Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’daki 14 tarihi eser restore ediliyor

22 Aralık 2016 - 1.100 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur’daki 14 tarihi eser restore ediliyor

Sur ilçesinde yaşanan terör olaylarında zarar gören 14 tarihi eserin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü koordinesinde başlatılan restorasyon ve renovasyon çalışmaları devam ediyor.

Yapılan çalışmalar hakkında bir açıklama yapan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır’ı adeta açık hava müzesi haline getiren, mimarlık ve sanat tarihi alanında öncü rolü bulunan, her biri tarihin ve medeniyetin ışığını geleceğe aktaran ender eserlerden olan Diyarbakır Ulu Camii (5. Harem-i Şerif), Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii, Şeyh Muttahhar Camii, Parlı Safa Camii, Hasırlı Camii, Kadı Camii, Nasuh Paşa Camii, Arap Şeyh Camii, Dört Ayaklı Minare, Ermeni Katolik Kilisesi ve Protestan Kilisesinin, Sur İlçesinde yaşanan terör olaylarında büyük hasar gördüğünü belirtti.

DİYARBAKIR’DAKİ İLK OSMANLI ESERİ

Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri Fatih Paşa Camii diğer adıyla Kurşunlu Cami’nin,  Diyarbakır’daki camilerin en boyutlu ve en özenlisi olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, “Ancak 2015 yılında yaşanan terör olaylarında camiimizin içi, orjinal kapısı ve kepenkleri yandı, mihrap ve minber büyük zarar gördü. Fatih Paşa Camii 2008 yılında, Ermeni Katolik Kilisesi ise 2011 yılında proje kapsamında restore edilerek halkımızın hizmetine sunulmuştu. Ancak eserlerin hasar alması sonucu bu yıl içerisinde restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı. Bu eserimizin restorasyon çalışmalarını ise 09.12.2018 tarihine kadar tamamlamayı planlıyoruz.

12 MİLYON 819 BİN LİRA BÜTÇE AYRILDI

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak onarım ve renovasyon çalışmalarında Fatih Paşa Camii için 3 milyon 710 bin TL, Dört ayaklı Minare ve Şeyh Mutahhar Camii için 1 milyon 085 bin TL, Ulu Camii için 1 milyon 500 bin TL, ParlıSafa Camisi ve Medresesi için 1 milyon 026 bin 432,44 TL, Sur Ermeni Kilisesi için 1 milyon 330 bin TL ve diğer renovasyon çalışmaları için yaklaşık olarak 505.509,73 TL ödenek ayrılmıştır. Bunlara diğer çalışmaları da dahil ettiğimiz zaman toplam 12 milyon 819 bin 719TL bütçe ayrılmıştır” dedi.

“BU ESERLERİ EN KISA SÜREDE DİYARBAKIRLILARIN HİZMETİNE AÇACAĞIZ”

Vali Aksoy, Terör olaylarından dolayı zarar gören diğer eserlerden olan Diyarbakır Ulu Camii (5. Harem-i Şerif), Şeyh Muttahhar Camii, Parlı Safa Camii, Hasırlı Camii, Kadı Camii, Nasuh Paşa Camii, Arap Şeyh Camii, Dört Ayaklı Minare ve Protestan Kilisesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmalarına başlandığına işaret ederek, “Bu eserleri en kısa sürede değerli Diyarbakır halkının hizmetine açacağız. Ayrıca Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yürütülen projeler çerçevesinde Paşa Hamamı, Çardaklı Hamamı ve Şehzadeler Konağının restore çalışmalarına da başlandı. Bu üç eserin restorasyon çalışmaları için 3 milyon lira ödenek ayrıldı. Bu eserlerin restore çalışmalarını 2017’nin ilk yarısında tamamlamayı planlıyoruz. Diyarbakır Valiliğimizce, Ulu Cami ve Hanlar Bölgesi Renovasyon Projesi 1. Etap çalışmaları tamamlandı. Projenin uygulamalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yürütüyor. Yanık Çarşı ve onun karşı cephesinin cephe giydirme ve yenileme çalışmaları hızla devam ediyor. Projenin tamamlanması ile Sur içinde örnek bir cephe çalışması yapılmış olacak ve diğer etap çalışmalarına ivedi bir şekilde başlanılacak” şeklinde konuştu.

1093 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika