Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Savcının çabası yok”

08 Mart 2016 - 483 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Savcının çabası yok”

28 Kasım’da Sur’da katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesinin ardından 3 ayı aşkın süre geçmesine rağmen dosyada herhangi bir ilerleme yaşanmadığı gibi olay yeri incelemesi bile tam olarak gerçekleştirilemedi. DİHA’da yer alan habere göre, soruşturmanın hukuka uygun yürütülmediğini iddia eden Diyarbakır Barosu avukatlarından Neşet Girasun, Tahir Elçi’nin kişiliğinin bu soruşturmanın bütünlüğünden ayrılamayacağını, dosyanın sıradan adli bir vaka olmadığını ifade etti.

“POLİTİK YÖNLERİ AĞIR BASAN BİR CİNAYETTİR”

Elçi’nin bazı çevreler için “çıbanbaşı” olarak görüldüğü için katledildiğini ileri süren Girasun, “En önemlisi Diyarbakır Baro Başkanı olması. Diyarbakır Barosu sıradan bir baro değil. Bütün bölge barolarının bir anlamda merkezi konumunda olan bir baro. Dolayısıyla bu sebeplerle sıradan bir cinayet değildir, politik yönleri ağır basan bir cinayettir” diye ifade etti.  Soruşturmanın hukuka uygun yürütülmediğini başından beri dile getirdiklerini belirten Girasun, “Bu soruşturma Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nı aşan bir soruşturmadır. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısının ben bu olayı aydınlatacağım dediği zaman aydınlatabileceği bir olay değildir. Bu ancak devletin farklı mekanizmalarından adalet Bakanlığı, Hükmet ve diğer yetkililerin ortaklaşa alabileceği başsavcıya talimat vererek aydınlatacağı bir olaydır” dedi.

“OLAY YERİNDEN 28 POLİS VAR”

Olayın yaşandığı gün çok sıradan bir basın açıklaması yapıldığını ve böyle bir açıklama için birkaç Güvenlik Şubeye bağlı polisin olması gerektiğini belirten Girasun, olay yeri tutanağına göre küçük bir sokakta yapılan açıklama sırasında 28 polisin olay yerinde olduğunu ve bunların arasında TEM Şube ve İstihbarat Şube’ye bağlı polisler bulunduğunu ifade etti. Olay yerinde onlarca kameranın olduğunu bunlardan en az ikisinin de polis kamerası olduğunu dile getiren Girasun, böyle bir tabloda savcının olayı aydınlatmaması için hiçbir gerekçe olmadığını savundu.

“ÖNEMLİ DELİLLERİ TOPLAYABİLİRLERDİ”

Olay yeri tespitinin de bu zamana kadar yapılamadığına dikkat çeken Girasun, “Tahir Elçi öldürüldükten sonra birkaç saat boyunca olay yerinde hiçbir çatışma yoktu. Tamamen güvenlik mensuplarının kontrolü altındaki bir sokaktan söz ediyoruz. Hemen akabinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Soruşturma makamı isteseydi bir iradeleri olsaydı özellikle Tahir Elçi’yi öldüren merminin çekirdeğinin bulunmaması gibi bir şey düşünemiyorum. Keşfin yarım kalmasından ziyade çekirdeğin bulunamaması çok önemli. Savcılık isteseydi zaten koruma altındaydı, polisler o alanı çembere almıştı. Birkaç saat hatta birkaç dakika içinde, olayla ilgili önemli delilleri toplayabilirlerdi. Dolayısıyla aksaklık daha başında ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

“13 SANİYELİK GÖRÜNTÜ KAYIP”

Olayla ilgili en önemli aksaklıklardan birinin de olay günü kayıtta olan İstihbarat Şube’nin kamerasının olay anında 13 saniyelik bir zaman kaybı olduğunu ifade eden Girasun dosyadaki şüpheli durumları şu şekilde aktardı: “İstihbarat biriminin de kamerası kayıtta ama her nedense olayı aydınlatmamızı sağlayabilecek an 13 saniyelik görüntünün kaybolması söz konusu. Orada kameramanın beyanı ‘yanlışlıkla kayıttan çıktım’. Bu bile bir skandal. Çünkü vurulmadan hemen önceki görüntüsü var kamerada bir sonraki görüntüde yerde görüyoruz. Ve o kritik süreç yok. Bir diğeri ise, biz istihbarat şubeye bağlı bir polisin yoğun şüphe altında olmasından kaynaklı tutuklanmasını talep etmiştik. Bu polisin olay yerinde olmasına rağmen olay yeri tutanağında adı ve imzası yok. Biz bir tanık dinlettik, bizim tanığımız bu polisin Dört Ayaklı Minare’ye doğru yaklaşık bir şarjör mermi boşalttığını ifade ediyor. Bizim talebimiz üzerine bu polisin ifadesi alındı ve polis olayı görmediğini ve silah kullanmadığını iddia ediyor. Konumu müsait bir yerde; Dolayısıyla 28 polis arasında şüphe ihtimali yüksek isimlerden biri bu olmasına rağmen sadece tanık olarak dinlendi. Şüpheli olması açısından hiçbir işlem alınmadı ve serbest bırakıldı. Mardin Kebep Evi’nin kamera kayıtlarına henüz ulaşabilmiş değiliz. Bu Ankara’ya gönderildi ancak imajının alınamadığı söylendi.”

“SAVCI OLAYI AYDINLATACAK TEK ŞEY YAPMADI”

Tahir Elçi’nin kişiliği, yürürlükte olan konsept ile birlikte değerlendirildiğinde bu cinayetin aydınlatılması istenmediğinin çok açık olduğuna vurgu yapan Girasun, bu zamana kadar savcılığın kamera kayıtlarını dosyaya almak dışında olayı aydınlatacak tek bir şey yapmadığını dile getirdi. Keşfin tamamlanması için sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının beklendiğini ancak sokakta yaşanan tahribatla birlikte keşfe dair de umutlarının azaldığını ifade eden Girasun “Şunu söyleyebilirim savcılığın cinayeti aydınlatabilecek bir çabasının olmadığı ortada. Cinayetin aydınlatılmasını yaşananlardan ayrı düşünemeyiz. Kürt sorunu konusunda pozitif bir ilerleme olmadan bu cinayetin aydınlanabileceğine dair bir umudum yok” dedi. Girasun, Diyarbakır Barosu avukatları olarak süreç nasıl ilerlerse ilerlesin mücadelelerinden geri adım atmayacaklarını ve sorumluların yargılanması için mücadele edeceklerini ifade etti.

“Savcının çabası yok” (1)

308 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika