Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Savaşa karşı nöbetteyiz”

06 Şubat 2016 - 729 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Savaşa karşı nöbetteyiz”

Türkiye’nin birçok kentinden barışa ses vermek için Diyarbakır’a gelen BİKG’li kadınlar, başlattıkları nöbet eylemi öncesi yaptıkları açıklamada, “Burada yaşama, yaşam alanlarına sahip çıkanlarla yan yana, omuz omuza savaşa tanığız, savaşa karşı nöbetteyiz. Barış ve hakikat hakkımızın peşini bırakmayacağız” dedi.

Barış İçin Kadın Girişimi’nin (BİKG) çağrısıyla bölgede süren operasyonlara karşı ‘Yaşam nöbeti’ için Diyarbakır’a geldi. BİKG’in “Ölümden Değil Yaşamdan Yanayız Barış ve Hakikat Hakkımızı Savunuyoruz” şiarıyla kampanya başlatan kadınlar Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin gibi illerden bölgedeki saldırılara karşı ‘Yaşam nöbeti’ tutmak için önceki gün yola çıkmıştı. Gece boyu birçok noktada durdurulan ve araçları aranan kadınlar, Diyarbakır kent girişinde durduruldu. Kadınlar kimlik kontrolü ardından kente girebildi. Kadınlar daha sonra Kongreya Jinen Azad’ın (KJA) çağrısıyla Sümerpark’ta toplananan kadınlarla buluştu. Barış İçin Kadın Girişimi’nin (BİKG) tarafından “Ölümden değil yaşamdan yanayız barış ve hakikat hakkımızı savunuyoruz” kampanyası kapsamında tutulacak nöbet için Türkiye’nin birçok kentinden yola çıkan kadınlar, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda bir araya geldi. Burada “Bijî berxwedana Sûrê”, sloganlarıyla karşılanan kadınlar hep birlikte Sümerpark’ta yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

‘SAVAŞA KARŞI BARIŞ DEMEK İÇİN BİR ARADAYIZ’

Kadınların kendi güvenliğini aldığı alanda yapılan yürüyüşün ardından açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, kadınların ölüme “dur” demek için geldiğini vurgulayarak, “Mücadelemizde yan yana olduğumuzu görmek barışa olan inancımızı güçlendiriyor. Aylardır kentlerimiz abluka altında, kadınlarımız başta olmak üzere siviller öldürülüyor. Barış umutlarımızı karartmak için uğraşıyorlar. Barış çabalarımıza tanklarla, savaşla cevap veriyorlar. Kadınların buraya gelmesi barış umutlarımızı güçlendirdi. Türkiyeli kadınların burada olması önemli. Savaşa karşı barış demek için bir aradayız” dedi.

KONUŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR’

Ardından BİKG’li 158 kurumun imzaladığı basın metinin Zelal Allak okudu. Kadınların adalete, hakikate ve barışa olan inançla Diyarbakır’a geldiğini söyleyen Allak, “Yalanlarla kuşatıldığımız şehirlerden, tanklarla, toplarla kuşatılmış şehirlere, mahallelere ses vermek için buradayız. Adalete, hakikate, yaşama ve barışa sırt olanlara adaleti güçten ibaret sananlara isyanımız olduğun için buradayız. Konuşmaya ihtiyacımız olduğu Cizre, Silopi, Sur’un hakikatlerini konuşmadan müzakere ve barışın olmayacağını bildiğimiz için buradayız” diye konuştu.

SAVAŞA TANIĞIZ, SAVAŞA KARŞI NÖBETTEYİZ’

Birlikte yaşam inşa edebilmenin adil bir barış ve bunun için de karşılıklı bir güvenle mümkün olduğu vurgulayan Allak, Sur ve Cizre’de yaşanan vahşetleri hatırlatarak şöyle devam etti: “Yaşamlarımızı bu kadar vahşice değiştiren savaştır. Yaşama sahip çıkmak, yaşamın yok edilmesine ve aniden tepeden gelen emirlerle değiştirilmesine karşı çıkmaktır. Meclis ve hükümet sizin asli göreviniz bu savaşı durdurmak müzakere koşullarını oluşturmaktır. Göreviniz mahalleleri insansızlaştırmak, ölüm saçmak, ölmeyenleri vahşete, katliama tanık olmak, ,zorunda bırakmak değildir. Bizim bu suça rızamız yok. Biz hayatına sahip çıkmanın ne demek olduğunu iyi bilen kadınlar olarak bugün Diyarbakır’dayız. Burada yaşama, yaşam alanlarına sahip çıkanlarla yan yana, omuz omuza savaşa tanığız, savaşa karşı nöbetteyiz. Barış ve hakikat hakkımızın peşini bırakmayacağız.”

‘KADINLAR ÖNCÜLÜĞÜNDE BARIŞI İNŞA EDECEĞİZ’

Ortak açıklama arından konuşan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, yanı başlarında bulunan Sur’da bir direniş olduğunu ve direnişi selamladıklarını ifade ederek, “Kadınlar yaşamın her alanında olduğu gibi direnişin en ön safhasında yer alıyor. Özgürlük ve demokrasiye öncülük eden ve aramızda olmayan kadınları saygıyla anıyoruz. Savaş kararı alanlar kaybedenler olacak. Yaşamı inşa etmek için bir aradayız. Kadın öncülüğünde barışı biz inşa edeceğiz” diye konuştu.

‘BURADA OLUŞUNUZ DİRENENLERE SELAMDIR’

KJA Koordinasyon üyesi Ayla Akat Ata ise kadim topraklarda tüm savaş kararına rağmen halkın barış dediğini ve bunun için çabaladığını söyledi. Ata, Türkiyeli kadınlara seslenerek, “Bugün burada oluşunuz, hakikat deyişiniz, bugün burada bir kez daha müzakere deyişiniz, direnenlere selamdır. Ama ülkeyi yönetenlere de gösterdiğiniz barışın yoludur. Hakikate ulaşmadan, müzakereye oturmadan bir çözüm mümkün değildir” ifadesinde bulundu. Ata, kadınların yıllardır ölüm değil yaşam dediklerini ifade ederek, “İşte tam da bu yaşam, barış, eşitlik, özgürlük iradesinden korktuğunuz için en başından beri önce kadınları öldürdünüz. Ama biz buradayız, burada özgürlüğü hep beraber örgütleyeceğiz” dedi.

TALEPLER HEP BİR AĞIZDAN OKUNDU

Yapılan konuşmaların ardından kadınlar, “Ölümden değil yaşamdan yanayız. Barış ve hakikat hakkımızı savunuyoruz. Bizim hakikatleri konuşmaya, adalete, gerçek bir barışa, müzakereye ihtiyacımız ve hakkımız var. Ölümlerin, ablukaların, sokağa çıkma yasakların son bulması, çocukların hedef olmaması için meclisi ve hükümeti barış içinde yaşama hakkımızı tesisi için göreve çağırıyoruz. Bu savaşın biran önce sonlandırılması, müzakerelerin yeniden başlatılmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının oluşturulmasını istiyoruz. Sur’da ablukaya son, Cizre’de ablukaya son. Barış, hakikat, müzakere” şeklindeki taleplerini hep bir ağızdan okudu. Kadınların Sümerpark’taki nöbet eylemi devam ediyor.

barısicinkadıngirisimi.JPG3

494 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika