Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sağlık emekçileri ‘fiili hizmet’te oyalanıyor!

20 Nisan 2016 - 1.272 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sağlık emekçileri ‘fiili hizmet’te oyalanıyor!

dyb-20-04-16-ses-basin-aciklamasi2

SES Şube Eşbaşkanı Selma Atabey, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin başka konularda olduğu gibi fiili hizmet süresi zammı konusunda da Sağlık-Sen ve AKP tarafından yıllardır oyalandığına dikkat çekti. SES Diyarbakır Şubesi,  fiili hizmet süresi zammı ile ilgili dilekçelerini Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Büyük Meclisi’ne faksladı.

 ŞİDDET VE ÖLÜM RİSKLERİNE RAĞMEN HİZMET ÜRETİYORUZ

Yenişehir ilçesindeki PTT’den faks çekme öncesi Sağlık emekçileri adına konuşan SES Şube Eşbaşkanı Selma Atabey,  Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak; şiddetle, fiziksel, kimyasal, biyolojik ve ölümlere varan risklere rağmen hizmet üretmeye çalıştıklarına değinerek, “Bunların yanı sıra nöbet, vardiya, aşırı çalışma, çalışma süresinin uzunluğu ve düzensizliği, fiziksel ve ruhsal yoğunluk ve strese bağlı oluşan alkol ve ilaç bağımlılığı, gebelik ve çocuk büyütmede sorunlar, eğitim ve araştırma olanaklarında kısıtlılık, yabancılaşma gibi çalışma koşulları ve çalışma ortamının sonucunda gelişen “psiko-sosyal sorunlarımız” söz konusudur. Bu riskleri taşıyan meslek grupları için yasalar bu durum karşısında yıpranma payı hakkı tanımıştır. Bu güne değin sağlık çalışanları oyalana gelmiştir” dedi.

SAĞLIK EMEKÇİLERİ OYALANIYOR

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin başka konularda olduğu gibi fiili hizmet süresi zammı konusunda da Sağlık-Sen ve AKP tarafından yıllardır oyalandığına dikkat çeken Atabey,  şöyle dedi: “Hükümet; sağlık emekçilerine 5 yıla 1 yıl şeklinde fiili hizmet süresi zammı uygulanması için “talimat” vereceğini açıklamış ve bu konuda kesinlikle bir düzenleme yapılacağı her seçim öncesi belirtilmişti.  2016 Eylem Planı’na ve Sağlık Bakanlığı İhtiyaçlarına Yönelik Kanun Paketi içinde yer alan fiili hizmete dair tasarı taslağına göre sağlık hizmetlerinde çalışıp (icap nöbeti hariç) her nöbet 8 saatten az olmamak üzere fiilen nöbet tutanlara fiili hizmet süresi zammı verileceği belirtilmiştir. Bu nedenle de, planlanan düzenleme, yıllardır fiili hizmet süresi zammı isteyen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini yeniden oyalamaktan başka bir anlam taşımamaktadır.

HAKKIMIZI İSTİYORUZ

Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak talebimiz gayet net:  Yaşamsal bir hizmet olan sağlık hizmetini üretirken sağlığımızdan olmamak için “oyalanmak” değil, hakkımız olan fiili hizmet süresi zammını istiyoruz!”

Açıklamanın ardından SES üyeleri taleplerini içeren dilekçeleri, Sağlık Bakanlığı ve Meclis’e faksladı. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

673 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika