Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

STK’lar: ”Öcalan ile görüşmek istiyoruz”

06 Ekim 2015 - 706 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»STK’lar: ”Öcalan ile görüşmek istiyoruz”

20’ye yakın STK adına açıklama yapan DOGÜNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, Diyarbakır’daki sivil kurumlar olarak, demokratik sürece katkı bakımından üstümüze düşen her türlü sorumluluğu almaya hazır olduklarını ifade ederek, “Bu amaçla hükümetin gerekli izni vermesi durumunda silahların devreden çıkarılmasına büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz Sayın Öcalan ile görüşerek kendilerinin mesajlarını topluma sunmak istediğimizi belirtmek isteriz. Bu bağlamda, Türkiye kamuoyunu, siyasi kurumlarını, sivil toplum örgütlerini, sorumluluk sahibi herkesi ve her kesimi bu çatışmalı sürece karşı tutum almaya, karşı koymaya çağırıyoruz” dedi.

Diyarbakır’da Baro, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret Borsası, DOGÜNSİFED, Tabip Odası, İş Kadınları Derneği, DİSK Güvenlik-Sen, Mazluk-Der, KESK, TMMOB, THİV, DOSİAD, İHD, DİSİAD, GÜNGİAD, Genel-İş 2 Nolu Şube, DİSK Bölge Temsilciliği, TUHAD-DER, Ziraat Odası’nın yer aldığı 20’ye yakın sivil toplum kuruluşu, son dönemler yaşanan sivil kayıplarına ve yaşanan olaylara dair ortak bir açıklama yaptı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Bahçesinde düzenlenen ortak açıklamayı DOGÜNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu yaptı.

“KİRLİ SAVAŞA KARŞI TUTUM ALDIK”

Bedirhanoğlu, Yaşanan son gelişmeler karşısında, toplumumun manevi, insani ve toplumsal duygu ve değerleri daha da fazla tahrip edilmeden ve özellikle de önümüzdeki seçimlerin demokratik, özgür ve güvenlik bir ortamda yapılması ve halkların özgürlük ve demokrasi taleplerinin yaşam bulması için, topluma ve insanlığa karşı sorumluluk bilinciyle, tarafların kaygı ve beklentileri bir yana, yürütülen bu kirli savaşa karşı tutum aldıklarını söyledi.

BÜYÜK BİR RAHATLAMA YAŞANIYORDU

Geçtiğimiz son 3 yıl içerisinde geliştirilen diyalog ve çözüm çabaları ve çatışmazlık ortamının, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşam başta olmak üzere, toplumsal yaşamın her alanında büyük bir rahatlama ve gelişmeler sağladığını, silahlı çatışma ve öldürmeleri sona erdirdiğini ifade eden Bedirhanoğlu, “En son Dolmabahçe Sarayında kamuoyuna açıklanan metin, Kürt sorunun demokratik çözümü için tarihi bir fırsat sunmuş ve geniş bir halk desteği görmüştü. Ancak sorunun köklü ve kalıcı çözümüne odaklanılamamış, yasal ve anayasal değişiklikler üzerinde çalışılmamış, aksine Dolmabahçe Mutabakatının bir yana bırakılarak süreç heba edilmiştir. Aynı gelişmelere paralel olarak Sayın Öcalan ile yürütülen görüşmeler kesilerek süreç fiilen sona erdirilmiştir” diye konuştu.

ATEŞKES ÇAĞRISI

Bedirhanoğlu, Silahlı çatışma sürecinin hiç kimseye bir şey kazandırmadığı, kazandırmayacağı ve bu sürecin kazanının da olamayacağını, kırk yıllık ağır çatışmalı süreç deneyiminin kendilerine fazlasıyla öğrettiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

“Türkiye halkları olarak bütün sorunlarımızı diyalog ve müzakere ile çözmek dışında bir şansımızın olmadığının herkesin bilmesi gerekir. Barışçıl çözüm yoluna dönülmesi için, tek taraflı/çift taraflı vb. kavramları geride bırakarak derhal yerleşim yerlerindeki çatışmalara son verilmeli, seçimlerin demokratik ve güvenli bir ortamda yapılması için azami özen gösterilmelidir. Demokratik bir süreç olan seçimlerin tezahürü nasıl olsun, hükümeti hangi parti kurarsa kursun, hiç zaman kaybedilmeksizin ilk iş olarak diyalog ve müzakere süreci yeniden başlatılarak ateşkes ilan edilmelidir. Bu talep tüm taraflara bir çağrımızdır. Bu bağlamda Sayın Öcalan ile kesilen diyalog sürecini yeniden başlatmak, bu süreci müzakereye dönüştürerek, ilerletmek, halkımızı büyük acılara gark eden ve ülkemizi her açıdan büyük belirsizliklere ve uçurumlara sürükleyecek olan bu çatışmalı sürece son vermek için adım atmaya davet ediyoruz”

EYLEM VE OPERASYONLAR SONA ERDİRİLMELİ

Hiçbir gerekçenin sivil yerleşim yerlerinde yapılan eylem ve saldırılar ile bunlara karşı yapılan ve ağır tahribatlara ve çocukların ölümüne neden olan operasyonları, yerlerde sürüklenen insan bedenlerini/cenazeleri ve bu kirli savaşı haklı gösteremeyeceğine işaret eden Bedirhanoğlu, “Türkiye toplumunun tüm kesimlerinin bu çatışma sürecini onaylamadığını, benimsemediğini, yerleşim yerlerindeki çatışma ve operasyonlardan da en çok sivil Kürt halkının mağdur olduğunu ifade etmek isteriz. Biran önce silahlı çatışma sürecinin sona ermesini umut ve talep etmekle birlikte; çatışma durumunda da toplumun ahlaki ve manevi değerlerine, çatışma hukukunun ya da diğer bir ifadeyle insancıl hukukunun asgari ilkelerine uyulmalıdır. Bu çerçevede; sivil yerleşim yerlerinde çatışmalara zemin oluşturan ve toplumun sosyal, ekonomik, eğitim ve sağlık gibi günlük yaşamını derinden etkileyen fiil ve uygulamalardan kaçınılmalı, toplumumuzun vicdanı rahatsız eden eylem ve operasyonlar sonlandırılmalı, sivillerin ölümüne neden olabilecek silahlı saldırılara, operasyonlara, yargısız infazlara ve işkence uygulamalarına derhal son verilmelidir” şeklinde konuştu.

ÖCALAN İLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ

Bedirhanoğlu, Diyarbakır’daki sivil kurumlar olarak, demokratik sürece katkı bakımından üstümüze düşen her türlü sorumluluğu almaya hazır olduklarını ifade ederek, “Bu amaçla hükümetin gerekli izni vermesi durumunda silahların devreden çıkarılmasına büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz Sayın Öcalan ile görüşerek kendilerinin mesajlarını topluma sunmak istediğimizi belirtmek isteriz. Bu bağlamda, Türkiye kamuoyunu, siyasi kurumlarını, sivil toplum örgütlerini, sorumluluk sahibi herkesi ve her kesimi bu çatışmalı sürece karşı tutum almaya, karşı koymaya çağırıyoruz” dedi. (Sait BAYRAM)

Resim 116 Resim 123

290 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika