Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14156 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarihi Kurşunlu Cami onarılıyor

31 Mayıs 2016 - 1.007 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Tarihi Kurşunlu Cami onarılıyor

TARİHİ KURŞUNLU CAMİ ONARILIYOR TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARININ ATEŞE VERİP KULLANILAMAZ HALE GETİRDİĞİ KURŞUNLU CAMİ, RESTORASYON İÇİN GÜN SAYIYOR 500 YILLIK CAMİ İÇİN DEVREYE GİREN YETKİLİLER FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜR TARİHİ KURŞUNLU CAMİ ONARILIYOR TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARININ ATEŞE VERİP KULLANILAMAZ HALE GETİRDİĞİ KURŞUNLU CAMİ, RESTORASYON İÇİN GÜN SAYIYOR 500 YILLIK CAMİ İÇİN DEVREYE GİREN YETKİLİLER FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, sokağa çıkma yasağı sırasında ateşe verilen ve kullanılamaz hale gelen 500 yıllık tarihi Fatihpaşa Cami (Kurşunlu Cami), restorasyon çalışmaları için gün sayıyor. Fizibilite çalışmasının ardından tarihi Kurşunlu Cami’nin eski haline döndürülmesi için çalışmalara başlanacak

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının ardından, 7 Aralık 2015’te 500 yıllık tarihi Kurşunlu Cami ateşe verilmiş, yangın zor şartlar altına söndürülmüş ve cami kullanılamaz hale gelmişti. İHA’da yer alan habere göre, yaklaşık 4 buçuk ay süren sokağa çıkma yasağı 17 Mart’ta kaldırılmış, bu tarihten itibaren de ilçede bulunan tarihi eserlerin durumu ile ilgili çalışma başlatılmıştı.

“HEDEFİMİZ 2017’NİN SONUNDA CAMİMİZİ HİZMETE AÇMAK”

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, kullanılamaz hale gelen Kurşunlu Cami’de incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Evsen, Kurşunlu Cami’nin 1516 yılında yani 500 yıl önce yapıldığını söyledi. Caminin önemli özelliklerinden bir tanesinin ilk Osmanlı eseri olduğunu belirten Evsen, “Kurşunlu Cami, Diyarbakır’ın en güzel camilerinden bir tanesi. Caminin 2008 yılında proje kapsamında restorasyonunu gerçekleştirdik. 2 yıla yakın bir süre zarfında, restorasyon çalışmaları tamamlandı ama bu terör olaylarından dolayı camimiz harap durumda. Özellikli bir cami dedim, çünkü minberi ile mihrabı ile özellikle ahşap yapıları ile Diyarbakır’ın en güzel camilerinden bir tanesi. Bu güzel cami en kısa sürede inşallah, projelerini hazırlayıp restorasyon çalışmalarına en kısa zamanda başlayacağız. İnşallah 15-20 günlük süre zarfında buranın ihale aşamasını bitireceğiz, restorasyonunu yapmaya başlayacağız. Hedefimiz 2017’nin sonunda buranın restorasyon çalışmalarını bitirip tekrar camimizi hizmete açmak olacaktır. Çok ciddi bir maliyet buraya harcanacak. Terör olaylarından 11 kültür varlığımız zarar gördü bunların 9 tanesi cami, Dört Ayaklı Minare, iki tane kilise bunlar ciddi tahribat gördü, zarar gördü. İnşallah en kısa zamanda onlarında restorasyonlarını gerçekleştirip hizmete açmayı düşünüyoruz” dedi.

“CAMİNİN DUVARLARI KURŞUN İZLERİYLE DOLU”

Yaklaşık 4 buçuk ay süren çatışmaların ardından basın mensupları Kurşunlu Cami’yi gezme fırsatı buldu. Yanarak kullanılamaz hale gelen tarihi caminin duvarları kurşun izleri ile dolu. 500 yıllık caminin tarihi sütunları da tahrip olurken, cami girişine barikat pencerelerine de mevzi oluşturulduğu görüldü. Yangın nedeni ile caminin içerisi tamamen siyaha bürünürken, içeriyi duvara isabet eden kurşun izlerinden süzülen gün ışığı aydınlatıyor. Caminin dışında yine kurşunların isabet ettiği tüpler bulunurken, etrafta örgüt mensuplarının el yapımı bomba için kullandıkları kablo düzenekleri görüldü.

415 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika