Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur Yürüyüşüne devam

16 Aralık 2015 - 745 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur Yürüyüşüne devam

Sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek amacıyla İstasyon Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitlenin önü polisler tarafından kesilirken, duruma tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, “Kürt halkı tarihte boyun eğmedi yine eğmeyecek ve kazanacaktır” dedi

Sur ilçesi için AZC Plaza önüne gelen HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, DBP, HDP il Eşbaşkanları, STK temsilcileri ve binlerce yurttaş İstasyon Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. İstasyon Meydanı’nda TOMA ve polisler tarafından kitlenin önünün kesilmesi nedeniyle HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel burada açıklamasını gerçekleştirdi.

“SUR BÜTÜNEN ABLUKA ALTINDA”

Çağlar, “Amed’e bugün 15’inci gününden ablukanın kaldırılmamış olması hukuksuzluğu kanıtlıyor. Sur’da resmiyete 6 mahalle olabilir ancak Sur bir bütünen abluka altındadır. Kürdistan’ın tüm özyönetim alanlarında adı konulmamış bir soykırım devrededir” dedi. AKP ve devletin şuanda bir darbe uyguladığını iddia eden Çağlar, bölgenin sokak ortalarında katliamlarla karşı karşıya olduğunu savundu. Çağlar, “Yıl 2015 yılıdır 90’lı yıllarda değiliz. Bir savaş konsepti Kürdistan’da yaşanıyor. Kürdistan halkı kendini yönetmek istiyor. Buradan Sur, Nusaybin, Dargeçit’e, Cizre ye, Silopi ye selam olsun” ifadelerinde bulundu.

“DERHAL ABLUKA KALDIRILMALIDIR”

Başbakanın bu ülkeyi yönetemediğini ileri süren Çağlar, bölgedeki tarihin yok edilmek istendiğinin altını çizdi. Kültüre tarihe bir müdahale söz konusu olduğunu söyleyen Çağlar, “Direniş ve mücadelemiz bunlara karşıdır. Derhal abluka kaldırılmalıdır. Araştırma komisyonun oluşmasını AKP reddediyor. Çünkü yaptığı yıkımlarla yüzleşmek istemiyor. Sur’daki halkın yaşamından endişe duyuyoruz. JİTEM ve Essedullah timlerinizi Sur’dan derhal çekin. STK, HDP, DBP olarak halkımızın yanında direnerek kazanacağız. Çünkü mücadelemizde haklıyız” diye konuştu.

“KÜRT HALKI BOYUN EĞMEYECEK”

“AKP hükümetinin ve devletin biran önce savaş konseptinden vazgeçmesi gerektiğine” vurgu yapan Çağlar, halkın taleplerinin dinlenmesi halinde çözümün gerçekleşebileceğini söyledi. Çağlar, “Hendek diyorsunuz, Bağlar’da vurulan iki gencimiz hendek başında mıydı diye sorarız size. Çözüm ve müzakere, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılırsa sorun çözülür. Bu savaşı uygulayanlar yargılamaktan kurtulamazlar. Kürt halkı tarih boyun eğmedi yine eğmeyecek ve kazanacaktır” şeklinde konuştu.  Demirel’in konuşmasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan kitle yeniden Ofis Semti’ne yürüdü.

Yasak 16’ıncı’inci gününde (5) Yasak 16’ıncı’inci gününde (2)

381 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika