmemiz gerekir.  Türkiye’ye, milletimizin birlik ve bütünlüğüne, huzur ve barışa yönelen bu tür terörist saldırılar hiçbir şekilde hedefine ulaşmaması lazım. Yine evlere ateş düşüyor ve milletçe büyük bir şok yaşandığımızı belirtmek istiyorum. Daha olayın ilk dakikalarından itibaren bu saldırı yine politik bir iç siyaset malzemesi olarak kullanılmaya başladıklarını görüyoruz.  Öncelikle her kim bu terör saldırısını başka yere çekip Türkiye yaptı diye iddia ediyorsa bu saldırılarda onların parmağı olması ihtimali yüksek olduğunu söylememiz gerekir.

‘AK PARTİ KÜRTLERİ KATLEDİYOR’ YAYGARASI KOPARMAK FAYDA SAĞLAMAZ

HDP’nin Diyarbakır’da yaptığı mitingde patlayan bombaların üst aklını temsil edenlerin, yine Kürtler üzerinden yeniden oyunlarını sahneye koyduklarını gördüklerine vurgu yapan Parlak, şunları söyledi:

“Her yaşanan olayda iktidarı suçlamak, AK Parti Kürtleri katlediyor yaygarası yapmak ve bunun üzerinden provokatif eylemler içine girmek kimseye bir faydası sağlamaz. Demirtaş’ın halkı kendisini savunmaya çağırması, örgütün silahlanın çağrısı son derece tehlikeli bir gidişin göstergesidir” diye konuştu. Birileri bu provokasyon amaçlı katliamı bahane edip 6-8 Ekim olaylarından hiç ders almamış gibi bölgeyi tekrar kana bulamayı düşüyorsa bilsin ki bu girişiminin kimseye faydası yoktur. Olan yine genç insanlarımıza ve evlatlarımıza olacaktır.

OYUNA GELMEMELİYİZ

Suruç Katliamının maktulleri, yeri ve zamanı bakımından değerlendirince Batılı çıkarlara hizmet eden bir saldırı olduğunu görmemiz gerekir. Uyanık olmalıyız. Oyuna gelmemeliyiz.

Zaten birbirimizi suçlamamızı isteyen güçler yeterince yaygara koparıyor. Bunun iç savaşı tahrik eden bir saldırı olduğunu görmemiz gerekir.  Bu terör saldırısını millet olarak el birliği ile atlatmalıyız”

IMG_5003 IMG_5007

658 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..