Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur ve Suriye’lilerin ortak noktası; Yıkım ve Göç!

23 Şubat 2016 - 833 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sur ve Suriye’lilerin ortak noktası; Yıkım ve Göç!

Sur’dan göç eden aileler, “Suriyeli mültecilerle hiçbir farkımız kalmadı. Onlarla aynı kaderi paylaşacağımızı tahmin edemiyorduk. Ama şimdi aynı duruma düştük. Ve aynı sokakta oturmaya başladık. Onlar da biz de çaresiziz!” dediler.

Yaklaşık 3 yıl önce Suriye’de başlayan iç çatışmaların ardından Türkiye’ye mülteci konumuna düşen Suriyeli vatandaşlar ile Sur’da yaşanan çatışmalar ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte Sur’dan göç etmek zorunda kalan vatandaşlar aynı kaderi paylaşıyor. 3 yıl önce geldikleri Diyarbakır’ın varoş mahallelerinde yaşam mücadelesi veren Suriyeli aileler, yine Diyarbakır’ın Sur ilçesi’nde yoksullukla mücadele eden Sur’daki ailelerin yolları aynı sokaklarda kesişti. Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nin 100 bin nüfuslu Kaynartepe Mahallesi’nde komşu olan Suriye’nin Haseki bölgesinden 7 kişilik Akgül Ailesi ile Sur’un Fatih Paşa Mahallesi’nden 13 kişilik Kaya Ailesi, birebir aynı dramı yaşıyor. Akgül Ailesi aynı zamanda Suriye’den, önce Sur’a, sonra da çatışmalı ortamdan dolayı Bağlar’a göç etmiş. Akgül ve Kaya ailesi de, çatışmaların son bularak, yurtlarına ve evlerine geri dönmek istiyor. İkisi de yıkımdan ve göçten nasibini almış. İkisi de hemen hemen mülteci sayılır. Biri ülkesine, diğeri de ilçesi’ne dönmeye hasret…

Sur’dan zorla göç ederek, Kaynartepe Mahallesi’ne gelen Kaya ve Akgül ailesi’ne, yine mahalliler tarafından kilim, battaniye ve gıda yardımında bulunulmuş, zaman zaman bulunulmaya da devam ediliyor. Valilik ve Kaymakamlıktan bugüne kadar çok fazla bir yardım alamamışlar, diğer ‘mülteci’ aileler gibi… Aile reisleri gündelik işlerde çalışıyor, ama kazanç sıfır denecek kadar az. Görüştüğümüz hem Suriye’li hem de Sur’lu ailelerin aslında bütün dram yaşayan ortak sesi oldular.

İşte Sur’lu Kaya ile Suriye’li Akgün ailelerinin ortak kaderleri;

11 ÇOCUKLU KAYA AİLESİ

82 günden bu yana sokağa çıkma yasağı, çatışmalar ve operasyonların devam ettiği Sur İlçesi’nin Fatih Paşa Mahallesi Özdemir Sokak’tan bir gün ansızın göç ediyor Kaya Ailesi…Ailenin en küçük bireyi Osman, o zaman bir aylık…Beşiğini de almadan aile, mecburi ve zorunlu olarak evlerinden ayrılarak, Bağlar’ın ikinci en büyük nüfus yoğunluğunun yaşandığı Kaynartepe Mahallesi’ne geliyorlar. Günlük kıyafetleri dışında hiçbir şey almadan 30 yıl boyunca oturdukları evlerinden göç eden Kaya Ailesi, şimdi çocukları için daha güvenlik buldukları bir evde eşya olmadan yaşıyorlar. Ziyarete gittiğimiz Kaya Ailesi’nin reisi, gündelik işlerde çalıştığı için bizi eşi karşıladı ve 11 çocuğu… Komşu bildikleri Mahallilerin kendilerine verdikleri kilim ve battaniyelerin üzerine oturan Kaya ailesinin hanımı, görüntü çekimine izin vermedi. “Beni çekmeyin, çocuklarımı çekebilirsiniz’! diyerek, 3 aylık bebeği ablasının kucağına verdi.

ANCAK ÇOCUKLARIMIZI KURTARABİLDİK

Adını da verilmemesini rica etti. Ama anlatacaklarının olduğunu söyleyerek, başlıyor söze;

“Hendeklerin kazılması ve çatışmaların başlamasıyla birlikte, çocuklarımız etkilenmeye başlandı. Her gün silah sesleri geliyordu. Çocuklarımızın daha fazla psikolojilerinin bozulmaması için sabahın ilk ışıklarıyla evimizden çıktık. 11 çocuğum var. Bağlar’da kiralık bir daire tuttuk. Eşim hamallık ve gündelik işlerde çalışıyordu. Ama şimdi çalışmıyor. Çocuklarımız 4 aydır okula gitmiyor. Okulları yıkıldığı için gidemediler. Valilik ve Kaymakamlıktan 300 liralık nakti ve gıda yardımı yaptı. Belediye den de bir yardım alamadık. Vatandaşlardan yardım aldık. Kira yardımı için Kaymakamlığa yeniden başvurduk. Şimdi bekliyoruz. Perişan olduk. Evimizi bırakarak, zorlukla çocuklarımızı kurtarabildik. Çocuklarımıza bir şey olmaması için ayrıldık Sur’dan. 300 lira kira veriyoruz.

“BARIŞ OLSUN, EVİMİZE GERİ DÖNELİM”

Biran önce barış olsun. Barış’ın dışında bir şey istemiyoruz. Kimse ölmesin istiyoruz. Yıkılan evler geri gelir ama ölen gençleri geri getirmek imkansızdır. Çatışmalardan etkilenen çocuklarımız en ufak bir silah sesinden bile ürküyorlardı. Halende o çatışmaların etkisindeler Çok korkuyorlar. Çatışmaların son bularak, yeniden Sur’daki evimize geri dönmek istiyoruz. Suriye’li mültecilerin düştüğü duruma biz de düştük. Bizim onlardan hiçbir farkımız kalmadı. Suriyeli mültecilerle hiçbir farkımız kalmadı. Onlarla aynı kaderi paylaşacağımızı tahmin edemiyorduk. Ama şimdi aynı duruma düştük. Ve aynı sokakta oturmaya başladık. Onlar da biz de çaresiziz!

7 KİŞİLİK SURİYE’Lİ VE TÜRKİYE’Lİ AKGÜN AİLESİ!

3 yıl önce Suriye’nin Haseki İl’inden Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ne göç eden 7 kişilik Akgün Ailesi… Ailenin reisi Rıdvan Akgül, Mardin’in Ömerli doğumlu. İç savaştan önce çalışmak üzere Suriye Haseki’ye giden Kaya, burada Hasekeli Nucuf ile evleniyor. Rıdvan Kaya, çocukları doğduğunda Türkiye’de nüfusa kaydediyor. Hem Suriye, hem de Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip Akgül Ailesi, Sur’a göç ediyor. 2 yıl boyunca Sur’da huzurlu bir şekilde yaşayan Akgül Ailesi, olaylardan dolayı bu kez de Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi’ne göç ediyor, 1 ay önce. 3 yıldır Türkiye’de bulunan çifte vatandaşlar olan Akgül Ailesi’nin reisi Rıdvan Akgül, 1 yıl önce Haseki’ye dönerek, arabasını satarak, Diyarbakır’da ev almak istiyor. Ancak son 1 yıldır Türkiye’ye giriş yapamaması Akgül ailesini mağdur etti. Komşularının yaptığı yardımlarla geçinen Akgül Ailesi, biran önce babalarına kavuşacağı günü bekliyor. Ayrıca, Suriye’deki iç çatışmanın sona ermesini bekleyen Aile, yetkililerden yardım bekliyor.

ALTUN: “MAHALLEMİZ SUR VE SURİYELİ AİLELERLE DOLDU”

100 bin nüfuslu Kaynartepe Mahallesi Muhtarı İlhami Altun ise, Suriye’li ve Sur’lu ailelerin durumlarının gün geçtikçe kötüye gittiğini ifade ederek, “suriye’li ve sur’lu vatandaşlar neden Kaynartepe Mahallesi’ne geldiklerine değinirsek, burada kiralar düşük. Ayrıca burası Sur gibi fakir bir bölge olduğu için 2-3 aile bir evde kalıyor. Bu insanların evlerinde hiçbir şey yok. Hem Sur içinden hem de Suriye’den gelen ailelerimizin durumu içler acısı. Hepsi de mağdur. Büyükşehir Belediyesi ve Valilik olsun, bunlara destek çıkıyorlar. Ancak, bu destekler yetersiz kalıyor. Mağdur insanlarımızın sayısı fazladır. Bizim dileğimiz; inşallah Sur’daki ve suriye’deki olaylar biran önce biter de bu insanlar, kendi evlerine dönerler. İl Valiliği, İlçe Kaymakamlığından ve Büyükşehir Belediyesi’nden ricamız; bu insanlara biraz daha yardım etsinler. Biz vatandaş olarak, elimizden gelen yardımı ve desteği bu ailelere sunuyoruz. Her yere bildiriyoruz. Yardımları onlara yetiştiriyoruz. Ama yine de yetersiz. Her evde 10-12 çocuğu olan ailelerimiz var. Aileler perişan, mağdur. Hem Suriye’deki iç savaş hem de Suriçindeki çatışmalı sürece son verilsin” dedi.

NÜFUSTA PATLAMA OLDU

Kaynartepe Mahallesi’nin nüfusunda bir patlama yaşandığına işaret eden Altun, “Şuan Kaynartepe’de 100 Suriçi’nden gelen aile, 70 de Suriye’li aile yaşıyor. Her bir eve iki üç aile yerleşti. Evlerde yerlere serilecek kilimleri dahi olmayan aileler var. Valilik ve Belediyeler, yardımlar sırasında mahalle muhtarlarını devre dışı bıraktığı için yardımları birebir ailelere ulaştıramıyoruz. Eksiklikler çok fazla. Muhtarların da yardımlar konusunda bilgilendirilmeleri gerekir. Sonuçta muhtarlar kimin göç ettiğini biliyor. Yardımların bazıları ulaşıyor bazıları ulaşmıyor. Ulaşmaması da muhtarların devre dışı bırakılmasından kaynaklanıyor. Yardımlar hak eden insanlara yetişmiyor” şeklinde konuştu.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi) (bu haber sadece haberdiyarbakir.gen.tr’de)

Sur ve suriyeliler Sur ve suriyeliler (1) Sur ve suriyeliler (2) Sur ve suriyeliler (3) Sur ve suriyeliler (4) Sur ve suriyeliler (5)

524 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika