Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’da ‘halk ve esnaf’ isyanda!

10 Aralık 2015 - 1.981 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur’da ‘halk ve esnaf’ isyanda!

9. gününe giren Diyarbakır’ın sur ilçesi’nde yaşanan sokağa çıkma yasağı, vatandaşı ve esnafı isyan noktasına getirdi. Sur Kaymakamlığı tarafından 6 Mahalle, 1 cadde ve Şeyh Sait Meydanı’nda devam eden sokağa çıkma yasağından sonra baş gösteren gıda ve temel ihtiyaç madde sıkıntısının mahalle sakinlerinin tepkisine yol açtı.

Resmi olarak 6, gayri resmi olarak da 15 mahallesinde sokağa çıkma yasağının yaşandığı Sur İlçesi’nde küçük ve orta ölçekli işyerleri halen kapalı olurken, her gün yaşanan patlama ve silah seslerinden dolayı halkın göçü de sürüyor. Polis’in, helikopterden gaz bombasının da attığı ileri sürülen Sur’da, elektrik ve su kesintileri de sürerken, bütün mahallelerde çöp yığınları oluştu. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Hasırlı, Fatihpaşa, Cevatpaşa, Cemal Yılmaz, Savaş ve Dabanoğlu mahallelerinde evler roketatar, bomba ve silahlar nedeniyle çok sayıda evler kullanılamaz hale gelirken, bu bölgeler savaşı andırıyor.

BİN İŞYERİ KAPATILDI

YDG-H’lilerin ‘hendek’ kazmasının ardından Eylül ayından bu yana 5 kez sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Sur İlçesi’nde, şimdiye kadar resmi 500 olmak üzere bin’in üzerinde küçük ve orta ölçekli işyerlerinin kapatıldı. Son sokağa çıkma yasağının ilanının üzerinden 9 gün geçerken Sur’a bağlı merkez 15 mahallede işyerleri kapalı durumda. Çatışmaların olmadığı bölgelerde polisin güvenlik gerekçesiyle işyerlerinin açılmasına izin vermemesi esnafları bitirme noktasına getirdi. 9 günden bu yana dükkanları kapalı olan esnaflar ve aileleri açlıkla baş başa kaldı.

OKULLAR DA KAPALI

Sur’daki çatışmaların yoğun olduğu 6 mahalledeki okullar kapalı durumda bulunuyor. Çatışma bölgelerinin dışında kalan mahallelerdeki okullarda eğitim devam ederken, çocuklar okula gitmiyor. Yine çatışma bölgesinde kapalı olan 4 okul ateşe veridi. İtfaiyenin güvenlik gerekçesiyle yangınları söndürememesi nedeniyle okullar kullanılamaz hale geldi. 25-26 Kasım tarihleri arasında yapılan TEOG sınavına katılımın yüzde 7 olduğu İlçe’de, 5 Ortaokulda öğrenim gören öğrencilerden 2 bin 310’ü sınava giremedi. Her oturuma 250 öğrencinin sınava girmediği Sur İlçesi’nde, mazeret bildiren öğrencilerin yeniden sınava girecekleri öğrenildi.

ETÜT MERKEZLERİNE GİDEMİYORLAR

Sur’da oturan Üniversite sınavlarına hazırlanan çok sayıda lise son ve lise mezunu öğrencinin kayıt yaptırdıkları etüt merkezlerindeki eğitimlerini de aksatmaya başladı. Aileler, yaşanan çatışmalardan dolayı çocuklarını etüt merkezlerine göndermediği öğrenilirken, etüt merkezleri de ekonomik anlamda sıkıntıya uğradı. Etüt Merkezi yöneticileri, sur’daki yaşananlardan dolayı eğitim kalitesinin giderek düştüğünü ifade ederek, biran önce sokağa çıkma yasağının sonlandırılarak, eğitimin kaldığı yerden devam etmesini talep ettiler.

HANİ FIRSAT EŞİTLİĞİ

Eğitimciler, Sur’da okula gitmeyen öğrencilerin sayısının çok fazla olduğunun altını çizerek, “Çatışmaların ve sokağa çıkma yasaklarını yaşandığı Silvan, Hazro, Bismil, Sur’da çocuklar maalesef eğitimlerini sürdüremiyor. Bu çok ciddi bir süreçtir. Dershanelerde iki haftadır eğitim veremiyoruz. Orada hazırlananlara ne demeli? Batı’daki çocuklarla yarışıyoruz deniliyor. Hani eğitimde fırsat eşitliği. Batı’da sınava girecek YGS öğrencisi 4 yıl sonra, avukat, Hâkim, doktor olarak Diyarbakır’a gelecek. 4 yıl sonra ben yine yerinde sayacaksın. Yani 4 yıl sonra şikâyet ettiğini zihniyetin tahakkümünün altına gireceksin. O zaman bu kime yarıyor. Bunun iyice düşünülüp değerlendirilmesi gerekir. Derse giremeden sınava girmiş çocuklarımız var. Özel okullarda, kolejlerde hazırlanan bir çocuk ile okula dahi gidemeyen bir çocuğun sınava girmiş olarak göstermek ne anlam ifade eder. Resmi olarak başvuru yapmış! Bu bir anlam ifade etmiyor. Başarı görülecektir. Yüzde 7 rakam da çok ciddi bir rakamdır. Yüzbin olsa 7 bin kişi yapar.7 bin öğrenci yok. Sur’da 5 okul var. Böyle olunca da Sur’da hiçbir öğrenci sınava girmemiş oluyor” diye konuştular.

SAĞLIĞA ULAŞMADA CİDDİ SIKINTILAR VAR

Yine çatışma bölgelerindeki aile sağlık merkezleri ve eczanelerde kapalı durumda. Burada yaşayan halk, sağlığa ulaşma konusunda ciddi sıkıntı yaşıyor. Özellikle kronik hastalığı olan, diyalize bağlı olarak yaşayan, gebeler, yeni doğan bebekler ile daha birçok sağlık sorunları olan hasta vatandaşlar, çok zor şartlarda 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarına gidebiliyor.

GIDA VE BESLENME

Dükkân ve işyerlerinin kapalı olduğu Sur’da, vatandaşlar yiyecek ve gıdaya ulaşmada da sıkıntı yaşıyor. Günde 1 saat açık tutulan fırınlardan ekmek almak isteyen vatandaşlar, izdihama yol açarken, zaman zaman Kaymakamlık tarafından silahlı polislerin gözetiminde bu mahallelerde ekmek dağıtıyor. Bebekleri ve küçük çocukları olan aileler, mama, bez bulmakta güçlük çekiyor. Beslenme bozuklukları görülmeye başlanan çocukların sağlık durumları gün geçtikçe kötüye gidiyor.

EVLER UCUZA SATILIYOR

Sur’daki çatışmalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan aileler, bir daha geri gelmemek adına evlerini satıyor. Tarihi ve avlulu evlerini çok cüzi miktara satarak, Sur’dan göç eden aileler Sur dışındaki merkez ilçelerde kiralık evlere ya da yakınlarının yanına taşınıyor. Yakınlarının yanlarına taşınanlar arasında zaman zaman birlikte yaşama tartışmaları yaşandığı bildirildi. Bundan dolayı ikinci kez taşınmak zorunda kalan vatandaşların durumu Suriye’li mültecilerin yaşamını aratmıyor.

CAMİLER VE TARİHİ YERLER YANIYOR

İç savaş görüntülerin yaşandığı Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş ve Cemal Yılmaz mahallelerindeki tarihi yerlerde tehlike altında. Kurşunlu Cami’nin yakıldığı Fatihpaşa mahallesinde, yine Tarihi Çardaklı Hamamı da yangında nasibini aldı.

VATANDAŞ VE ESNAF İSYAN EDİYOR

5. Kez sokağa çıkma yasağına şahit olan esnaf ve vatandaşlar, her iki tarafa da tepki gösteriyor. Çatışmalardan, operasyonlardan dolayı yaşamlarının alt üst olduğunu ifade eden vatandaşlar, hayatlarının zehir olduğunu, insanların artık ölmesini istemediklerini söylediler.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Sur'da tarihi yapılar tehlike altında 1 DİYARBAKIR’IN SUR İLÇESİNDE İLAN EDİLEN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 6’NCI GÜNÜNE GİRDİ. VATANDAŞLAR, BUGÜN SESSİZLİĞİN HAKİM OLDUĞU İLÇEDE OLAYLARIN SONA ERMESİNİ İSTİYOR. (BEKİR ÇETİNKAYA/DİYARBAKIR-İHA)sur-da-sular-durulmuyor-gece-gunduz-catisma-7937763_8528_m sur1 Suriyeliler dram yaşıyor! (3) suriciSUR’DAKÝ OLAYLAR ESNAFI VURUYOR

671 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika