Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14147 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’da din hizmetleri yapılamıyor

10 Kasım 2015 - 784 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Sur’da din hizmetleri yapılamıyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Cuma günü başlayan çatışmaların aralıklarla sürmesi nedeniyle ilçedeki dört cami ibadete kapatılırken, dini hizmetler de aksadı. Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, Sur İlçesi’ndeki hendekler ve benzeri durumlardan dolayı bazı camilerde dini hizmetlerin aksadığını söyledi. Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen ise, durumun fiili olduğu ve nedenlerin ortadan kalkmasıyla camilerin açılacağını söyledi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde geçtiğimiz Cuma günü hendeklerin yeniden açılması sonucu güvenlik güçleri bölgeye operasyon başlattı. Mahallelerde aralıklarla süren çatışmalar nedeniyle esnaf kepenk kapatırken dört cami de ibadete ara verirken, dini hizmetlerde de aksamalar oluyor.

4 CAMİ İBADETE KAPATILDI

Sur ilçesinde çatışmaların yoğunlaştığı Fatihpaşa, Dabanoğlu ve Hasırlı mahallelerinde bulunan Kurşunlu, Hacı Hamid, Kadı ve Hasırlı camileri, görevlilerinin can güvenliğinin olmaması nedeniyle ibadete kapatıldı.

EVSEN: ÖNCELİK CAN SONRA DİN GÜVENLİĞİ GELİR

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, Sur İlçesi’ndeki hendekler ve benzeri durumlardan dolayı bazı camilerde dini hizmetlerin aksadığını ifade ederek, “Biz tabi her şartta din hizmetlerini yürütme konusunda elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ama can güvenliği de önemlidir. İnsanın önce can güvenliği daha sonra din güvenliği gelir. Hayat güvenliğinin olmadığı yerde de eğitim aksadığı gibi, sağlık hizmetleri aksadığı gibi din hizmetleri de aksamaktadır. Bu ciddi sıkıntılar yaratmaktadır” dedi.

DİN HİZMETLERİNDE AKSAMALAR TEPKİYE YOL AÇIYOR

Son aylarda da halk içerisinde de din hizmetlerinden aksamalardan kaynaklı olarak hendek kazanlara yönelik ciddi tepkilerin geldiğini duyduklarına işaret eden Evsen, “Biz bu siyasetin yürütülebilir olduğunu düşünmüyoruz. İnsanların temel ihtiyaçlarını giderme noktasındaki engellemelerin yanlış olduğunu, insan hakları ihlali olduğunu görüyor ve biliyoruz. Bu nedenle buradan çağrımız, acilen hendek siyasetinden vazgeçilmesi ve insanların eğitim, sağlık ve din hizmetleri alabilmelerinin önünün açılması gerekiyor. Tüm haklarımızı demokratik yollardan talep etmek ve bu haklarımızı elde etmekle mükellef olduğumuz için de ciddi manada toplum olarak hepimize sorumluluklar düşüyor. Herkes duyarlı olmalı. O noktada bu tür eylem tarzının biran önce sonlandırılması ve bundan vazgeçilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

MÜFTÜ: RESMİ BİR KAPATMA YOK!

Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen ise, resmi bir kapatmanın söz konusu olmadığını belirterek durumu ‘fiili’ olarak tanımlayarak, “Bölgede bir süreden beri devam eden bir sıkıntı var. Görevli arkadaşlarımız camilerine gidemiyorlar. Bazen durum normalleşiyor ama sıklıkla olaylar cereyan ediyor. Arkadaşlarımızın can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Bu nedenle dört camide ibadet yapılmıyor. Resmi bur kapama söz konusu değil, fiili bir tasarruf söz konusu. Bölgedeki sıkıntılar sona erdiğinde arkadaşlarımız da görevlerinin başına dönecek” dedi.  (Sait BAYRAM)

Ömer Evsen

Diyanet-Sen Şube Başkanı Ömer Evsen

İl Müftüsü

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen

sur-cami-main surici

482 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika