Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’da 18 camide ibadet yapılmıyor!!!

21 Aralık 2015 - 436 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur’da 18 camide ibadet yapılmıyor!!!

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, sokağa çıkma yasağı bulunan Sur İlçesi’nde çıkan çatışmalar nedeniyle 18 camide ibadet yapılamadığını anlatırken, “Bölgede oteller, esnaf, okullar etkilendiği gibi elbette mabetler, camiler de etkinlenmekte. Şu an bölgede 18 camide ibadet edememekteyiz” dedi.

Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen, yarın kutlanacak Mevlid Kandili nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sokağa çıkma yasağı bulunan ve çatışmaların sürdüğü Sur İlçesi’ndeki son durumla ilgili sorularını yanıtladı.

Mütfü İşliyen, bir takım insanların ellerine silah almak suretiyle güvenliği ve asayişi tehdit eder bir duruma geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Sıkıntıların temelini iyi ortaya koymak gerekir. Bir takım insanlar ellerine silah almak suretiyle güvenliği, asayişi tehdit eder duruma gelmişler. Haliyle devlet organları, devlet yetkilileri de bu sorunu bertaraf etmek için vazifelerini, gerekenleri yapmakta, yapmaya çaba göstermektedirler. Bölgede oteller, esnaf, okullar etkilendiği gibi elbette mabetler, camiler de etkilenmekte.

18 CAMİDE İBADET YAPILMIYOR

Şu an bölgede 18 camide ibadet edememekteyiz. Büyük bir hüzünle söylemek isterim ki biz Diyarbakır’ın alışık olduğu şekilde, gelenek haline geldiği şekliyle bütün bu mübarek gece ve günlerin programları Diyarbakır’ın fethinin sembolü olan ve ülkemizde hatta İslam dünyasındaki en eski mescitlerden, camilerden bir tane olma unvanını taşıyan Ulu Camii’de Mevlit Kandili programını yapmamız gerekirken, bu sıkıntılardan dolayı başka bir camimizde programımızı icra edeceğiz.

YANLIŞIN İÇİNDEN BİRAN ÖNCE ÇIKILMALI

Dolayısıyla bu bile bizi hüzne boğmaya, hakikatten endişelenmeye, sevk etmesi gereken bir hadisedir. Diyarbakır; bölgede yaşayan her bir insanın yüzyıllardan beri huzurla ibadet edilen bölgede, bu yanlışın içerisinden bir an önce çıkması, vazgeçmesi, insanımızın işinin başına, öğrencimizin okula, cemaatimizin camisine gidebilmesi için bir an önce şiddet ve terörden vazgeçmesi gerekmektedir. Bu mübarek gecede cenabı hakkın bütün insanlarımıza akıl, izan, irfan ve ihsan vermesini de niyaz ediyorum” (Sait BAYRAM)

müftü

258 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika