Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘’Sağlık emekçilerine tehditler bardağı taşırdı’’

24 Mayıs 2016 - 1.477 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘’Sağlık emekçilerine tehditler bardağı taşırdı’’

saglık emekcileri

SES Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Tabipler Odası, METSAD, DTK Sağlık Meclisi ve Diyarbakır Eczacılar Odası, sağlık emekçilerine yönelik iddialara ilişkin ortak açıklama yaptı. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan ortak açıklamada, Sağlık emekçilerine karşı başlatılan linç ve karalama kampanyalarıyla bütün sağlık emekçileri, özellikle de üyelerinin doğrudan hedefe konulduğunu belirtilerek, sağlık emekçileri ve mesleğe yönelik tehditler bardağı taşırma noktasına getirmiştir. Yetkilileri, savcıları ve ilgilileri bu asılsız ‘haberlere’ karşı hareket etmeye çağırıyoruz’’ denildi.

‘’SAVAŞ YIKIMA NEDEN OLDU’’

Ülkede 2015 Haziran seçimleri öncesinde başlayan ve gittikçe tırmandırılan savaş ortamı ölümlere, sağlık hakkı başta olmak üzere yaşamın tüm alanlarında yıkıma neden olduğuna işaret edilerek, ‘’Savaşın olduğu ortamda sağlıklılıktan söz edilemez. Yaşatmaya adanmış mesleklerin mensupları olarak çatışma ortamlarından kaynaklı ölümlerin ve yaralanmaların önlene bilinir bir halk sağlığı sorunu olarak görüyor, Sağlığın olmazsa olmaz koşulunun toplumsal barış olduğunu biliyoruz. Savaş ortamı ile birlikte, görevlerini layıkıyla yerine getirme çabası içerisinde olan sağlıkçıları hedef haline getirmekte, sağlık emekçileri her geçen gün daha çok tehdit altında kalmaktadırlar’’ denildi.

‘’SAĞLIK ÇALIŞANLARI HEDEF GÖZETİLEREK KATLEDİLDİ’’

Açıklamada, Temmuz 2015 tarihinde bölgede başlayan çatışmalı süreç ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte, yasakların olduğu il ve ilçelerde hem halk, hem de halka sağlık hizmetini canla başla vermeye çalışan, tüm zor koşulları göze alarak bu hizmeti devam ettiren sağlık emekçilerinin hedef gözetilerek katledildiğine işaret edilerek, Çatışmalı sürecin başladığı günden bu yana özellikle sosyal medya ve bazı basın yayın organlarında sağlık emekçilerine yönelik saldırı ve hedef gösterme, çarpıtma ve gerçeklikle bağdaşmayan asılsız haberler ortaya atılmaktadır. En basit habercilik kurallarının dahi hiçe sayılarak, taraflı, güdümlü, hiçbir insani değerle bağdaşmayan bu haberlerle bölgede hizmet vermeye çalışan sağlık emekçisi arkadaşlarımız açık kimlikleriyle hedef gösterilmiş, tehdit edilmiş ve bunların dışında da yine sosyal medya ve basın yayın organlarında küfür ve hakaret içeren yorumlarla taciz edilmişlerdir, edilmektedirler’’ denildi.

‘’ASILSIZ İDDİALAR ORTAYA ATILDI’’

Savaşın yoğunlaştığı, saldırıların yoğun şekilde devam ettiği bölgelerde yaralanan ve tedavi için çeşitli sağlık kuruluşlarına götürülen kolluk güçlerinin tedavi ve bakımlarının sağlık emekçileri tarafından bilinçli olarak yapılmadığına dair çeşitli asılsız iddialar ortaya atıldığı belirtilerek, ‘’Söz konusu sağlık kuruluşlarının verileri bu iddiaları yalanlamasına rağmen bu iddiaların ardından sağlık gereksinimi olan kolluk güçleri askeri hastaneye götürülme yoluna gidilmiş, batı illerinden sağlıkçılar getirilmiş bu durum sağlık emekçilerine dönük asılsız ithamlara neden olmuştur. Devletin bilinçli bir tercihinin sonucu olan bu durumun ardından Askeri hastaneye görevlendirmelerin yapıldığı ve bu görevlendirmeye icabet etmemek için rapor alındığı şeklindeki asılsız haberler yapılmaya devam edilmiştir. Bir kez daha vurgulamamız gerekirse bizler kim olursa olsun , din, dil, ırk, renk, üniforma ayrımı yapmaksızın bizlere gereksinimi olan herkese eşit sağlık hizmeti sunduk/sunmaya devam edeceğiz. Ancak ortaya atılan yalanlar ve sağlık emekçilerine karşı kamuoyunda oluşturulmak istenen nefretin karşısında bir aradayız, birlikte mücadele etmeye de devam edeceğiz’’ denildi.

‘’SAĞLIK EMEKÇİLERİ DOĞRUDAN HEDEFE KONULMUŞTUR’’

Sağlık emekçilerine karşı başlatılan linç ve karalama kampanyalarıyla bütün sağlık emekçileri, özellikle de üyelerimiz doğrudan hedefe konulduğu ifade edilerek, şöyle denildi: Bütün bu haberler, sosyal medyada hesaplarından yapılan açık saldırı ve hedef göstermeler kaygı verici duruma gelmiştir. Son olarak Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki hekim arkadaşlarımıza yönelik havuz medyası ve sosyal medya üzerinden yürütülen karalama ve hedef gösterme, hakaret ve tehdit odaklı açıklamalar, asılsız haberlerle birlikte yürütülen kişiye, sağlık emekçileri ve mesleğe yönelik tehditler bardağı taşırma noktasına getirmiştir. Yetkilileri, savcıları ve ilgilileri bu asılsız ‘haberlere’ karşı hareket etmeye çağırıyoruz. Tüm bu karalamalara, asılsız iddialara karşı bizler sağlık hakkına sahip çıkmaya, barış talebini haykırmaya, yaşamdan yana saf tutmaya devam edeceğiz. Ölümler, hedef gösterilmeler, baskılar, tehditler, soruşturmalar, tutuklamalar bizleri bu taleplerimizden ve haklı mücadelemizden alıkoymayacaktır. Bu asılsız iddia ve iftiralara karşı hukuk alanında başta olmak üzere mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi duyuruyoruz’’ (Sait BAYRAM’ın haberi)

369 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika