Dolar : Alış : 4.8420 / Satış : 4.8507
Euro : Alış : 5.6320 / Satış : 5.6421
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Sporun ve sağlığını önemini vurguluyoruz”

05 Şubat 2017 - 996 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Sporun ve sağlığını önemini vurguluyoruz”

Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü Başkanı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu İl Temsilcisi Ali Alioğlu, Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü olarak hem çocuklar, hem de yetişkinlere yönelik bisiklet kursları verilerek bölgede sporun ve sağlığın önemine vurgu yaptıklarını söyledi

Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü Başkanı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu İl Temsilcisi Ali Alioğlu, Kulübün kuruluş amacı, çalışmaları ve etkinliklerini www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi.  Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübünün, eğitimciler ve aileler tarafından bisiklet kültürünün geliştirilmesi, bisiklet sporunun profesyonelce yapılarak sporcu gelişimine katkı sağlaması ve Özel Sporcuların yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaları ayrıca projelerle sosyal sorumluluk çalışmalarının geliştirilip toplumsal duyarlılığın arttırılması amacıyla kurulduğuna işaret eden Alioğlu, “Yapılacak etkinlik ve çalışma alanları; bisiklet, yüzme, dart, masa tenisi, tenis kortu, atletizm, doğa sporları, takım sporları, atıcılık, atletizm, çocuk oyunları olarak belirlenmiştir” dedi.

“BÖLGEDE SPORUN VE SAĞLIĞIN ÖNEMİNE VURGU YAPIYORUZ”
Alioğlu, Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü olarak hem çocuklar, hem de yetişkinlere yönelik bisiklet kursları verilerek bölgede sporun ve sağlığın önemine vurgu yapıldığını belirterek, “Şehir içi ve köylere düzenli olarak her hafta yapılan turlarla kültürel faaliyetler gerçekleştiriliyor. Şehir içinde yapılan turlarla toplum olarak bisiklet kültürünü oluşturmak ve şehirleşme içindeki trafik sorununa çözüm bulmak için etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler ise halk tarafından büyük ilgi gösterilmektedir. Köy – kent turlarıyla da kültürümüzün tanıtımına da katkı sunmaktadır. Özellikle yakın iller ve ilçelere de turlar düzenlenerek ilçeler ve iller arası bağlarda da gelişim göstererek bisikletin sadece spor ve sağlık olmadığı aynı zamanda da iletişim açısından çok önemli bir araç olduğunu da kanıtlamaktadır” diye konuştu.

KÜLTÜREL TANITIMLAR YAPILIYOR
İlçe ve il turlarında bölgeye kurulan kamplarla kültürel tanıtımların da yapıldığını hatırlatan Alioğlu, “Bu turlarda bazen doğa temaları bazen de bisiklet ve şehir kültürü üzerine yapılan çalışmalarla sporcuların ve katılımcıların bilgilendirilmeleri böylece bilinç düzeyi artırılmaktadır” dedi.  Alioğlu, Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü olarak gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerini de şöyle sıraladı:

Diyarbakır Selahattin Eyyubi devlet hastanesi psikiyatri kliniğinde yatan hastalar için düzenli spor eğitimleri yaparak hastaların hayata tutunmalarını sağlamak ve adaptasyon süreçlerini hızlandırmak için gönüllülerimizle projemiz halen devam etmektedir.

OTİZİMLİ BİREYLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR
Otizmli bireylerimiz için çeşitli etkinlikler yapılarak her yıl düzenli olarak valilik ve sivil toplum dernekleri arasında koordine sağlayarak toplumda farkındalık oluşturmak adına çalışmalar yapılıyor. Özel eğitime (engelli) muhtaç olan bireylerimiz için toplumdaki farkındalık çalışmalarıyla fark edilmelerini sağlayarak gerek aileler gerekse de bireylerimizin yaşam becerileri kazanmalarını sağlanmasına katkı sunmaya çalışılmaktadır.

DİYARBAKIR BİSMİL BİSİKLET FESTİVALİ
Diyarbakır Bismil ilçesinde her sene Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular kulübü olarak ilkokul,ortaokul ve lise öğrencileriyle beraber ilçede yaşayan insanlara hem bisikleti aşılamak hem de eğlenceli vakitler geçirmelerini sağlamak amacı ile Bismil bisiklet festivali’ni gerçekleştirdik. Kulübümüz adına 2015 yılı ISPARTA MTB yarışmasına yetiştirdiğimiz sporcularla katılım sağladık. Diyarbakır’da bulunan Sosyal Bilimler Lisesi’nde bisiklet kullanma eğilimini lise öğrencilerine aşılamak amacı ile şehir içinde sporcularımız ve öğrencilerle bir tur gerçekletirdik.

BİSİKLETLE SAĞLIĞA PEDALLA
Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortak olarak düzenlediğimiz ‘ Bisikletle sağılığa pedalla ‘ etkinliğimizde hem bisikletle olan ilgiyi arttırmayı hem de obezite gibi sağlık sorunlarına dikkat çekmeyi hedefledik. Diyarbakır Yenişehir ilçesinde hem sporcularımız hemde otizmli çocuklar ve aileleriyle beraber Otizm Farkındalık turunu gerçekleştirdik. Turumuzu Diyarbakır Valiliği önünde sonlandırdık. Turumuzda hem otizmli bireylere verilen eğitimin yetersizliğini hem de halkın OTİZM konusunda bilinçlenmesini, bisikletlerimizle gerçekleştirdiğimiz turla sağladık.

2015 YILI İZMİR MTB YARIŞMASI
Tigris Spor Kulübü olarak İzmir’de yapılan bisiklet yarışmasına sporcularımızla katılım gösterdik. Diyarbakır Bismil ilçesinde Bismil Kaymakamlığı ile ortak olarak düzenlediğimiz sağlıklı yaşam için pedal çevir etkinliğimize sporcularımız ve Bismil’den katılım gösteren katılımcılar ile katılım gösterdik. Diyarbakır-Bismil 45 km olmak üzere aynı gün içerisinde toplam 100 km pedal çevirdik. Şehir içinde ise hem Bismil Kaymakamı, hem de ekibimizle farkındalık turu gerçekleştirdik.

EĞİL İLÇESİ’NDE FARKINDALIK TURU
Tigris Spor Kulübü olarak Diyarbakır Eğil İlçesi Kaymakamlığı ile ortak olarak gerçekleştirdiğimiz bisiklet farkındalık turuna yaklaşık 30 sporcu ve katılımcı ile katılım sağladık. Diyarbakır Eğil arası 45 km olmak üzere gidiş geliş 110 km yol kat ettik”

Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Spor Kulübü ve İl karması olarak, Diyarbakır’da sadece bisiklet faaliyetleri ile yeterli kalmayıp sosyal sorumluluk çalışmalarını da sergilediklerine değinen Alioğlu, “Bu anlamda çevreden gelecek desteklerle daha da ileriye götürmek ve toplumsal değişimin öncülüğünü yapmayı amaçlamaktayız.”

984 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..