Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Sırrını Surlarına fısıldayan şehir yok ediliyor’

28 Mart 2016 - 600 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘Sırrını Surlarına fısıldayan şehir yok ediliyor’

diken

Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezi’nin Diyarbakır Temsilcisi Şeyhmus Diken, AKP hükümetinin “kamulaştırma” kararını bir-iki günde almadığını belirterek, “Sırrını Surlarına Fısıldayan Şehir Diyarbekir yok ediliyor” dedi.

Bakanlar Kurulu kararı ile Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın Silopi ilçeleri için alınan “acele kamulaştırma” kararına birçok çevreden tepkiler devam ediyor. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi ve Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezi’nin Diyarbakır Temsilcisi Şeyhmus Diken, 118 gündür operasyonların sürdüğü Sur’un Alipaşa Mahallesi’nde dünyaya gelip, Fatihpaşa (Hançepek) Mahallesi’nde büyüdü. Sur’u ve Diyarbakır’ı tüm yaşanmışlıklarıyla anlatan Diken, “Sırrını Surlarına Fısıldayan Şehir Diyarbekir yok ediliyor” dedi.

‘HÜKÜMETİN RADİKAL VE MARJİNAL KARARI RAHATSIZ EDİYOR’

“Kamulaştırma” kararının bir anlık alınan bir karar olmadığını söyleyen Diken, “Planlara baktığımızda bunun epey bir zaman aldığını görebiliyoruz. Baktığımızda tek tek, parsel parsel, bölge bölge belirlenmiş isim ve nokta tayini yapılmış bir şeyin böyle bir iki günlük bir iş olduğu gözükmüyor” dedi.

KAMU YARARI GÖZETİLMELİ

Diken, Hükümetlerin alacağı “kamulaştırma” kararında kamu yaranının gözetilmesi gerektiğinin altını çizerek, şunları aktardı: “Bu kararlar bölge halkının haklarını koruyacak, onları daha iyi bir yaşam modeline angaje edecek bir karar olduğunda söz konusu olabilir. Böylesine çok geniş kapsamlı bir karar 5 bin yıldır hayatın kesintisiz olduğu yerde yaşayan insanlara ve onların kurumlarına danışmadan hükümetin böylesine radikal hatta marjinal bir karar alması rahatsız ediyor”

‘YEREL GÜCÜN DÂHİL EDİLECEĞİ BİR MEKANİZMA İŞLETİLMELİ’

Kentin belediyelerinden seçilmişlerine, sivil toplum örgütlerinden mahalle muhtarlarına, o sokakta yaşayan söyleyecek sözü olan ve yaşam alanları ile ilgili karar verme hakkı olan herkesle ortak bir karar mekanizmasının işletilmesine ihtiyaç olduğunu kaydeden Diken, defalarca dile getirdiklerinin kayda alınmadığının altını çizdi. Diken, bu kararın sürdürülebilirliğinin zor olduğunu ifade ederek, vakit kaybedilmeden karar ile ilgili hükümetin kentin dinamikleri ile yeniden oturup, tartışılması gerektiğine işaret etti.  Diken, “Sur’da illaki bir restorasyon düşünülüyorsa bu tüm Sur’u kamulaştırarak olmamalı. Kamulaştırma kararı alınmadan da başka yolları da vardır” diye belirtti.

‘SIRLARINI SURLARINA FISILDAYAN BİR ŞEHİR YOK EDİLİYOR’

Kuşatma altındaki tarihi yapıların ne halde olduğundan haberdar olmadıklarını söyleyen Diken, Dört Ayaklı Minare ile başlayan tahribatın Paşa Hamamı ve Kurşunlu Cami ile devam ettiğini aktardı. Diken, “Madem bu kadar ciddi bir tahribat var o zaman kentsel ortak bir mekanizmasının hayata geçirilmesi gerekir. Bunlar hayata geçirilmeden oradaki yasaklı hali devam ettirerek ve o yıkıntı atıklarını birbirine harmanlayarak bir çalışma yürütüyorsunuz” diyerek, en ufak tarihi parçanın dahi restorasyon sırasında kullanılması gerektiğini belirtti. Diken, şöyle devam etti: “Diyarbakır bir ruh olarak insanlarıyla beraber bir tarih yaşıyor. Şehir ruhu ve kimliği endeksli yapı ve yaşam biçimi geri kalır mı? Benim Sırrını Surlarına Fısıldayan Şehir Diyarbekir kitabım 6 ay öncesine kadar insanların çok rahatlıkla o metni okuyup gezip görebileceği ve o insanlarla konuşabileceği bir hikayeyi anlatıyordu. 6 ay sonra bu yapılanlarla tarih oldu. Çünkü artık ne o mekanlar var ne de o mekanlarda yaşayan insanlar var. Bu kadar trajik ve travmatik bir halden söz ediyoruz.”

392 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika