Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’dan göç eden aileler: “Edi bese”

07 Şubat 2016 - 728 kez okunmuş
Ana Sayfa » FOTO GALERİ»Sur’dan göç eden aileler: “Edi bese”

69. güne giren Sur’daki sokağa çıkma yasağı, çatışmalar ve operasyonlardan dolayı evlerini terk eden vatandaşlar, kiraladıkları evlerde 3-5 hatta 11 aile olarak, hayırseverlerin verdikleri kilim, battaniye ve minderler üzerinde yaşam savaşı veriyor. Evlerinden kaçarken, çeketlerini dahi alma fırsatı bulamayan ve ‘göçer’ hale gelen gencinden, yaşlısına Sur mağduru aileler, ‘edi bese’ dedi.

Sur’dan kaçarken, geldikleri yakınlarının evlerinde de kalamayan sur mağduru aileler, barışın yeniden tesis edilerek, evlerine tekrar dönmenin hayalini kuruyor. Kimileri kredi ile kimileri ise 40 yıllık emeklerini vererek satın aldıkları evlerinde oturmadan ‘göçer’ duruma düşen sur mağdurları, iki kez hatta üç kez mağdur olmanın perişanlığını yaşıyorlar.

Sur’un Hasırlı Mahallesi’nden Yenişehir’in Şehitlik semtine göç ederek, burada kiraladıkları dairelerde kalan ailelerin evlerine konuk olduk. Şuan kaldıkları evlerde hayırsever vatandaşların verdikleri kilim ve battaniyelerin üzerinde yaşayan, elbise dahil hiçbir ev eşyası bulunmayan göçzede ailelerin içinde bulundukları durum mağduriyetleri en iyi şekilde gösteriyordu.

Kendi imkânlarıyla kiraladıkları evlerde yaşam savaşı veren aileler, Valiliğin ve Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine şimdiye kadar küçük miktardaki desteğinin dışında herhangi bir destek alamadıklarından yakınıyor.

Yaşadıkları dramı ve acıları haberdiyarbakir.gen.tr’ye anlatan aileler, zorunlu olarak göç ettikleri evlerinin şimdi yıkıldığını anlattı. Aileler, evlerinden çıktıktan sonra hiç tanımadıkları sokaklara girdiklerini, hiçbir şeyleri olmadığını ifade ediyor.

YİYECEK EKMEĞİMİZ BİLE YOK

Yaşadıkları durumu şu sözlere ifade ediyor;

Yiyecek ekmeğimiz bile yok. Çocuklarım Sur’da iken gündelik işlerlerde çalışıyordu. Fakir olmasaydık, Sur içinde oturmazdık. Ev bize aitti. 40 yıllık birikimimizle aldığımız evimizden çıktık. Kira ödemiyorduk. Elektrik ve su kaçaktı. Paramız yoktu ama huzurumuz vardı. Ama evden çıktıktan sonra perişan olduk. 3 aydır 1 evde 3 aile kalıyoruz. Ev eşyamız bile yok. Her şeyimiz evde kaldı. Buradaki eşyaların tümü hayırsever vatandaşlar verdi. Çamaşır makinesi, buzdolabımız yok. Çocuklarımız çalışmıyor. İş bulamayınca ya hırsızlık yapacak, ya da hendek kazacak. Başka ne yapabilir ki? Sur’dan çıktıktan sonra iş bulamıyoruz”

EDİ BESE (YETER ARTIK)

Barış istiyoruz. Kan dökülmesin, insanlar ölmesin. Her iki tarafında biran önce masaya oturmasını diliyoruz. İki taraftan da kimsenin ölmesini istemiyoruz. Yeter! Yeter! Yeter! Barış istiyoruz.

ÇOCUKLAR OKULA GİDEMİYOR

Sur’da göç eden ailelerin çocukları da okula gidemiyor. Defterlerini, kalemlerini ve çantalarını yanlarına alamadan evlerinden çıkan minikler de, okula gidememenin üzüntüsünü yaşıyor. Operasyonlar ve çatışmalar öncesi okulla giden minik çocuklar, okullarını ve arkadaşlarını özlediklerini söylüyor. Biran önce okullarına ve arkadaşlarına kavuşmanın özlemi ile yanıp tutuşan minik öğrenciler, okumak istediklerini söylediler.

KREDİ İLE ALDIKLARI EVDE 1 AY BİLE OTURAMADI

Bulunduğu Mahalleden göç etmek zorunda kalan M.D. adlı şahıs, eşi ve 2 çocuğu ile kiraladıkları bir apartman dairesinde kalıyor. Kredi ile aldığı 80 bin lira değerindeki evinde sadece bir ay kaldığını ifade eden M.D., bakkal dükkanın önünde yapılan bomba düzeneğinin patlaması sonucu dükkanının harabe döndüğünü ifade ediyor çaresizlik içerisinde. Patlamanın ardından kredi ile aldıkları evden çıkmak zorunda kalan M.D ve ailesi, özel eşyalarını dahi alamamış. Sonradan evlerinin yıkıldığını televizyondan öğrenen aile, tamamen yıkılmış. Evin diğer odalarında hiçbir şey olmayan aile, az da olsa geçimlerini sağladıkları mahallelerinden çıktıktan sonra perişan olduklarını belirtiyor.

PERİŞAN OLDUK, YETER ARTIK!

M.D, “Savaş değil, barış istiyoruz. Kardeşlik istiyoruz. Çatışmaların bitmesini istiyoruz. Yeter artık. Ailemizle, çocuklarımızla birlikte perişan olduk. İş yok. Hendek kazılmasını tasvip etmiyoruz. Hiçbir sorunumuz yoktu. 6-7 aydır bu durumdayız. Barış istiyoruz”

ÇEYİZİMİ BİLE ALAMADIM

M.D.’nin eşi M.D. ise, 7 yıl sonra kredi ile aldıkları evde oturdukları için yaşadığı mutluluğun kursaklarında kaldığını belirterek, büyük umutlarla yeni evlerinde açacağı çeyizini bile kullanamadığından yakınıyor. Yıkılan evlerinde bütün hayallerinin de gittiğini vurgulayan M.D., ekmeğe muhtaç olarak yaşadıklarını belirtiyor.

YEDİKLERİ EKMEĞİ BİZİMLE PAYLAŞTILAR

Misafir olduğumuz bir evde, yemek yiyen aileler, bizi de sofralarına buyur ettiler. Hayırsever vatandaşların kendilerine verdiği tüp ile yemek yapan aileler, yaşadıkları acılara inat misafirperverliklerinde ödün vermiyor. Onlarla birlikte yemek yedikten sonra aile bireyleri, biz sadece huzur istedik, ama onu da bize çok gördüler..

SUR’A GİRDİK

Sur’da sokağa çıkma yasağının sona erdirildiği Abdalde, Ziyagökap, Lalebey, Melikahmet mahallelerinde ise adeta ölüm sessizliği var. Tek tük ailenin kaldığı bu mahallerde işyerlerinin tümü kapalı durumda. Melikahmet Caddesi’nde bazı esnafların, hemen yanındaki patlama ve silah seslerine rağmen dükkanlarının darabalarını onarırken, çocuklarını Sur dışına çıkaran bazı şahıslarda evlerinde kalmayı sürdürüyor. Bir zamanların en kalabalık sokaklarında ve çarşılarında şimdi eser yok. Kedi ve köpeklerin Sokaklarda cirit attığı mahallelerde, göç kareleri de eksik olmuyor.

(Sait BAYRAM’ın Özel röportajı) (bu haber sadece haberdiyarbakir.gen.tr)

IMG_7525 IMG_7527 IMG_7528 IMG_7532 IMG_7538 IMG_7540 IMG_7541 IMG_7546 IMG_7550 IMG_7555 IMG_7556 IMG_7562 IMG_7563 Okula gidemiyorlar

445 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika