Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14156 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Sağlık Koma’da”

27 Kasım 2015 - 770 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»“Sağlık Koma’da”

Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, Diyarbakır sağlığının ‘koma’da olduğunu ifade ederek, İl merkezi ve İlçelerdeki hastanelerde ciddi manada hekim, sağlık personeli ve tıbbi cihaz sorunun bulunduğunu, bu da halkın sağlık hizmeti almasında ciddi sıkıntılara yol açtığını söyledi. Sorunların giderilmesi için siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin ideoloji ve siyasi düşünceyi bir kenara bırakması gerektiğine değinen Ensarioğlu, yapılışından bu yana bir enkaz olan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 6 aydan bu yana başhekimsiz yönetilmesinin halka gösterilen reva olduğunu vurguladı.

Diyarbakır’ın mevcut sağlık durumunu ele alırsak, nasıl bir tablo çizebiliriz. Sağlıktaki sorunlar hangi aşamada? Personel ve tıbbi cihaz anlamda eksiklikler halen sürüyor mu?

“Merkezlerde de personel ve tıbbi cihaz sıkıntısı var. Ancak İlçelerdeki Devlet Hastanelerinde de uzman doktor sıkıntısı var. Buda çocuk Uzmanı, Kadın Doğum ve dâhiliye uzmanın olmaması ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor. Personel ve halkın mağdur edilmemesi için bu doktorların olması gerekiyor. Ama sadece ilçelerde değil, İl merkezlerinde ki Hastanelerde de gerek doktor gerekse sağlık personelinde sıkıntı var. Bu sıkıntılarla birlikte halkımız mağdur ediliyor. Bu mağduriyetin giderilmesi noktasında bu vebalin altında kalmamak adına seslerini duyurmak için her konuda çalışma yürütüyorum, Çünkü bu benim asli görevimdir. Buradaki mağduriyet biran önce bitsin istiyoruz. Bir o kadar da hastanelerde ciddi anlamda tıbbi malzeme sıkıntısı var. Bu da Diyarbakır halkına büyük sıkıntılar yaratıldığını gösteriyor. Hiçbir ideoloji, hiçbir siyasi düşünce sağlığın önüne geçemez. Hizmetin önüne geçmez. Sağlık herkese lazım. Onun için Diyarbakır sağlığına müdahale edilmelidir. Diyarbakır sağlığı gerçekten sıkıntılıdır”

Çatışmalı ortam Diyarbakır’a atanan hekimlerde tedirginliğe yol açıyor mu? Bu ne derece doğru?

“Diyarbakır’a görevlendirildiklerinde kentte gelme noktasında tedirginlik yaşayan hekimler ve sağlık çalışanları olabilir. Ama bunun çatışmalı sürece bağlantılı olarak ele aldığımız da bu sayı çok azdır. Ancak yine de var. Yine de Bölgede yaşanan çatışmalı ortamdan dolayı ister istemez tedirginlik yaşanmıştı. Kutsal bir meslek icra eden sağlık çalışanları baskılara ve çatışmalı ortama boyun eğeceklerini sanmıyorum. Çünkü yaptıkları iş kutsaldır. Halka hizmet ederler”

Yapılan bir araştırmada, Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’nin Türkiye genelinde 87. sırada olduğu açıklandı. Gerek Genel Sekreterliğin çalışmalarını ve gerekse de Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde verilen hizmetten memnun musunuz?

“Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapıldığından bu yana başlı başına sorun var. Diyarbakır sağlık anlamında enkazın olduğu bir yerdir. Eğitim Araştırma bir enkazdır. Hizmet, bina anlamında enkazdır. 5–6 yıllık olan bir hastanenin 6–7 müdür değiştirdi. Son 6 aydır hastane yöneticisi bile yok. Bunlar hep halkımızın aleyhine olan, sağlık hizmetlerindeki işleyişi engelleyen sıkıntılardır. Bugün Diyarbakır 3 Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri değiştiren bir il’dir. Bu da ister istemez hizmeti aksatır. Hastanenin teslim edilmesinden bu yana binadaki sıkıntılar giderilmezken, halen de devam ediyor. Yağmur yağdığında hastanedeki yöneticilerin yağmur yağmama duasına çıktığını tahmin edebiliyorum. Çünkü yağışlı günlerde hastane sular içinde kalıyor. Buradaki sıkıntılar idarecilerin hatası değil. Bina yapılırken bazı tedbirler alınmazsa ister istemez sıkıntılar çıkar. O gün o binayı devralan Diyarbakır ve Bölge halkının vebalini taşıyorlar. Hastane bölgeye hitap eden bir konumdadır ama maalesef bölgeye değil, bir İl’e dahi hizmet edecek konumda değildir. Personel yetersizliği ve hastane fiziki şartlarından dolayı hastanede yeterli düzeyde hizmet verilemiyor. Temennimiz Diyarbakır’a yeni hastanelerin yapılmasını istiyoruz. Yeni yapılacak hastanelerin de Eğitim ve araştırma Hastanesi bir benzeri olmamasını temenni ediyoruz. Ciddi anlamda bölge halkına sağlık hizmeti verebilecek bir yapıda olmalarını istiyoruz.”

Sendika olarak mevcut sorunları başta Kamu Hastaneleri Birliği olmak üzere sağlık Bakanlığı’na iletme şansınız oluyor mu?

“Biz zaman zaman mevcut sorunları İlimizdeki ilgili yerlerle görüşerek, iletiyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü, halk Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel sekreterliği ile görüşüyoruz. Bizim asıl görevimiz budur. Bir sivil toplum örgütü olarak sadece çalışanların haklarını korumakla mükellef değiliz. Bir o kadar da halkımızın sağlık sorunlarını gidermede mükellef görüyoruz. Genel merkez bazında Sağlık Bakanlığı ile de görüşmelerimiz oluyor. Bu görüşmelerimizde sahada gördüğümüz eksiklikleri rapor halinde sunuyoruz. Genel Merkezimin de bölgede pozitif bir bakışı var. Bölgenin hassasiyetin bilen bir Genel Merkezimiz var. Biz Sağlık-Sen ve Memur-Sen camiası olarak hizmet için varız”

İdeolojiden çok hizmet diyorsunuz…

“Hiçbir ideoloji ve düşünce hizmetin önüne geçmemelidir. Her bireyin kendine göre bir düşüncesi ve ideolojisi olabilir ama bu hizmetin aksatılması anlamına gelmemelidir. Memur-Sen camiası olarak hiçbir zaman ideolojiyi hizmetin önünde tutmaktır, tutmayız. Önceliğimiz hizmettir. Bugün Türkiye genelinde Memur-Sen’in bir milyon üyesi var. Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütüyüz. Bu bilinçle Halkımıza hizmet etmek ve çalışanlarımızın haklarını korumak noktasında elimizden geleni yapacağız. Biz mazlumun sesiyiz. Biz mazlumun yanındayız. Mazlumun dini, dili, ırkı sorulmaz. Mazlum kim olursa olsun. Diyarbakır halkının ciddi anlamda sağlıkta beklentileri var. Mağduriyeti var. Bu mağduriyetin giderilmesi sadece Sağlık-Sen’e yüklemek doğru olmaz”

Diyarbakır sağlığının ‘koma’da olduğunu söyleyebilir miyiz?

“Sağlık koma’dadır. Bunun biran önce aşılması gerekir. Gerek siyasilerimizin ve gerekse de diğer sivil toplum örgütlerinin bu soruna el atarak, çözmesi gerekir. Yani ciddi anlamda siyasi düşüncelerini bir kenara bırakmalıdır. Diyarbakır sağlığı için bir şeyler yapması gerekir. Projeler üretmelidirler. Bir araya gelmedirler. Ortak bir karar alınmalıdır. Diyarbakır sağlığı için ciddi anlamda adımlar atılmalıdır. Gerçekten de Diyarbakır sağlığı sıkıntılı günler yaşıyor. Bölgeye hitap eden bir konumdan, İl’e hitap edebilecek bir durumda bile değildir. Her alanda tüm ilçeleri ve hastaneleri geziyoruz. Aile Sağlık merkezlerini ziyaret ediyoruz. Gerçekten sıkıntılar had safhada. Özelikle idarecilerin bu konuda siyasilere gitmesi gerekiyor. Bu sorunların çözümü sadece Sağlık-Sen ile yeterli olmaz”

(Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

Sağlık-Sen (1) Sağlık-Sen

417 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika