Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

STK’lar Barışın kıymetini şimdi daha iyi anladı!

10 Eylül 2015 - 668 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»STK’lar Barışın kıymetini şimdi daha iyi anladı!

Diyarbakır”daki 18 STÖ ile SİAD başkan ve temsilcileri, HDP Genel Merkezi ile il ve ilçe binalarına, bir çok merkezde Kürtlerin işyerlerine, şehirlerarası otobüs firmalarına yönelik düzenlenen saldırıları kınadı. STÖ’ler adına konuşan DTSO Başkanı Ahmet Sever, çatışmalı ortamdan çıkılması ve sorunların diyalog ve görüşmelerle çözülmesi için tarafların ellerini tetikten çekmesini istedi. Sever, “son üç yıldır yaşanan çatışmasızlığın yarattığı barış ortamının kıymetini ve değerini son yaşananlarla birlikte daha iyi anlıyoruz” dedi..

Diyarbakır’da dün iptal edilen otobüs seferleri bugün tekrar başlarken, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) ve Diyarbakır Ticaret Borsası(DTB) ile Siad başkan ve temsilcileri, bir çok merkezde Kürtlere ait işyerlerine, HDP Genel Merkezi ile il ve ilçe binalarına ve şehirlerarası otobüs firmalarına yönelik düzenlenen saldırıları kınadı. Diyarbakır otogarında bir araya gelen STÖ ve SİAD temsilcileri, saldırılarda hasar gören otobüslerde incelemelerde bulundu. Saldırılarda camları kırılan ve tahrip olan otobüslerdeki taşların yoğunluğu dikkat çekti.

BARIŞIN KIYMETİNİ DAHA İYİ ANLADIK

STÖ ve SİAD’lar adına açıklama yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sever, hem bölge, hemde Türkiye olarak zor bir dönemden geçtiklerini, çatışma ve şiddet dalgasının her geçen gün daha da arttığını belirterek, “son üç yıldır yaşanan çatışmasızlığın yarattığı barış ortamının kıymetini ve değerini son yaşananlarla birlikte daha iyi anlıyoruz” dedi. Ölüm haberlerini aldıkça acılarının daha da arttığını belirten Sever, “her gün gençlerimizin ve çocuklarımızın ölüm haberlerini aldıkça acımız artıyor ve üzüntümüzü ifade etmekte zorlanıyoruz. Bir yandan canlarını toprağa veren aileler varken, bir yandan da Cizre gibi yerleşim birimlerinde insanlar evlerinde hapis durumda iken canlarını yitirmektedirler. Ülkemizin neresinde olursa olsun, canlarını toprağa veren ailelerin acısını paylaşıyor, sabır, metanet ve dayanma gücü diliyoruz” dedi.

ÜLKE ATEŞ ÇEMBERİNE DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR

Ülkeyi ateş çemberine taşımak, toplumları karşı karşıya getirmek isteyenlerin tehlikeli provokasyonlar gerçekleştirdiğini kaydeden DTSO Başkanı Ahmet Sever, “bazı batı illerinde Kürtlere dönük saldırılar olmakta, parti binaları tahrip edilmekte ve seyahat firmalarına saldırılar olmaktadır. Bizler bu tehlikeli ve ayrıştırıcı saldırıları kınıyor, tüm yetkilileri bu konuda gerekli önlemleri alarak, insanlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda azami çaba sarf etmeye çağırıyoruz. Olaylar konusunda herkesin soğukkanlı ve sağduyulu olması gerekmektedir. sÜlkemizi bir iç savaşa götürebilecek bu tehlikeli provokasyonlara karşı sorumluluk sahibi herkesi ve tüm siyaset kurumlarını açık tavır almaya davet ediyoruz”

ELLER TETİKTEN ÇEKİLSİN

Var olan sorunları derinleştirmekten başka hiç bir katkısı olmayan bu çatışmaları durumdan bir an önce çıkılması gerektiğini belirten Sever, “çatışmalı ortamdan bir an önce çıkılması için tarafları ellerini tetikten çekmeye çağırıyoruz. Diyalog ve görüşmenin sorunlarımızı aşmanın en uygun yöntemi olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. İş camiasının sivil toplum kuruluşları olarak geri dönüşü olmayan bir yola girmeden herkesi aklı selime davet ediyoruz. Bu kapsamda başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Başbakan, muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, yazarlar, sanatçılar ve sorumluluk duyan herkesi, içinde barış ve eşitlik olan ortak bir gelecek içini çaba sarf etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Foto: Ramazan DEMİR

STK'lar2 STKlar STK'lar STK'lar1

386 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika