Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir10°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13882 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’da ‘ek mesai’ sıkıntısı

27 Haziran 2016 - 1.230 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sur’da ‘ek mesai’ sıkıntısı

Sur (6)

Sur’da İlçesi’nde yasaklı mahallelerde başlatılan ev ve işyeri hasar tespiti çalışmalarına katılan memurların 3 aydan bu yana ek mesai ücretinin ödenmediği ortaya çıktı. İl Valiliği ve Sur Kaymakamlığı’nca yasaklı bölgelerde görevlendirilen hasar komisyonu memurlar, ‘ek ücret’ alamamaktan yakınıyor. Yasaklı bölgelerde ki ağır çalışma koşullarından dolayı sıkıntı yaşadıklarını ifade eden hasar komisyonu memurları, kendilerine sadece bir ay görevlendirme verileceğini, ancak bu görevlendirmenin 3 ay’ı geçtiğini söylediler.

Yaklaşık 4 aydan bu yana çatışmaların ve operasyonların bitmesine rağmen 5 Mahallede halen sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur İlçesi’nde, 3 aydan bu yana devam eden hasar tespit komisyonu çalışmalarını büyük zorluklarla sürdürüyor. Günde 80 ailenin yasaklı bölgelere alındığı hasar tespit çalışmaları kapsamında görevlendirilen Hasar komisyonu memurları, 3 aydan buyana ‘ek ücret’ alamadıklarından yakındılar. İl Valiliği ve Sur kaymakamlığı tarafından görevlendirilen ve çeşitli kurumlarda çalışan memurlardan oluşan Hasar Tespit komisyonu üyeleri, belirlenen ailelere gözetmenlik ederek, onları Sur içindeki yasaklı mahallelere götürüyor. Hasar tespit çalışmaları öncesi 1 aylığına görevlendirilen memurların yaklaşık 3 ay boyunca çalışmalara devam etmesine rağmen kendilerine bugüne kadar ‘ek mesai’ ücreti verilmemesi sıkıntıya yol açıyor.

“EK ÜCRET ALAMIYORUZ”

İsimlerini vermek istemeyen Hasar tespit komisyonu üyeleri, 3 aydan bu yana komisyonda çalıştıklarını ifade ederek, “Sabah 8.00 ile 12.00 saatleri arasında tespit edilen aileleri, yasaklı bölgelerdeki evlerine götürüyoruz. Hasarlı evlerinde varsa sağlam eşyalarını çıkarmalarında gözetmenlik yapıyoruz. Bu görevlendirmeyle ilgili ücret alamıyoruz” diye konuştular.

AĞIR KOKU VAR”

Hasarlı bölgede çok ciddi manada ağır kokularla karşı karşıya kaldıklarına değinen memurlar, şöyle dediler:
“Bazı sokaklarda sivrisineklerden dolayı çalışamaz hale geliyoruz. Herhangi bir önlem alamadığımız için bazı hastalıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Kendi kurumumuzda buraya gönderildiğimiz zaman bize en fazla bir ay için görev alacağımızı beyan ettiler. Ancak görevlendirilmemiz üç ayı buldu. Bu işin ne zaman biteceğini de bilmiyoruz. Günde ortalama 80 aileyi Sur içine götürüyoruz. Buna karşılık ek mesai ücretinin ödenmediğini bilmiyoruz.

TOZ TOPRAK İÇİNDE KALIYORUZ

Yasaklı bölgelere girdiğimizde toz toprak içinde kalıyoruz. Havanın sıcak olması ile birlikte yasaklı bölgelerde çok kötü kokular geliyor. Yaklaşık beş saate yakın bir mesai yapıyoruz. Bu mesainin karşılığını alamıyoruz.  Sur’daki hasar tespitler için ödeneğin gönderildiğini biliyoruz. Biz sadece ek mesaimizi istiyoruz. Bu konuda Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy’dan gerekli duyarlılığı bekliyoruz. Eminim kendisinin bu konuda bize yardımcı olacağını da biliyoruz”

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

372 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika