Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14152 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur halkı: “Evlerimizde yaşamak istiyoruz”

27 Mart 2016 - 1.143 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur halkı: “Evlerimizde yaşamak istiyoruz”

Sur’un Bakanlar Kurulu kararıyla kamulaştırılmasına tepki gösteren ilçe halkı, mahallelerinden ve evlerinden çıkmak istemediklerinin altını çizerek, “Biz villalarda değil burada evlerimizde yaşamak istiyoruz” dedi

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinin birçok bölgesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamulaştırılmasına tepki gösteren ilçe sakinleri, karara karşı duracaklarını belirtti. İlçenin yasaklı mahallelerinden biri olan Cevat Yılmaz Mahallesi’nde yaşayan İsmail Üzmez, çatışmalar sırasında yaralandığı için ayrılmak zorunda kaldığı evini yine Sur’daki diğer mahallelerde beklediğini anlatıyor. Üzmez, “Burası bizim topraklarımızdır, Bu topraklarımızı kimseye vermeyiz. Bizim topraklarımız üzerindeki rant ve kirli politikalara karşı canımı veririm. Evimin üzerine çadır kurar, Dicle Nehri’nden sırtımda su taşır yine de kendi toprağımda yaşarım. Gücüm yetene kadar direneceğim” dedi.

“BARAKA EVİME RAZIYIM”

Sur’da yaşamını yitiren cenazesi halen yasaklı mahallerde olduğu savunulan Rozerin Çukur’un Cevat Paşa Mahallesi’nde yaşayan amcası Muzaffer Çukur, “Halka sormadan alınmış bu kararı tanımıyoruz ve kabul etmiyoruz” diye konuştu. Evlerine el konulmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Çukur, “Biz Sur halkı olarak kendi memleketimizde, toprağımızda hayatımızı devam ettirmek istiyoruz. Gelin birlik olalım. Bu hükümetin almış olduğu karara karşı örgütlenip yerlerimizde yaşamlarımıza devam edelim” şeklinde konuştu.  Sur’un asıl sahibinin halkın kendisi olduğunu ifade eden Çukur, “Evim baraka dahi olsa yaşamaya razıyım. Devletin bana Sur’un dışında vereceği en lüks bir villayı dahi kabul etmem” ifadelerini kullandı.

 “HERKES SUR’A SAHİP ÇIKMALI”

Sur’a bağlı Erimli Mahallesi’nde yaşayan ve oğlu Mahmut Oruç’un aylardır cenazesinin yasaklı mahallelerde bulunduğunu ileri süren Asef Oruç, yaşananlara sesiz kalmayacaklarını ve sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti. Oruç, “Buralar dünya çapında tarihi mekanlardır. UNESCO bile koruma kararına rağmen buraya sahip çıkmıyor. Kürt halkı bu tarih için direndi ve direnmeye devam edecek. Sur bırakılmaması gerekiyor. Geri değil ileri adım atılmalı. Herkes Sur’a sahip çıkmalı” ifadesinde bulundu.

“BİZİ BURADAN KİMSE ALIP ATAMAYACAK”

Sur’da doğup Sur’da büyüdüğünü anlatan İskenderpaşa Mahallesi’nde yaşayan Yadin Altay (52), “Benim evime karşılık milyarlarca para teklif etse ben vermeyeceğim. Devlet zorlarsa mahkemeler var. Onlar da yetmezse direnişimiz var. Mesele Sur’dan çıkmama meselesidir. Bizi buradan kimse alıp atamayacak” ifadelerini kullandı.

 “SUR BİZİM BİR PARÇAMIZDIR”

Melikahmet Caddesi’nde yaşayan Behçet Timurtaş (66), Sur’un her şeyiyle tarihi bir eser olduğunun altını çizerek, “Bizim için burasının yaşamıyla, eserleriyle her şeyi değerlidir. Biz villalarda değil burada evlerimizde yaşamak istiyoruz. Kiradayım ama buna rağmen hiç kimse beni buradan çıkaramayacak” dedi. Sur’un Melikahmet Caddesi üzerinde yıllardır esnaflık yapan Bülent Seviş (35), “Biz olduğumuz yerde barışı istiyoruz” diye konuştu. “Bu bir kültür ve yaşam meselesidir bizim için. Bizim yaşantımız, her şeyimiz Sur’dur” diyen Seviş, “Sur bizim bir parçamızdır. Bizi buradan kopardıkları zaman biz yaşayamayız” şeklinde konuştu.

“YAŞANTIMIZIN DEĞERİNİ NEYLE ÖLÇECEKLER”

İskenderpaşa Mahallesi’nde yaşayan ve Melikahmet Caddesi üzerinde babasından kalan dükkanı binbir zorlukla nasıl aldığını anlatan Mithat Altan, “Sur dışındaki bütün evlerimi sattım, Sur’a gelebilmek için. Şimdi burada bulunan tarihi avlulu evime bir buçuk tiriliyon para veriyorlar ben vermiyorum. Ben buradan ayrılmam. Burası olmadan yaşayamam. Buradaki yaşantımızın değerini neyle ölçecekler? Herkes bırakıp gitse dahi ben gitmeyeceğim” dedi.

Evlerimizde yaşamak istiyoruz

434 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika