Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Psikologlar: Yasak kalkmalı

14 Nisan 2016 - 725 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Psikologlar: Yasak kalkmalı

psikologlar

Sur’da 37 gün önce “operasyon bitti” açıklamalarına rağmen mülk sahipleri evlerine dönemiyor. Yasağın uzatılması yurttaşlar üzerinde travma izlerini derinleştirdiğini savunan psikologlar, yasağın kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı 136’ıncı gününde devam ederken, 37 gün önce “Operasyonlar bitti” açıklamasına rağmen yurttaşlar evlerine dönemiyor. Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) Psikolog’u Şilan Kuruş, sadece maddi değil manevi anlamda yaşam alanlarının gasp edildiğini ileri sürdü. Çatışmalar soncu göç durumlarında insanların bir travma yaşadığını ancak çatışma ve göçün ardından bunun etkileriyle mücadele edildiğini ifade eden Kuruş, “Kuşatma devam ettikçe, insanlardaki bu travma da hiç bitmiyor. Bu şekilde insanlar aynı şeyleri yaşmaya devam ediyor. Bunun acısını yaşayıp bununla mücadele etmeden sürekli yenileri eklenmiş oluyor” dedi.

“DAYANIŞMA İLE TRAVMA ATLATILIR”

İnsanların yaşadıklarını yüzleşmesi gerektiğini ancak devam eden yasak nedeniyle bunun için gereken ortamın oluşmadığını dile getiren Kuruş, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Çatışma devam etmemesine rağmen kuşatma neden devam ediyor? Sadece silahlarla yürüten bir savaş değil. Devlet kendini her türlü psikolojik savaşla gösteriyor. Bunu atlatabilecek tek güç de halkın birbirleriyle olan dayanışmasıdır.”

“YAŞANANLAR DERİN İZLER BIRAKACAK”

Ekin Ceren Kadın Merkezi Psikolog’u Berivan Şahin de, Sur, Silopi, Cizre başta olmak üzere bölgenin birçok yerinde yaşananların ana akım bir travma olduğunu belirtti. Şahin, “Sur’dan çıkan mahallelerde şu anda birinci ve ikinci travma dediğimiz şeyler var. Birinci travma olayı yerinden izleyen, gören, yaşadığı şey ikinci travma ise tanık olanlar. Özellikle çocuklar kadınlar atlatamayacaklar bu yaşananları. Kuşatma devam ettikçe çok derin bir iz kalacak” diye konuştu. Yaşanan bu büyük yasak insanların hayatına yön vereceğini söyleyen Şahin, “Çocuklar bundan 10 yıl sonra çok öfkeli bir şekilde büyücek, belki hiçbir şeye adapte olamayacaklar, belki içine kapanık sosyalleşemeyecekler. Şu anda da çocuklar en ufak bir seste kendilerini yere atabiliyorlarsa çok vahim bir durum ve çok üzücü bir şeydir. Umarım sara bildiğimiz kadar sarabiliriz bu insanların yaralarını” şeklinde konuştu.

“SUR’DAN AYRILMAK ZORUNDA KALANLAR ÖLÜYOR”

Sur’dan çatışmalar nedeniyle çıkmak zorunda kalan ailelerin, yıkılmış olan mahallelerine dönme umutlarının olduğunu ifade eden Şahin, “İnsanlar her an tekrar Sur’a dönme umuduyla yaşıyor” ifadelerini kullandı. Şahin, Sur’a karşı aidiyet hisseden insanların büyük bir travma yaşadığını ve özellikle Sur’dan ayrılmak zorunda kalan yaşlıların buna dayanamayarak kalp krizi geçirip yaşamını yitirdiğini savundu. Yasağın derhal kaldırılması gerektiği üzerinde duran Şahin, mahallelerde yıkımın değil onarımın yapılması ve insanların yeniden mahallelerine dönmesi gerektiğini ifade etti. Yasak günü uzadıkça insanlardaki travma boyutunun da arttığını söyleyen Şahin, travmanın atılması için ilk önce yasağın kaldırılması daha sonra ise dayanışma içinde yaraların sarılması gerektiğine dikkat çekti.

513 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..