Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur mağdurları dönmek istiyor!

03 Ağustos 2016 - 1.357 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur mağdurları dönmek istiyor!

muhtarlar

Sokağa çıkma yasağının kısmen devam ettiği Sur’da muhtarlar, kamulaştırmaya karşı çalışmalarına devam ediyor. Muhtarlar, yasaktan dolayı göç eden ailelerin bir an önce dönmek istediğini, ilçede kalanların ise terk etmek istemediğini aktardı. Halen sokağa çıkma yasağının kısmen devam ettiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, Dabanoğlu, Melikahmet, Ziya Gökalp, Savaş, Fatihpaşa, Abdal Dede, Ali Paşa, Lalebey, Cemal Yılmaz mahallelerinin muhtarları biraraya gelerek, Sur Muhtarlar Derneği ve Diyarbakır Sur’u Yaşatma ve Koruma Derneği’ni kurdu. İlçe sakinlerinin sorunlarını çözmek için görüş alışverişinde bulunup ortak hareket eden muhtarlar, haftada bir toplantı yapıyor. Toplantıların 5 aylık gündemi ise “kamulaştırma” ve Sur’da devam kısmen devam eden yasak.

“SUR SAKİNLERİYLE BERABER ÇALIŞIYORUZ”

Cemal Yılmaz Mahallesi Muhtarı, aynı zamanda Diyarbakır Sur’u Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Koçero Topdemir, derneğin 21 Mart’ta Bakanlar kurulu tarafından alınan “Acil Kamulaştırma” kararına karşı kurulduğunu söyledi. Sur’da tapulu evi, dükkanı bulunanların tapularının bir kopyasını getirerek itiraz dilekçesini verdiklerini ve dernek avukatının da kararın iptali için dava açtığını belirten Topdemir, kamulaştırma ve yasaktan dolayı çıkan sorunları çözmek için Sur sakinleriyle beraber çalıştıklarını ifade etti.

“SUR HALKI NE DÜŞÜNÜYOR?”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ankara’dan bir heyet gönderdiğini ve heyetle üç gün boyunca görüşmeler yaptıklarını belirten Topdemir, Sur halkının yüzde 99’unun evlerinde, mahallerinde yaşamak istediklerini heyete bildirdiklerini söyledi. Heyet Dağkapı’da kurduğu irtibat bürosuyla “Sur halkı ne düşünüyor?” anketini yaptığını ve anketin de kendilerini doğruladığını vurguladı. Diyarbakır Valiliği’nin Sur’da 103 gün boyunca süren yasak ve çatışmalarda evi zarar gören yurttaşların evlerinde hasar tespit çalışmasının yapılacağını ve zararlarının karşılanacağını duyurduğunu hatırlatan Topdemir, Valilik talimatıyla Sur Kaymakamlığı kriz masasının, aileleri arayarak evlerinin hasar tespit çalışmasının tamamlandığını ve kendilerine 5 bin TL ödenek yapılacağını söylediğini aktardı. Ancak yurttaşların bunu kabul etmedikleri ve bu nedenle valiliğin hasar tespit faaliyetlerini durdurduğunu dile getirdi.

“10 MAHALLE YASAKLI 6 MAHALLENİN ETKİSİNDE”

Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde çatışma olmamasına rağmen yasağın 9 aydır sürdüğünü söyleyen Topdemir, geri kalan mahallelerin de yasağın etkisinde kaldığını vurguladı. Devletin kendilerini yerleştirmeyi planladığı TOKİ sitelerini açık hapishaneye benzeten Topdemir, Sur’daki yaşamın hem sosyal hem de ekonomik olarak TOKİ binalarından çok daha iyi olduğunu söyleyerek, “Dedesinden, babasından kalan evde çocukluğunu yaşayan ve büyüyen, yasak başlamadan önce çocuklarıyla aynı evde kalan insanlar var. Mahallelerden mecburi göç eden insanlar sürgün hissini yaşıyorlar. Evi yıkımın olduğu mahallerde olanların aklı hep evlerinde mahallelerden çıkan moloz kamyonlarını gördüklerinde duygulanarak yıkılan evlerin boş arsalarında çadır açıp mahallerinde kalacaklarını söylüyorlar. Bundan dolayı Sur halkı kamulaştırma ve yıkıma karşı çıkıyor ve TOKİ’ye geçmek istemiyor” diye konuştu.

1247 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika