Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur Muhtarlarından Erdoğan’a çağrı

30 Aralık 2015 - 827 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur Muhtarlarından Erdoğan’a çağrı

Toplam 13 mahalleden oluşan ve altısında sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur ilçesinden sekiz muhtar, halkın yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, çatışmaların sona ermesi ve müzakere çağrısında bulunarak, Cumhurbaşkanının kendilerini de dinlemesini istedi. Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki muhtarlar sık sık muhtarlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslendi: “Çağır biz de gelelim bizi de dinle.”

Çatışmaların sona ermesini isteyen muhtarlar, halkın yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerken, çatışmalarla bir yere varılamayacağını, 40 yıllık geçmiş dönemlerin buna örnek olduğunu savunuyorlar.

“KİMSE EVİNİ TERK ETMESİN”

Melikahmet’te bin 535 hane ve yaklaşık 13 bin nüfus olduğunbu belirten Melikahmet muhtarı Ali Kızgın: “Bu insanlar yasaklarla göçe zorlanıyor. Şu an bir binada beş tane ev bulamazsın. Herkes kendi kapısını kapatmış. Mahalleye giriş-çıkışlarda üst araması ve kimlik kontrolü yapılıyor. Biz muhtarlar olarak bu halkın içinde her şeyi kendi gözümüzle görüyoruz. Melikahmet caddesinden, Urfakapı’ya kadar yasak olmayan bölge sözde. Yaklaşık 20 sokağımız var. Gündüz üç civarı hepsi gaz dolu, hiçbir eylem yokken, hiçbir insan bir şey yapmamışken de gaz atıyorlar. Gaz atıp insanları bıktırmaya çalışıyorlar. Biz burada muhtarlar olarak çok rahatsızız. Sözde muhtarlara değer veriyorlar, Saray’da muhtarları topluyorlar. Buraya da gelsinler. Sur’un içerisindeki muhtarların halini görsünler, bizi de bir dinlesinler. Vatandaşlar evlerinde yaşayamaz hale geldi. Mahalleden ayrılmak zorunda kaldılar. Kimse evini terk etmesin. Biz burayı terk ettiğimiz zaman onlar daha beter üstümüze gelecek. Hayır, biz hiçbir yere gitmeyeceğiz. Ölürsek kendi evimizde öleceğiz” diyor.

SULAR: BARIŞIN YOLU MÜZAKEREDEN GEÇER

Ali Paşa muhtarı Behzat Sular, Mahallede ne esnafın iş yerini açabildiğini, ne de kimsenin dışarı çıkabildiğini belirterek, şunları söylüyor: “Bunun bir an önce bitmesini istiyoruz. Her iki tarafın da ateşkes sağlamasını istiyoruz. Biz birbirimizin kardeşi sayılırız. Eğer onlar da kardeşliği bilirlerse biz el ele verir bu işi bitiririz. Önce barış diyoruz, barış, barış, barış. Barışı sağlamanın yolu ise müzakereden geçer”

SANAY: İKİ KİŞİ GAZDAN ÖLDÜ

Ziya Gökalp muhtarı Muhsin Sanay, mahallelerde yatalak hastalar olduğunu ve bunların raporlarının elinde olduğunu ifade ederek, şunlara vurgu yapıyor: “Altı saatten fazla elektrik gittiği zaman bu adam ölecek. Elektrik kesintisi oluyor. TEDAŞ ile görüşüyoruz. Araç gönderiyor ama kontrol noktalarından içeri bırakılmıyor. Biz bir an önce bu yasağın kaldırılmasını ve normale dönülmesini istiyoruz. Evin Sokak’ta, Lale Sokak’ta camlar inmiş durumda. İnsanlar camlarını naylonla kapatmış. Gündüz biraz daha idare ediyorlar ama gece çok soğuk. Yasak bir an önce kalkmalı. Emniyet sokaklara rast gele gaz bombası atıyor. Şu ana kadar benim mahallemde iki vatandaş, biri Abdülaziz Taruk biri de 72 yaşında Salih Baygın Karacami Sokak’ta gazdan dolayı vefat etti. Böyle devam ederse bunlar daha da çoğalacak.”

ÜRÜN: YETER, BU İNSANLAR ÖLMESİN

İskenderpaşa muhtarı Ali Ürün ise, “Bunu ancak Meclis’te bulunan dört parti bir araya gelerek çözer. Buradaki vali de diğerleri de yukardan emir alıyorlar. O yüzden buna bir siyasi çözüm bulmaları lazım. Ne olur, bütün büyüklere sesleniyoruz; elinizi koyun bu taşın altına. Yeter, bu insanlar ölmesin yazıktır. 13 yaşındaki çocuk, 70 yaşındaki adam, hamile kadın… Kimse ölmesin… Bu savaşla nereye gideceğiz? 40 yıldır savaş var Türkiye’de ne oldu, kim kazandı? Oturun bunu bir konuşun” diyor.

ALÇI: BİZ NE YAPMIŞIZ?

Fatihpaşa muhtarı Fatih Alçı, okulların kapalı olduğunu ve halkın göç etmek zorunda kaldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kalmak zorunda kalanlar da var. İçeride epey insan var, herkes gitmiş değil. Diyarbakır halkı bunu hak etmemiş. Neden oluyor bunlar, niye oluyor? Biz ne yapmışız? Yetkililere sesleniyoruz, çözüm, çözüm, çözüm. Barış istiyoruz”

GÜLER: BEŞTEPE’DEKİ İNSAN BİZİ DE ÇAĞIRSIN

Bir an önce ben Müslümanım, vicdan sahibiyim diyen insanların buna bir dur demesi gerektiğini belirten Abdaldede muhtarı Şefik Güler, “Ben Beştepe’deki insana sesleniyorum. Hadi bir gün de Sur’daki muhtarları davet et. Biz gelip anlatalım. Aklı başında olan insan bu sorunu çözmeye çalışır. 24 saat elektrik kesmekle olmaz. 6 mahalle yasaklı olmaz. Bu insanları bu tür yaptırımlarla sindiremezsiniz. Biz çok yaşadık, kan çok gördük, gözyaşı çok gördük, alışkınız. Ben gözümü açtım savaş var, ben kapatırım, benden sonraki bir nesil de açabilir. O yüzden oturup bunu konuşmamız lazım” dile getiriyor.

ŞEN: BU KARDEŞLİK DEĞİL

“Halk mahalleden çıkmak zorunda kaldı. Biliyorum ki onlarca ailenin gidebilecekleri yer yok, hastanelere sığınanlar oldu, camilere sığınanlar oldu. Halk çok perişan, mağdur bir halde” diyen Savaş muhtarı Ahmet Şen şöyle diyor: “Yeter artık, artık yeter, vallahi millet perişan oldu. 19 günden beri aynı elbise üzerimde, evime gidemiyorum. Bu şekilde hiçbir şeyi başaramazsınız. Sizden ricam lütfen, bir an önce barış ortamının sağlanmasını istiyoruz. İçim kan ağlıyor, tutamıyorum kendimi. Ne istiyorsunuz bu halktan? Bu şekilde yaparak ne Kürtlerin sevgisini kazanabilirsiniz, ne de Kürtleri kazanabilirsiniz. Kardeşlik bu değil, söylemde kardeşlik var ama pratiğe geldiği zaman kardeşlik yok. Yeter artık.”

ÇELİK: BEN HALKIN MUHTARIYIM, SENİN DEĞİL

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘muhtarlar benimdir’ diyor. Ben nasıl senin olacağım? Ben halkın muhtarıyım, senin muhtarın değilim” diyen Lalebey muhtarı Abdullah Çelik, “Halk ne sıkıntı yaşıyorsa ben de aynısını yaşıyorum. Ben halkın içindeyim, sen görmüyorsun. Gönder elemanlarını, senin imkanların var, gelsinler bir baksınlar. Bu Sur’un içinde yaşayan insanlara bir bakın. Ne günahımız var, ben ölüyorum, diğeri ölüyor, bu giden çocuklar hep bu vatanın çocuklarıdır. Bize niye farklı gözle bakıyorlar? Bunun çaresi barıştır, çözümdür. Yetkililer var, kamu var, cumhurbaşkanı, başbakan, muhalefet partileri var, konuşsunlar” diyerek tepkisini dile getirmiş. Sur ilçesinde 13 mahalle bulunuyor ve bu mahallelerden altısında sokağa çıkma yasağı var. Diğer mahalleler ise abluka altında.

4manset.1

DİYARBAKIR’IN SUR İLÇESİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÜRERKEN, SİLAH SESLERİNİN YANKILANDIĞI İLÇEDEN DUMANLAR YÜKSELİYOR. İLÇEDE, DAHA ÖNCE DE TERÖRİSTLER TARAFINDAN YAKILAN BİR OKUL BİR KEZ DAHA ATEŞE VERİLDİ. OKULDAN YÜKSELEN DUMANLAR İLÇEYİ KAPLADI. (BEKİR ÇETİNKAYA/DİYARBAKIR-İHA)

457 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..