Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarihi hamamlar ayakta kalmaya çalışıyor!

07 Şubat 2017 - 1.221 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Tarihi hamamlar ayakta kalmaya çalışıyor!

Sur’da 104 gün süren çatışmalı ortamdan dolayı birçok tarihi eser zarar görürken, kentin köklü tarihinde önemli bir yeri olan hamamlar da bunlardan nasibini aldı. Çatışmalı süreçte zarar gören Melik Ahmet Paşa Hamamı’nın hissedarlarından Adil Aydın, hamamlarının restore edilmesi için birçok kez yetkili makamlara başvurduklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını savundu. Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp ise hamamların restorasyon çalışmasının devam ettiğini kaydetti

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile birlikte başlayan çatışmalar, insan hayatı kadar ilçedeki tarihi eserleri de olumsuz yönde etkiledi. Özellikle yasaklı Mahallelerde bulunan birçok tarihi yapıt zarar gördü. Osmanlı döneminde salgın hastalıkların önüne geçebilmek için şehrin giriş kapılarına yakın yerlere inşa edilen tarihi hamamlar, büyük bir tahribata uğradı. Sokağa çıkma yasağının halen devam ettiği Hasırlı Mahallesi’nde bulunan Çardaklı Hamamı ile Paşa Hamamı’nın restorasyon çalışmaları devam ederken, ilçenin en büyük hamamı konumunda olan Melik Ahmet Paşa Hamamı ise adeta kaderine terk edildi. Çatışmalı süreçte zarar gören Melik Ahmet Paşa Hamamı hissedarlarından Adil Aydın yaşadıkları sıkıntıları Yenigün’e anlattı.

 KENTİN EN BÜYÜK HAMAMI

Hamamlarının büyük hasar gördüğünü belirten Aydın, restorasyon amacıyla yapmış oldukları tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını ileri sürdü.  Çatışmalı süreçten sonra hamamın nerdeyse yıkılacak duruma geldiğini belirten Aydın, “Melik Ahmet Paşa Hamamı en son 1981 yılına kadar da faal olarak çalışıyordu. Ondan sonra bu hamam el değiştirdi. Sonra fırın ve kahve oldu. Şimdi ise çamaşır deposu olmuş durumda. Son süreçte yaşanan çatışmalar ve patlamalarla birlikte hamamda yıkılmalar oldu ve bu tarihi hamam çok büyük zararlar gördü. Ama ilginç olan şöyle bir şey var; Sur’daki tarihi yapı ve eserler korumaya alındı veya restorasyon çalışmaları yapıldı. Ama Diyarbakır’daki tarihi hamamlar için herhangi bir restorasyon veya çalışma yok. Bu gördüğünüz tarihi hamamın her gün 1–2 taşı düşüyor. Biz defalarca hamamın durumu ile ilgili müracaata bulunduk. Gerekli mercilerin bir sürü dosya hazırlandı. Fakat aktif olarak hiçbir çalışmanın yapılmadığını söyleyebilirim” dedi.

 “SESİMİZİ DUYAN YOK”
Sur’da yaşanan çatışmalı süreçten sonra hamamlarının çok büyük hasar gördüğünün altını çizen Aydın, “Biz dosyaları Ankara’ya da yolladık. Ama sesimizi duyan ve duyarlılık gösteren kimse yok. Kültür ve tabiat varlıklarını koruma vakfında bizim dosyalarımız mevcut. Olaylar başlamadan önce Ankara’dan ve Dicle Üniversitesi’nden heyet geldi. İncelemeler ve raporlar hazırlandı. Ama hiçbir adım atılmadı. Çok köklü bir tarihi olan bu hamamın Mimar Sinan tarafından inşa edildiğini biliyorum.  Melik Ahmet Paşa Hamamı Sur’un en büyük hamamdır. Orijinal hali yaklaşık bin 350 kilometre kareye inşa edilmiştir. Şu an sadece kubbesi ayakta kalmış durumda” diye konuştu.

“RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp ise hamamların restorasyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Alp, “Şu anda Hasırlı’daki Çardaklı Hamamı’nın restorasyonu devam ediyor. Geçen Nisan’da ihale etmiştik restorasyon işini. 400 günlük bir süreçti. Bu süreç devam ediyor. Ekim veya Aralık’ta Çardaklı Hamamı’nın restorasyonunun tamamlanmasını ümit ediyoruz. Paşa Hamamı geçen yıl bitmek üzereydi fakat hasar gördü. Onunda şimdi restorasyonu devam ediyor. Vahapağa Hamamı’nın ise restorasyonunun tamamlandığını söyleyebilirim. Melik Ahmet Paşa Hamamı ile ilgili bir şey söyleyecek olursak oranın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bünyesinde olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

(Mehmet Uğur ÇAKIL’ın Özel Haberi)

1217 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika