Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sağlık Müdürü Avar’a ‘ihmal’ soruşturması!

16 Aralık 2015 - 3.436 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sağlık Müdürü Avar’a ‘ihmal’ soruşturması!

Diyarbakır Tabip Odası ve SES Diyarbakır Şubesi tarafından, 25. dönem milletvekili seçimlerinde HDP tarafından Diyarbakır’da düzenlenen Mitingde ambulans bulundurmadıkları ve patlama sonrası ambulans göndermedikleri iddiasıyla Sağlık İl Müdürü Sait Avar ve Müdür Yardımcısı Hakan Karakaş hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına ‘Kasten öldürmenin ihmali davranış işlenmesi ve görevi kötüye kullanma iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Yapılan suç duyurusunun ardından Valiliğin, Sağlık Müdürü Sait Avar ve Müdür Yardımcısı Hakan Karakaş hakkında soruşturma izni verirken, soruşturmayla ilgili görevlendirilen Milli Eğitim Müfettişinin SES Şube Başkanı Ramazan Kaval ve Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay’ın ifadelerine başvurduğu bildirildi.

5 Haziran 2015 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Diyarbakır’daki seçim mitinginde meydana gelen ve 5 kişinin öldüğü, 400’ün üzerinde kişinin de yaralandığı bombalı saldırı ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre, Sağlık Müdürlüğü, miting öncesi ve sonrası ambulans göndermedikleri öğrenildi. Diyarbakır Tabip Odası ve SES Diyarbakır Şubesi, ambulans göndermedikleri ve ölü sayısının artmasından sorumlu tuttukları Sağlık İl Müdürü Sait Avar ve Sağlık Müdür Yardımcısı Hakan Karakaş hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

TABİP ODASI VE SES SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Ramazan Kaval tarafından yapılan suç duyurusunda, Avar ve Karakaş hakkında kamu davası açılması ve 5237 sayılı TCK’nın 83. maddesine göre kasten öldürmenin ihmali davranışlar işlenmesi ve 257. Maddeye göre Görevi Kötüye kullanılması suçunu işledikleri iddiasıyla cezalandırılması istendi.

5 KİŞİ ÖLMÜŞ, 400 KİŞİ YARALANMIŞTI

Avukatlar Erhan Ürküt ve Aygül Demirtaş tarafından hazırlanan suç duyurusunda, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 07 Haziran 2015 tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri çerçevesinde 05 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır şehir merkezi İstasyon Meydanında yüz binlerce kişinin katıldığı bir miting düzenlendiği hatırlatılarak, “Yapılan tespitlere göre bugüne kadar ve belki de Türkiye’deki en kalabalık miting olmuştur. Açık hava mitinginin hazırlıklarının tamamlanması ve yüz binlerce insanın toplanmasından sonra miting programı başlamış ve bazı konuşmalar yapılmıştır. HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmasını yapmak üzere miting platformuna çıkmaya hazırlandığı bir sırada platforma yakın bir elektrik trafosunun hemen yanında ve aynı yerin çaprazında ve yakın mesafede bulunan bir çöp kutusunda iki 2 ayrı patlama meydana gelmiştir. Patlama sonucunda iki 2 vatandaş yaşamını yitirmiş, onlarca vatandaş farklı uzuvlarını kaybetmiş ve dört yüzden 400 fazla vatandaş yaralanmıştır. HDP yetkililerinin soğukkanlı ve planlı hareketleriyle bir izdiham ve katliam önlenmeye çalışmış ve hemen miting iptal edilmiştir. Panik ve korku nedeniyle vatandaşların izdiham sebebiyle ezilmemeleri için planlı bir şekilde dağıtılmış ve yaralıların tahliyesi için koridorlar açılmıştır” denildi.

“ELİMİZDE HAZIR AMBULANS YOK” İDDİASI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Ramazan Kaval’ın durumun vahameti için, Diyarbakır İl Sağlık Müdür Yardımcısı, Hakan Karakaş ile görüşme yaptığının ileri sürüldüğü suç duyurusunda, “Hakan Karakaş aynı zamanda, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü, Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği ile Koordinasyon ve İl Ambulans Servisi ve Komuta Kontrol Merkezi görevini yürütmektedir. Kaval sendika başkanı olduğunu belirtip, “Patlamanın meydana geldiği istasyon meydanına en yakın 3 Nolu acil istasyonundan dahi ambulansın çağrılara rağmen gelmediğini ve meydana acil ambulansların organizeli bir şekilde ambulans gönderilmesi gerektiğini, hatta vatandaşların kendi araçlarıyla yaralıları taşıdığını ve acil servislerde yığılma olduğunu diğer hastanelere nakli için ambulansa ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.” Ancak müdür yardımcısı Hakan Karakaş, ‘Ellerinde hazır ambulans olmadığını ve olay yerine gönderecek ambulansının olmadığını işlerinin olduğunu’ belirterek talepleri reddetmiştir” denildi.

MİTİNG BAŞVURUSU BİLE OLMASINA RAĞMEN AMBULANS GÖNDERİLMEMİŞ!

Emniyete yapılan mitingin başvurusunun da sunulduğu suç duyurusunda, Açık hava toplantısından önce Diyarbakır Valiliği Emniyet Müdürlüğünün 02.06.2015 tarih, 37732461,69721. (91210).2015 sayı ve Açık Hava Toplantısı hakkında Konulu yazısında, “07.06.2015 pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri nedeniyle Halkların Demokrasi Partisi (HDP) tarafından 05.06.2015 günü saat 16.00 ile 19.00 arasında İlimiz İstasyon Meydanında yapılması planlanan ” seçim mitingi” ile ilgili olarak; alınacak güvenlik tedbirleri kapsamında 05.06.2015 tarihinde saat 08.00’dan itibaren Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğince muhtemel yaralanma veya can kayıplarına karşı tüm kapasitenin (bina, araç-gereç, malzeme ve personel) gözden geçirilerek lüzumu halinde kurumlarında hazır olacak iç düzenlemelerin yapılması” yönünde yazılı bildirimde bulunmuştur”

112 ACİL İSTASYONUNUN ARAMA KAYITLARI İNCELENSİN

Olay esnasında yüzlerce vatandaşın aramasına rağmen ambulansın gönderilmemesi nedeniyle yaralıların bir kısmı geç müdahale nedeniyle; ölümlerin meydana geldiği, bir kısım vatandaşın da uzuvlarını kaybettiğini belirtilen suç duyurusunda, “Olay tarihinde 112 acil istasyonun arama kayıtları incelendiğine belirtmiş olduğumuz hususlar ortaya çıkacaktır.

AVAR VE KARAKAŞ GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMIŞLARDIR

Gerçekleşen bombalama eyleminin niteliği, yöneldiği hedefler ve ölümlerin olmasında, yaralı vatandaşların uzuvlarını kaybetmesinde ve yaralananların daha fazla mağdur olmasına sebep olan Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar ve İl Sağlık Müdür Yardımcısı Hakan Karakaş’ın 5237 sayılı TCK’nın 83. maddesine göre kasten öldürmenin ihmali davranışlar işlenmesi ve 257. Maddeye göre Görevi Kötüye kullanılması suçunu işlemişlerdir” denildi.

TABİP ODASI VE SES’TE SUÇTAN ZARAR GÖRDÜ

Suç duyurusunun son bölümünde, şöyle denildi:

“Suçun hukuk düzenin ve yaşam hakkının en ağır ihlaline ilişkin bir suç olması ve müvekkil Sendika ve Tabipler Odasının temel amacı; sağlık hizmetinin en hızlı ve en güvenli şekilde yürütülmesinde etkin rol oynaması ve yurttaşların can güvenliği nedeniyle Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Tabipler Odası’ da suçtan zarar görmüştür. Bu nedenle bu şikayet dilekçesini sunma ve kamu davasının açılması durumunda davaya taraf olarak katılma talebinde bulunma gereği duymuştur. Yukarıda açıklanan nedenlerle yapılacak soruşturma işlemleri sonunda; gerçekleşen bombalama eyleminin niteliği, yöneldiği hedefler ve ölümlerin olmasında, yaralı vatandaşların uzuvlarını kaybetmesinde ve yaralananların daha fazla mağdur olmasına sebep olan Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar ve İl Sağlık Müdür Yardımcısı Hakan Karakaş hakkında kamu davası açılmasına ve yukarıda yazılı TCK’nın ilgili maddeleri uyarınca cezalandırılmalarına, kamu davasının açılması durumunda müvekkillerin davaya katılmasına karar verilmesini talep ederiz”

 VALİLİK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

Yapılan suç duyurusunun ardından Valiliğin, Sağlık Müdürü Sait Avar ve Müdür Yardımcısı Hakan Karakaş hakkında soruşturma izni verirken, soruşturmayla ilgili görevlendirilen Milli Eğitim Müfettişinin SES Şube Başkanı Ramazan Kaval ve Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay’ın ifadelerine başvurduğu bildirildi.

KAVAL: ADLİ VE İDARE SORUŞTURMA SÜRÜYOR

SES Şube Eş Başkanı Ramazan Kaval, yaptıkları suç duyurusunun ardından olayda ihmalleri bulunan Sağlık İl Müdürü Sait Avar ve Müdür Yardımcısı Hakan Karakaş hakkında adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı ifade ederek, “Soruşturma izni veren İl Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevlendirilen Müfettiş, benim ve Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay’ın olayla ilgili ifademize başvurdu. Adli soruşturma savcılık idari soruşturma ise Valilik tarafından görevlendirilen müfettiş tarafından yürütülüyor. En kısa sürede soruşturmanın neticelenmesini bekliyoruz. Çünkü olayda büyük ihmaller var” dedi.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

 kavalAVARHakan karakaş

1282 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika