Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur için UNESCO’ya gidiliyor!

08 Nisan 2016 - 521 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sur için UNESCO’ya gidiliyor!

birtane111

Bakanlar Kurulu’nun Sur’a dair almış olduğu “Acele Kamulaştırma” kararına karşı başlatılan girişimler devam ediyor. 310 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturdukları Suriçi Koruma ve Yaşatma Platformu’nun zorla el koyma girişimine karşı girişimlerini sürdürüyor. Platformun yürüttüğü çalışmalar konusunda bilgi veren Suriçi Koruma ve Yaşatma Platformu üyesi Celalettin Birtane, Sur için çalışmalarını sürdürdüklerini ve gerekli yerlere girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

“SUR İÇİN ÇABA GÖSTERİLMELİ”

Platformun kurulma amacının Sur’un bölge, Türkiye ve dünya için büyük bir önem taşıması olduğunu ifade eden Birtane, 7 bin yıllık geçmişi olan Sur’un korunması ve zarar görmemesi için çaba gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. 4 ayın üzerinde Sur’da yasakla birlikte çok büyük bir tahribatın yaşandığına dikkat çeken Birtane, tüm bunlar yaşanırken platform olarak yerel, merkezi hükümet, UNESCO nezdinde girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Birtane, “Avrupa’dan birçok Dünya Kültür Mirası’yla ilgilenen elçilikler, devletler nezdinde bilgilendirmelerimiz, girişimlerimiz olacak. Amaç bu tarihi yeri yerelden evrensel boyutuyla muhafazasını sağlama çabası içinde olacağız” diye ifade etti.

“PLATFORM DAHA DA BÜYÜYECEK”

Platform içinde yer alan Diyarbakır Barosu’nun “yürütmenin durdurulması ve iptali” için Danıştay’a başvurduğunu hatırlatan Birtane, diğer sivil toplum örgütlerinin de Danıştay’a başvuracağını söyledi. Birtane, çatışmalar sırasında ve sonrasında birçok yerin yıkıldığını ve molozlar içinde tarihi yapıların da gelişi güzel döküldüğünü belirterek, platformun daha da genişleyip çalışmalarını sürdüreceğini dile getirdi. Birtane, “Sur’un yara alan kısmını da yerel yönetimleri, yerelin dinamiklerini de katarak tekrar tarihin sahnesine çıkarmak herkesin görevidir” dedi.

“SUR’DA 50 MİLYON TL ZARAR VAR”

Birtane, platform adına Diyarbakır Valiliği ve merkezi hükümet bünyesindeki bakanlarla görüşme taleplerinin olduğunu kaydederek, “Diyarbakır’ın geleceği için elimizden geleni yapacağız. Yerelde her kurum alanda çalışma yürütüp raporlar hazırlayacak ve bu raporları UNESCO’ya, Avrupa’ya sunacağız” şeklinde konuştu. Sur’da alanda yürütülen çalışmalar sonucunda ekonomik kaybın şimdiye kadar 50 milyon TL’nin üzerinde olduğunu söyleyen Birtane, 5 binin üzerinde insanın işinden olduğu, 2 binin üzerinde iş yerinin kapandığını ifade etti. Sur olmadan Diyarbakır’da ekonomiden bahsetmenin zor olduğunu söyleyen Birtane, bu ekonomik canlılığı korumak için hep beraber çalışılması gerektiğine dikkat çekti.

“KARAKOLLAR GÜVENSİZLİĞİ GETİRİR”

Sur’da ayrıca binin üzerinden çok az fiziki zarar olmasına rağmen devletin kamulaştırıp yıkmasının, ekonomik faaliyetlerin ortadan kaldırılması anlamına geldiğini ileri süren Birtane, tüm tarihi yapıların özüne uygun bir şekilde restore edilmesi gerektiğini belirtti. Sur’un yüzde 88’ine kamulaştırma adı altında el koyma durumunun yaşandığını belirten Birtane, burada devletin kamulaştırma adı altında halkın özel mülkiyetine el koyduğunu söyledi. Birtane, “Kamulaştırılanlar içinde her şey var. Dini ibadethaneler, tarihi kültürel yapılar var. Bunlar yetmezmiş gibi bir de Sur’da karakolların yapılması, tarihi yapıların dokusuna uymaz. Bu karakollar Sur’da güveni değil güvensizliği getirecek. İnsanlar daha fazla tedirgin olacak” dedi.

“ALANDA RAPORLAR HAZIRLAYACAĞIZ”

AKP iktidarının, yerel dinamikler, ticari, mesleki ve sivil toplum örgütleriyle ortaklaşıp Sur’u özüne kavuşturması gerektiğini söyleyen Birtane, “Sur’da DTSO’nun 7 bin 700 üyesi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ait 5 bin üyesi, yerel yönetimlerin aktifliği var. İktidar bunlarla hiçbir şekilde iletişeme girmemesi, bilgi almaması insanı kaygılandırıyor. Doğru bir iş yapılacaksa orada bulanan insanlarla yapılabilir. Diyarbakır Barosu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, yerel yönetimler, DTSO, İHD, Harita Mühendisleri Odası ve diğer bütün üyeler kendi alanında raporlar hazırlayacak. Bu raporlar da gerekli yerlere gidilecek” diye konuştu.

“YASAK HALA DEVAM ETMESİ KAYGI VERİCİ”

Sur’da operasyonlar bitmesine rağmen bir ayı aşkındır yasağın devam ettiğini dile getiren Birtane, bu durumun kendilerini kaygılandırdığını söyledi. Birtane, “Yasak kalkıp, araştırmaya, incelemeye açılması lazım. Ne oldu ne oluyor anlaşılması lazım. Yapılan yanlışlar yasağı kaldırmamayla daha da artıyor. Sur’da ne oluyor ne bitiyor bir bilgimiz yok” ifadelerini kullandı.

314 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika