Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

STK’lar: “Kaygılıyız”

06 Ocak 2016 - 1.011 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»STK’lar: “Kaygılıyız”

Diyarbakır’da faaliyet yürüten 14 sivil toplum örgütü, bölgedeki sokağa çıkma yasaklarını, operasyonları, ölümleri ve HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının tartışmaya açılmasını “kaygı verici” bulduklarını belirterek, geleceğe dair ümitlerin azaldığına vurgu yaptı

Diyarbakır’daki 14 sivil toplum örgütü, Cizre, Silopi ve Sur’daki sokağa çıkma yasaklarını, operasyonları ve ölümleri ile HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin girişimde bulunulmasına ilişkin Diyarbakır Barosu’nda basın toplantısı gerçekleştirdi. Diyarbakır Barosu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, TMMOB, Eczacılar Odası, Diş Hekimleri Odası, DESOP, DORSA, MAZLUMDER, Ticaret ve Sanayi Odası, DİSİAD, DOGÜNSİFED, KESK, Tabipler Odası ve İHD adına hazırlanan ortak basın metnini Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen yaptı.

“GELECEĞE DAİR ÜMİTLER AZALIYOR”

Bölgede şehirlere ve sokaklara sirayet eden çatışmaların insani, ekonomik, toplumsal, tarihi ve hukuki tahribatı her geçen gün büyüttüğüne dikkat çeken Özmen, çözüme dair çabanın sarf edilmediği her an yarayı kangrenleştiğini ve her geçen gün hak ihlallerinin arttığını söyleyerek, geleceğe dair ümitlerin azaldığına vurgu yaptı.  HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılacağı tartışmalarından kaygı duyduklarını ifade eden Özmen, Türkiye’de, dokunulmazlıkların kaldırılmasının ne gibi sonuçlar doğurduğunu, 1994’te DEP milletvekillerinin tutuklanması örneği üzerinden değerlendirdi.

“KANLI BİR SÜRECİN FİTİLİNİ ATEŞLEMİŞTİ”

Bunun acı bir tecrübe olduğunu kaydeden Özmen, “1994’te DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve Meclis’te gözaltına alınıp tutuklanmaları, Türkiye’de çok kanlı bir sürecin fitilini ateşlemişti. Tarihe ‘demokrasi ayıbı’ olarak geçen bu adım; siyasi mekanizmaları tüketmiş, hak ve özgürlük çizgisini geriye çekmiş ve demokratik yaşama çok büyük zararlar vermişti” dedi.

“DOKUNMAZLIKLARIN KALDIRILMASI KABUL EDİLEMEZ”

Özmen, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının; demokratik temsil ilişkisini ortadan kaldıracağına vurgu yaparak, “Mevcut problemin daha da karmaşıklaşmasına yol açacak ve nihayetinde telafisi güç olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Maliyeti tüm toplum tarafından ödenecek böylesi bir girişim kabul edilemez. Bu itibarla bundan bir an önce vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM SÜRECİNE DÖNÜLMESİ LAZIM”

Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri olarak, kesintiye uğramış olan çözüm sürecinin bir an önce hayata geçirilmesi çağrısı yapan Özmen, “Geri dönülmez bir noktaya varmadan çatışmaların bitirilmesini ve müzakerelerin yeniden başlamasını talep ediyoruz” dedi.  Açıklamanın ardından toplantı sona erdi.

kaygılyız

391 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika