Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Sorunun kaynağı bakış açısı”

29 Nisan 2016 - 616 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»“Sorunun kaynağı bakış açısı”

“Sorunun kaynağı bakış açısı” 1

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin merkez ve ilçe belediyelerin kadın birimlerinde çalışan personele yönelik başlattığı “Eğiticilere Eğitim Programı” sona erdi. 10 gün süren eğitimin sertifika töreninde konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, sorunun kaynağının yanlış davranış kalıpları ve bakış açısı olduğunu belirterek, “Farkında olalım, haklarımızı bilelim, bu bilinci kadınlara dalga dalga yayalım” dedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, merkez ve ilçe belediyelerin kadın birimlerinde çalışan personele yönelik başlattığı “Eğiticilere Eğitim Programı”nı tamamladı. Belediyelerin kadın birimlerinde görev yapan kadın personellerde, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı kadın bakış açısının gelişmesine katkı sunmak, şiddet, genel sağlığı koruyucu davranışlar konusunda kişisel ve mesleki gelişimlerini güçlendirmek amacıyla yapılan eğitimin ardından sertifika töreni düzenlendi. Sümerpark’taki sertifika törenine, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Genel Sekreter Yardımcısı Rojda Balkaş, Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Aslan Acer ve kursiyerler katıldı.

“FARKINDA OLMAK GEREKİYOR”

Törende konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, imkanların bu kadar arttığı bir toplum içerisinde kadınların toplam paydan aldıkları imkanların sınırlı ve küçük kaldığına dikkat çekerek, “O nedenle biz kadınlar önce bedenimizi, “sonra haklarımızı tanımak, ret ve kabul ölçülerimizi belirlemek ve bu konuda kendi cins bilincimize varmak, farkında olmak gerekiyor. Birinci basamak bu” dedi. Toplum içerisinde sadece kadınların haklarının farkına varmasının yetmediğini belirten Kışanak,  toplumda bu konuda bir bilinç oluşturulması gerektiğini; ancak bu konudaki sorumluluğun da kadınların üzerine yıkıldığını ifade etti. Kışanak, sorunun kadın haklarını kısıtlamaya yönelik davranış kalıplarının toplumda hakim olmasından kaynaklandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kadınlar sorunun kaynağı değil mağdurlarıdır. Sorunun kaynağı yanlış davranış kalıplarında ve kadına bakış açısındadır. Sizin değişmeniz gerekiyor. Biz haklarımızın farkına varıyoruz, haklarımızın peşine düşüyoruz. Yanlışlara hayır diyoruz. Sizde lütfen değişin.”

KADINLARIN EĞİTİCİ EĞİTİMİ ALMASI CİDDİ BİR KAZANIM”

Kışanak, kadınların aldığı eğitimle farkındalığı ve bilinci başka başka kadınlara ulaştırmak için yeni bir dalga yaratacağını ifade ederek, “Bir grup kadının ciddi bir Eğitici Eğitimi alması, ciddi bir cins bilincine varması, ciddi bir kazanım.” diye konuştu. Kadın sağlığının ve kadın haklarının en temel haklardan birisi olduğuna dikkat çeken Kışanak,   konuşmasını söyle noktaladı: “Çünkü öncelikle bedenimizle ilgili farkındalığa varamazsak, kadın olmanın ne demek olduğunu bilemezsek ve buna yönelik müdahalelere hayır diyemezsek arkasından şiddet de geliyor, eve kapatmak da geliyor, işyerlerinde ayrımcılık da geliyor. Kadınları ötekileştiren ve giderek dar bir alana sıkıştıran bütün yanlışlar geliyor.” Konuşmanın ardından kadınlara sertifikalarını takdim eden Kışanak, tek tek kadınları tebrik ederek, başarılar diledi. Daha sonra Sümerpark’ta bulunan Giysi Bankası ve Cam Atölyesi’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Kışanak, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı’dan çalışmaların seyri hakkında bilgi aldı.

474 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..