Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14152 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’da Belediye’nin yapılarına kamulaştırma kararı

24 Haziran 2016 - 1.172 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sur’da Belediye’nin yapılarına kamulaştırma kararı

Sur'da yıkım (2)

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Sur ilçesinde kamulaştırdığı 80 yapıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeniden kamulaştırma kararı vererek el koydu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde Sur Tapu Müdürlüğünden gelen bir yazı ile Sur’da çatışmalardan önce kamulaştırdığı 80 yapıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından el konulduğunu öğrendi. Belediye yetkilileri yaptıkları açıklamada tapu müdürlüğüne gelen yazının içeriğini şöyle anlattı; “Bakanlık Sur’da kamulaştırdığımız 80 yapının üzerinde bulunan şerhin kaldırılması için Tapu Genel Müdürlüğüne bir yazı yazmış. Genel müdürlük de Sur Tapu Müdürlüğüne şerhlerin kaldırılması kararını bildirmiş. Bize ise hiçbir şekilde bu konuyla ilgili bir açıklama ve ya bilgilendirme yapılmadı. Biz belediye olarak bu durumu tapunun bize gönderdiği yazı ile öğrendik.”

“BAKANLIĞIN KARARI HUKUKA AYKIRIDIR”

Sur’da Bakanlar kurulu kararı ile alınan acele kamulaştırma davalarını takip eden Diyarbakır Barosu Başkan vekili Ahmet Özmen Bakanlığın aldığı bu kararın hukuka aykırı olduğunu söyledi. Özmen şunları ifade etti; “Kanaatimce bu karar hukuka aykırı bir durumdur. Çünkü Büyükşehir Belediyesi yasasının belediyelerin görev ve sorumluluklarını düzenleyen 7. maddesinin o bendi belediyelere ‘kültür ve tabiat varlıkları’ ile tarihi dokunun ve kent tarihi bakımından önem taşıyan mekanların korunması, onarılması veya aslına göre yeniden inşa edilmesi görevini yüklemiştir. Bu kapsamda belediye encümeni 80 adet tarihi yapının kamulaştırılması kararı almıştır ve kamulaştırma sürecini tamamlamıştır. Bu yapıların mülkiyeti belediyeye geçmiştir. Bu kararın kaldırılması herhangi bir bakanlığın veya başka bir idarenin tasarrufunda değildir. Bu yetki ancak bir yargı yoluyla kaldırılabilir.”

“KAMULAŞTIRMANIN KAMULAŞTIRILMASI OLMAZ”

Bakanlık bu uygulamasıyla bir hukuksuzluğa yine bir başka hukuksuz yolla imza atıyor. Anayasanın belediyeye verdiği kamulaştırma hakkını hiçbir hukuka dayalı olmaksızın belediyeden habersiz bir yazı ile yapıyor. Özmen anayasaya göre kamulaştırılmış malların tekrar kamulaştırılmasının mümkün olmadığını ancak kurumlar arası devir edilebileceğini bildirdi. Özmen, “Kamulaştırma kanunun 30. Maddesine göre iki kamu kurumu arasında malların devri söz konusu olabilir. Bir kamu kurumuna ait bir mal başka bir kamu tarafından kamulaştırılamaz. Kurumlar arasında karşılıklı müzakereler ve uzlaşmalar sonunda ancak mallar devir edilebilir. O da belirttiğimiz gibi iki kamu kurumu kendi aralarında bu konuyu görüşmek ve uzlaşmak zorundadır. Uzlaşma sağlanamazsa da yargı yoluna gidilir. Hemen devir gerçekleştirilemez” dedi.

HAK BELEDİYENİN

Özmen’e göre hukuki açıdan bakıldığında belediyenin yaptığı kamulaştırma geçerlidir. Mülkiyet belediyeye geçmiştir ve bu hak belediyenindir. Belediye yetkilileri de bu konuda hukuki bir yol izleyeceklerini duyurdular. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmanın kamulaştırmasına ilişkin bu uygulamayı yargıya taşıdı.

439 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika