Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Surzede: “Bizim suçumuz neydi?”

29 Ocak 2016 - 548 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Surzede: “Bizim suçumuz neydi?”

Sokağa çıkma yasağının 59. güne girdiği Sur İlçesi’nden göç etmek zorunda kalan ailelerin mağduriyeti sürüyor. Geride evlerini ve işyerlerini bırakıp göçer duruma düşen on binlerce ailenin barınma sorunu halen giderilemezken, binlerce liraya kiraladıkları evlerde 15–20 kişi kalmak zorunda kalıyorlar. Sur’dan göç eden vatandaşlardan Mehmet Çiçek adlı vatandaş, 45 yıldır oturdukları evden, mayının patlaması sonucu çöken kolondan dolayı göç ettiklerini ifade ederek, “Bu halkın suçu neydi?” dedi.

MAYIN PATLADI, EVİ BOŞALTTIK

Sokağa çıkma yasağı olmadan önce Hasırlı Mahallesi Sabuncu sokakta oturduklarını ifade eden Çiçek, “Oturduğumuz ev 6 odalı ile idi. Evin iki odasında ben ve eşim oturuyorduk. Diğer dört oda da ise iki ağabeyim ailesi ile oturuyordu. Ancak huzurluyduk. Çatışmaların başladığı ilk gün evimizin önünde mayın patladı. Patlama sonrası evimizin kolonu çöktü. Bizde bir çorap dahi çıkaramadan 45 yıldır yaşadığımız evimizden göç etmek zorunda kaldı. 8 aydır biz evimizin yüzünü göremedik” diye konuştu.

HATIRALARIMIZ SİLİNDİ

Çiçek, Suriçindeki evlerini terk ettikten sonra kiracı konumuna düştüklerine değinerek, “Aylık kiraya verdiğimiz evlerin kuru masrafı 2 bin 500 lirayı buluyor. Bunları yazarken bile gözlerim doluyor. 45 yıldır o ev de otuyorduk. Bütün hatıralarımız silindi, gitti. Bu halka zulüm yapılıyor. İşyerlerimizi açamıyoruz, çalışma imkanımız kısıtlı. Daha önce kendi evimizde 3 aile kalıyorduk” şeklinde konuştu.

YARDIMLAR YERİNE ULAŞMIYOR

Sur’da yaşanan göçlerden sonra başlatılan yardımların doğru yerlere gitmediğini ileri süren Çiçek, “Herkese sosyal hak verildi. Ancak mağduriyetimi anlatmama rağmen bir kuruş dahi alamadım, Bugün kiracıyım ve aylık kiraya bin 300 lira veriyorum. Biz napalım şimdi neden yardımlar doğru adreslere gitmiyor? Neden bu fakir mazlum halka zulüm yapılıyor. Evi olmayanlar ne yapsın? Artık yeter diyoruz. Karşılaştığım komşularımın hepsi mazlum ve fakir insanlar. Yiyecek hiçbir şeyleri olmayan insanlar var. Sur halkı olarak bunlara mı hak ettik? Bu halkın suçu neydi? Her evde 15-20 kişi kalıyor. Artık yeter! Dayanacak gücümüz kalmadı” dedi. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

(Bu haber sadece haberdiyarbakir.gen.tr’de)

SUR’DA ‘GÖÇ’ SÜRÜYOR SOKAKLARINA ‘HENDEK’ KAZILAN VATANDAŞLAR ÇATIŞMA SESLERİ ALTINDA ‘GÖÇ’ EDİYOR GÖÇ EDENLERİN DRAMLARI İSE YÜREKLERİ BURKUYOR AİLESİ İLE BİRLİKTE İLÇEYİ TERK EDEN BİR VATANDAŞ: “2 DEFA GÖÇ ETTİK, BİR KEZ DAHA GÖÇÜYORUZ” “12 KİŞİ 2 ODADA KALIYORUZ” Surzede (1) Surzede

361 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika