Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14143 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Sur rant’a açılmak isteniyor”

12 Şubat 2016 - 1.820 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Sur rant’a açılmak isteniyor”

74 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi için kurulan Hasar Tespit Komisyonu’nda yer alan Diyarbakır Şehir Plancılar Odası Şube Eşbaşkanı Büşra Cizrelioğulları, Sur’da yapılmak istendiği iddia edilenlere ilişkin açıklamalarda bulundu. DİHA’da yer alan habere göre, AKP iktidarının bölgede hukuksuz ve ahlaksız bir savaş politikası yürüttüğünü iddia eden Cizrelioğulları, daha önce köylerin yakılıp yıkıldığını, şimdi ise kentlerin gözler önünde yerle bir edildiğini ileri sürdü. Cizre, Sur, Silopi ve Nusaybin başta olmak üzere birçok kentte devletin ahlaksız savaş politikasıyla yıkıldığını iddia eden Cizrelioğulları, özellikle Sur’un tarihsel açıdan farklı bir durumun olduğunu ve UNESCO’nun “Dünya Mirası Lisetesi”ne girdiğini söyledi.

“SUR’U İNSANSIZLAŞTIRMA POLİTİKASI VAR”

Devlet güçlerinin tarihi Sur’u yok etmeye çalıştığını savunan Cizrelioğulları, “Suriçi, sosyal yapısı itibariyle 1990’lı yıllarda zorunlu göçle gelen yurttaşların mekanı. Şimdi bir kez daha devlet eliyle ikinci bir göç yaşatılıyor. İnsanları anonslarla evlerinden çıkarılıyor. ‘Bomba atacağız’ diyorlar. Sur’u insansızlaştırma politikası var” dedi. Devletin bir yandan savaşı sürdürdüğünü, bir yandan da kentsel dönüşüm adı altında rant hesapları yaptığını ileri süren Cizrelioğulları, devletin imar politikalarıyla Sur’u yeniden dizayn etmeye çalıştıklarını iddia etti. Kentsel dönüşüm için halkın göçe zorlandığını savunan Cizrelioğulları, Sur Belediyesi’ne hazineye ait parsellerin TOKİ’ye devri için başvuru yapıldığını ileri sürdü.

“HALKIN SARAYA YÜRÜMESİNİ BASTIRMAK”

Sur’da düşünülen karakol ve sokakların genişletilmesine dikkat çeken Cizrelioğulları, şunları söyledi: “Sokakların dar olması toplumsal ayaklanmalar için uygundur. Paris örneğini verebiliriz. Fransa’ da Napolyon savaş sonrası dönemde şehir planını tamamen toplumsal ayaklamaları bastırma üzerine şekillendirdi. Paris’in yeniden inşası yaparken, devasa yollar ve binalar yapıldı. Amaç, halkın tekrar saraya yürümesini ve ayaklanmasını bastırmaktı. Paris yeniden inşa edilirken, bütün o sokak dokusu hepsi yok edildi. Yeni bir Paris ortaya çıktı. Şimdi de aynısını Sur’da yapmak istiyorlar.”

sur-grafik

875 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika