Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

PKK ile PYD ilişkileri ve yansımaları (KONUK YAZAR)

30 Mayıs 2016 - 719 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»PKK ile PYD ilişkileri ve yansımaları (KONUK YAZAR)

Abdulhey Okumuş

Ortadoğu’ya, hangi açıdan bakılırsa bakılsın, dört ülke tarafından bölünen bir Kürdistan coğrafyası ve bir Kürt ulusunun olduğu gerçeği gözünüze çarpar. Tarihi süreçte bu ulusun özgürlüğü uğruna ciddi bedellerin ödendiği de ayrı bir gerçekliktir.

Kürdistan’ın tarihi sürecine bakıldığında, geldiği aşamanın artık uluslar arası bir sorun halini aldığı ve birçok Emperyal gücün gündemini işgal ettiği ayrı bir gerçekliktir.

Emperyal güçlerin Ortadoğu ve dolayısı ile Kürdistan coğrafyası ile ilgili planlara sahip olduğu, artık sağır sultan tarafından bilinmektedir. Sahip oldukları planların hayata geçirilmesinde, hiç kuşku yok ki yerel dinamikleri harekete geçirme ve yerel dinamikler ile bazı ilişkiler geliştirme ile mantıklı kılınabilir. İşte tam da burada başta ABD ve RUSYA olmak üzere dünyanın birçok ülkesinin elinin bulaştığı bir Kürt sorunu gündemin başucuna oturdu.

Kürt ve Kürdistan’ın gündemleşmesi elbette Güney Kürdistan’da Barzanilerin mücadelesinin vardığı bağımsızlık tartışmaları aşaması, Kuzey ve Batı Kürdistan’da da PKK ve PYD nin silahlı mücadelesi ile gerçekleşmiştir.

Rojava’da, PYD Suriye’deki Arap baharı çatışmalarından doğan kaosu fırsata çevirerek kanton şeklinde idareler oluşturarak bölge hâkimiyeti sağladı.

Suriye’de bir vahşet rüzgârı estiren DAİŞ e karşı direnen tek gücün PYD olması, PYD nin batı dünyasında sempati ile karşılanması ile kalmadı, müttefik bir güç olarak değerlendirilmeye başlandı ve lojistik desteği açıkça sağlandı. PYD’nin Rojava Kürdistanında bölge hakimiyeti sağlamasından rahatsız olan Türkiye, Batı dünyasında PYD nin PKK nin bir kolu olduğu ve terör örgütü olarak kabulünü sağlama için yoğun bir diplomatik faaliyete başladı.

Bu faaliyetlerinde kısmen başarılı olsa da, Kürdistan’ın Rojavasındaki gelişmelere ve ABD nin PYD ile ilgili açıklama ve ilişkilerine bakıldığında, Türkiye’nin özellikle ABD nezdinde pek başarılı olduğu söylenemez. Türkiye’nin PYD-ABD ilişkileri konusunda başarılı olamayışı Kürtlerin Ortadoğu’daki geleceği açısından oldukça önemli ve yararlı bir sonuç olduğu kabul edilmelidir. Bu gerçekliğin Kürt ve Kürdistan açısından olabildiğince ulusal çıkarlara devşirilebilmesi de tabiî ki Kürtlerin göstereceği tavır ile ilgilidir.Daha açık bir ifade ile PKK nin,başta ABD olmak üzere birçok ülkenin terörist listesinde olması Kürtler açısından çok ciddi sıkıntılara neden olmaktadır,dolayısıyla PKK nin,Kürdistan coğrafyasında Kürtlerin kolektif haklarının kullanılması anlamında herhangi bir yönetim hakkını elde etmesini istiyorsa,terörist listesinden çıkarılması konusunda çok ciddi çaba harcamalıdır. Yani, bu yapısı ile terörist listeden çıkamayacağını bildiğine göre, kabuk değiştirme, şiddetin uygulama konusundaki alanlarını, hedeflerini ve yöntemlerini kesinlikle revize etmelidir. Hele hele DAİŞ gibi barbar bir yapının karşısında PYD nin verdiği meşru mücadelenin dünyaca sempati ile karşılandığı bu dönemi çok önemli bir fırsat olarak değerlendirip terörist listesinde çıkmayı başarabilir.

Bu kadar meşruiyet ve sempati yanı sıra ciddi lojistik destek alan PYD’nin, PKK ile özdeş ve aynı karar mekanizması içinde faaliyet sürdürdüğü bilinmesine rağmen sürdürülüyorsa, kolay kolay ele geçiremeyeceği bu fırsatı kuzey Kürdistan’da hendek, barikat, özyönetim vb. uygulamalar ile heba etmemeli idi

PKK dünyaya, bizi terörist listesinden çıkarın çağrıları ile çıkarılmayacaklarını bildiklerini, dolayısıyla gerçekten terörist listesinden çıkmakta samimi ise ve Kürtlerin ulusal demokratik haklarının dünyaca kabulünü sağlama konusunda samimi ise, çağrıdan ziyade, terörist listesinden çıkmak için yapacakları değişiklikleri netleştirmeleri, deklere etmeleri ve ciddiyetle uygulamaları gerekmektedir.

Bu durum Kürdistan’ın dört parçasında uluslar arası meşruiyeti olan bir demokratik gelişim, özgürlük ve istikrar sağlayacaktır.

(Abdulhay OKUMUŞ)

410 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika