Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur Sakinleri İnisiyatifi’nden HÜDA PAR’a ziyaret

07 Mart 2016 - 762 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sur Sakinleri İnisiyatifi’nden HÜDA PAR’a ziyaret

Diyarbakır merkez Sur ilçesinde yaşanan çatışmalardan dolayı mağdur olan halkı temsilen faaliyetlerde bulunan Sur Sakinleri İnisiyatifi, HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığını ziyaret ederek yaşadıkları sıkıntıları parti yetkilileri ile paylaştı.

Diyarbakır merkez Sur ilçesi sakinleri tarafından oluşturulan Sur Sakinleri İnisiyatifi temsilcileri Siyasi partileri ziyaret etmeye devam ediyor. Kalabalık bir heyet ile HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığını ziyaret eden inisiyatif temsilcileri, çatışmalar nedeniyle mağdur olan Sur halkının sesini duyurmak için bir araya geldiklerini belirterek, inisiyatifin hedefinin mağdur olan Sur halkının sesini yetkililere duyurup mağduriyetleri gündemde tutmak ve çözüm bulmak olduğunu söyledi.

HÜDAPAR’DAN DESTEK İSTEDİLER

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığı ziyaretinde Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Sur İlçe Başkanı Mahmut Akgül ve parti yetkilileri tarafından karşılanan inisiyatif temsilcileri, yaşadıkları mağduriyetleri dile getirerek, HÜDA PAR’ın seslerini duyulması hususunda kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

“MADDİ VE MANEVİ DESTEKLERİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Sur Sakinleri İnisiyatifi adına konuşan Süleyman Sayın, Sur’da çatışmaların başladığı günden bu yana HÜDA PAR’ın halkı yalnız bırakmamış olmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve bundan dolayı kendilerine teşekkür ettiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti:“Çatışmaların başladığı günden beri bizleri yalnız bırakmadınız, bu konuda size müteşekkiriz. Maddi ve manevi desteklerinizden dolayı teşekkür ediyoruz ve bu yardımlarınızın devamını bekliyoruz. Bugün burada bulunan arkadaşlarımız içinde hiçbiri bu partinin battaniyesi veya gıdası bizim evimizde yoktur diyemez. Yaptığınız yardımlar için Allah sizden razı olsun. Ancak şunu söylemeliyiz ki; maalesef devletten beklediğimiz yardımı göremiyoruz. Çukurların kazılması için belediyenin her türlü imkânı örgüte sağladığını devlet bilmiyor mu? Eğer hükümet ilk gün buna müdahale etmiş ve bunun önünü almış olsaydı durumlar bu noktaya gelmezdi. Bizler Sur’da yaşıyoruz. Sur’u bırakıp gitmemizi isteyenlere cevabımız şudur: Sur ilçesi bizim için bir denizdir biz de o denizin balıklarıyız.”

“KURDUĞUMUZ BU İNİSİYATİFLE SESİMİZİ DUYURMAK İSTİYORUZ”

Kendilerinin fakir bir halk olduğunu ve yaşanan çatışmalardan dolayı en büyük mağduriyeti kendilerinin yaşadığını ifade eden Sayın, hükümetin kendilerinin sıkıntısını giderirken bir kez daha mağdur edilmemelerinin gerektiğini söyledi. Sayın, “ Sur bölgesinde evlerin çoğu yıkıldı. Eğer bizlere ev verilecekse yine kendi yerlerimizde verilmesini ve yaşanan bu mağduriyetimiz üzerinden birilerine rant sağlanmamasını umuyoruz. Kurmuş olduğumuz bu inisiyatifle sesimizi duyurmak istiyoruz ve bu şekilde Başbakan ve Cumhurbaşkanıyla da görüşmek istiyoruz. “ ifadelerini kullandı.

“BU ÇATIŞMALARIN ISRARLA DEVAM ETTİRİLMESİ HALKIN FAYDASINA DEĞİL”

Çatışmaları şehir merkezlerine taşımakla PKK’nin en büyük hatayı yaptığını belirten HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu ise çözüm sürecinde PKK’nin şehir merkezlerinde yaptığı yığınaklara, çukur kazmalara sessiz kaldığı için de hükümetinde suçlu olduğunu söyledi. Bölgenin çatışmalı ortama sürükleneceğini iki yıl öncesinden defalarca dile getirdiklerini ve bu gelişmeleri basın üzerinden kamuoyu ile paylaştıklarını belirten

“ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Halkın mağduriyetlerini her platformda dile getirdiklerini belirten Tanrıkulu, olayların başlangıcından bu yana yaptıkları açıklamalarda halkın maslahatının gözetilmesi yönünde çağrıda bulunduklarını belirterek, “Halkın mağduriyetlerini dile getirdik. Resmi makamlara da genel merkez düzeyinde girişimlerde bulunduk, dile getirdik ve dile getirmeye de devam edeceğiz. Özellikle sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek var olan mağduriyetlerin giderilmesi için neler yapılabileceği hususunda çözüm önerileri üretmeye çalışıyor ve gayret gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz.” dedi.

 “BÖLGE GİDEREK DAHA BÜYÜK BİR EKONOMİK BİR ÇIKMAZA DOĞRU SÜRÜKLENİYOR”

Sur’da yaşanan çatışmaların bölge ekonomisine çok büyük darbe vurduğunu ifade eden Tanrıkulu, bölgenin giderek daha büyük bir ekonomik çıkmaza doğru sürüklendiğini sözlerine ekledi. Tanrıkulu, “Sur esnafına 3 bin TL yardım yapıldığı ve vergilerin, sigorta primlerinin öteleneceği belirtiliyor. Mağdur olan bir sur esnafına 3 bin TL lik yardımla siz onun mağduriyetini gideremezsiniz. 3 bin TL onun kirasını bile karşılamaz. Bizim önerimiz; sigorta primleri ile vergi borçlarının yani devletin alacaklarının silinmesi gerektiğini söyledik. Çünkü esnaflarımız dükkânlarını kapatmak zorunda kalmıştır. Bu işyerlerinde çalışanların tespit edilip en azından asgari ücret düzeyinde yardım yapılması gerekiyor. Bunların yanı sıra Sur’un kenar mahallelerinde vergi levhası çıkaracak durumda olmayan küçük esnafların da tespit edilip gereken yardımda bulunulması gerekir. Bir de Sur’da işyerini ve evini kiraya verip de bu kirayla geçimini sağlayan ailelerin durumu da içler acısı. Şu an geçinemiyorlar. Geçim kaynakları sadece bu kiralardı. Bu olayların başlamasıyla birlikte esnaf orayı terk etti, iş yerlerini kapattı. Evi olan da evini terk etti. Bu ev ve işyeri sahipleri bu açıdan da mağdur duruma düştüler. Bunlar için de gerekli adımların atılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

HÜDAPAR (1) HÜDAPAR (2) HÜDAPAR (3) HÜDAPAR

406 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika