Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Rant yoksa biz varız”

06 Nisan 2016 - 1.186 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»“Rant yoksa biz varız”

Zeytin Dalı Barış Platformu

Zeytin Dalı Barış Platformu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır’a ziyaretinde açıkladığı ‘Sur’un İhya Planı’nı değerlenirdi. Platform Genel Başkanı Süleyman Eliş, Sur’a yönelik alınan acele kamulaştırmada Rant’ın olması durumunda karşı çıkacaklarını belirterek, kamulaştırmanın detaylı bir şekilde açıklanmasını istedi.

Diyarbakır’da 40 sivil toplum örgütünün çatı örgütü olan ve Bölgede 65 temsilciliği bulunan Zeytin Dalı Barış Platformu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Diyarbakır ziyaretinde açıkladığı ‘Sur İhya Planı’nı haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi.

ERİŞ: “SUR MAĞDUR EDİLMEZSE PLANI DESTEKLERİZ. AMA…!”

Zeytin Dalı Barış Platformu Genel Başkanı Süleyman Eliş,  Sur içerisinde bulunan aileler ve esnaflar mağdur etmeyecek bir çalışma içerisinde olunursa platform, esnaf ve vatandaş olarak bu çalışmaların destekçisi olacaklarını vurgulayarak, “Ama burada bir şey yapılırken, Sur’da 3 bin 500 esnaf var. Onların durumu ne olacak. Sur’da yaşayan mülk sahiplerinin durumu ne olacak. Mülk sahipleri ile ilgili nasıl bir çalışma yapılacak. Veya çalışma yapılırken, örneğin mülk sahipleri oradan çıkartılıp, kendi yandaşlarına verilecekse biz Platform olarak esnaf olarak, bu çalışmaya destek vermeyiz. Sonuçta sen mazlumu ve mahsunu alacaksın, onun güçlüsünü bırakacaksan bu yanlıştır. Buna karşıyız. Sonuçta o esnafın ve vatandaşın Sur’da bir geçmişi var. Sen onun geçmişini bir seferden yıkamazsın, yıkarsan tepkisini alırsın. Kamulaştırmanın nedenlerini ve projesini araştırmak lazım. İçerisinde ne var ne yok. Esnaf ve vatandaşı yanlış bilgilendirmemek lazım” diye konuştu.

“SUR BİR DÜNYA HAZİNESİDİR”

Sur’un bir dünya hazinesi olduğuna işaret eden Eliş, “Aslında memleketimiz güzel olursa, huzura kavuşursak, işadamları yatırımları artarsa olaylarda biter. Bu çalışmalar yapmadan önce iş sahalarıyla ilgili projeler üretilmeli. Çözüm diyalogları kurulursa yapılmayacak proje yoktur. Sur sadece Diyarbakır, Bölge ve Türkiye için değil Dünya için önemli bir ticaret merkezidir. Bir dünya hazinesidir. Bir Dünya mirasıdır. Eğer kamulaştırmanın içinde rant yoksa biz varız. Ama varsa biz bu çalışmaya karşı çıkacağız. Zengini daha zengin, fakiri ezilecekse biz böyle şeyleri kabul etmiyoruz” dedi.

ŞEKER: BAŞBAKAN BEKLENTİMİZE YANIT OLMADI

Zeytin Dalı Barış Platformu Diyarbakır İl Temsilcisi İmam Şeker ise, Esnaflar olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır’a yaptığı ziyarette farklı beklentiler içerisinde olduklarını ifade ederek, “Diyarbakır’da esnaflar küçük ve büyük olarak ikiye ayırmışlar. Zarar eden esnaftır. Bunun büyüğü ve küçüğü olamaz. Sur’da 5 yıllık esnafım. Olaylardan dolayı daha önce istihdam sayımızı 14’ten 4’e düşürdüm. 11. aydan buyana tek bir müşteri dahi otelimizde konaklamadı. Odaların tümü boş. Geçen yıl umudumuzu turizm sezonuna bağlamıştık. Geçen yıl ki Mart ile bu yıl ki Mart ayını kıyasladığımda yüzde 80 oranında bir fark var. Yüzde 80’lik bir düşüş var. Başbakanın konuşmalarında bir beklenti bulamadım. Kamulaştırma eğer Sur içinde yaşayan ya da konaklayan, işyeri sahipleri mağdur edilmeyecek ise proje olumlu. Diyarbakır’ın açık hava müzesi olmasını destekliyoruz. Öncelikle olayların bitmesi gerekir. Önce huzur lazım bize. Sur içini Paris’te yapsan, bu olayların devamı halinde her köşe başında girişte polis olursa hiçbir anlamı kalmaz. 11. aydan bu yana işyerime her geldiğimde kapılarda araç ve üst arama kontrolü yapılıyor. Böylesi bir ortama kim girmek ister?” dedi.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

825 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika