Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Tehditle oy vermedik!”

13 Eylül 2016 - 1.558 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Tehditle oy vermedik!”

sur

Belediyelerine kayyım atanan Surlular: Kayyım bölgede barış havasını değil, devam eden yası, acıyı daha da artırır. Çözüm süreci devam etmeli.

OHAL, kayyım atamaları ve şiddet ortamının tırmandığı bir dönemde bayramı karşılayan Sur halkı belediyelerine atanan kayyıma tepki gösteriyor. Kayyımı kabul etmediklerini dile getiren yurttaşlar, “Kayyım bölgede barış havasını değil, devam eden yası, acıyı daha da artırır. Çözüm süreci kaldığı yerden devam etmeli. Barış ortamı yeniden sağlanmalı” diyor. Tüm bu manzarayı ve yaşananları Sur’daki yurttaşlara sorduk.

‘BAYRAMDA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ’

Sur sokaklarında dolaşırken Yılmaz Yetiş adlı yurttaşla karşılaşıyoruz. Ailesiyle Sur’da yaşayan bir akrabalarını ziyarete gittiklerini söylüyor. Yetiş, “Aslında bayram ziyareti vesile oldu. Uzun zamandır buralarda zor zamanlar geçiriyoruz. Bayram diye gidiyorsun, başsağlığı, geçmiş olsun gibi ziyaretler oluyor aslında. Biz farklı bir devlet istemiyoruz biz kendi dilimizi özgürce konuşabileceğimiz bir ülke istiyoruz. Çözüm iki taraflı olacak. Çözüm, tek taraflı olacak bir şey değil” diye ifade ediyor.

‘SÖZ MİLLETİN DİYORSUN AMA…’

Çözümün gelmesi gerektiğini söyleyen Yetiş, kayyım atanmasını da eleştirerek çözüm çağrısında bulundu, “Hiçbir baskı altında kalmadan oylarımızı verdik, hiç kimsenin tehdidi altında değildik. Bu gün irademize ipotek konulmuş. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz, hâlâ baskı altındayız. Kayyımla bu sorun çözülmez, kayyım daha kötüye götürür, bu insanları sokağa döker, felaketin ötesi olur. Çıkıp ‘Söz benim milletimindir’ diyorlar ama sen buradaki milleti bir şeye saymıyorsun. Bu şehirlere baskı uygulayarak bir yere varamazsın, olayın boyutu büyür, her iki taraftaki yaralar da derin olur. Ne bir asker için ne bir çocuk ne bir yaşlı için artık ağlamak istemiyoruz. Kayyım bir darbedir. Darbelere karşı çıkmak yeniden darbe yapmak olmamalıdır. Biz bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

‘ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN ÇABA HARCANSA…’

Mehmet Oturmak da, “Nasıl ki 12 Eylül 1980 sabahını bayram diye anamıyorsak 2016’nın 12 Eylül’ünde de bayram olsa bile bayram sayamıyoruz. Dün, ‘hukuk, adalet talep ediyoruz’ diyen insanlara, kayyım atanan belediye binası önünde gazla, copla vurdular. Bugün böyle bayrama girdik. Biz bu kayyıma kesinlikle karşıyız. Biz kendi irademizle bu belediyeleri inşa ettik. Bizim seçtiğimiz insanları oralardan indirdiler. Bu açık bir darbedir. Bunun kabul edilebilecek bir tarafı yok. Biz halk olarak ne olursa olsun, kendi irademize sahip çıkacağız. Devlet bu halkın sesini dinlesin, daha fazla görmezden gelmesin. Bu uygulamalardan vazgeçilsin. Birkaç yıl önce olduğu gibi hepimiz daha güzel günlere dönmeyi istemeliyiz. Bugün bayram değil. 12 Eylül darbesidir. ’90’ları aşan bir dönemin ardından daha da gerilere gittik. 12 Eylül’ü yeniden yaşıyoruz. Daha ileriye gitmeliyiz. İleri adım da barıştır. Barışı yeniden kurmak için geriye bakamayız. Geriye baktıkça, kan, gözyaşı ve katliamdan başka bir şey göremeyiz” diyor.

‘BİZİ YOK SAYIYORLAR’

Kürt sorununun çözümsüzlüğünün sadece bölge halkını etkilemediğini herkesin sorunu olduğunu belirten Atilla Yetiş, “Kayyımla hükümet tam anlamıyla, ‘Kürt halkını istemiyoruz. Biz sizi asimile edeceğiz. Sizi yok sayacağız. Bizim dediğimiz olacak’ mesajı veriyor. Bu kadar çaba çözüm sürecinin yeniden devam etmesi için harcansaydı eğer iki tarafın ve Türkiye halkının kazanımları daha çok olacaktı. Şimdi bir kazanım mı var? Sürekli insanlarımızı kaybediyoruz. Ben artık bunun son bulmasını istiyorum” diyor.

Hamdullah Ayata isimli genç de şunları kaydediyor: “Kayyım bir işgaldir. 15 Temmuz’da herkes darbeye karşı çıktı ama ondan daha beteri şimdi yapılıyor. Onca ölümden, gözyaşından sonra bu yapılan hiçbir hukuka sığmaz. Biz her şey düzelecek diye beklerken daha kötüye götürülüyor. Ama buna kimse sessiz kalmaz. Burada insanlar bıkmış durumda. Ben artık yaşadığım şehirlerde eziyet görmek istemiyorum, batıya gittiğimde linç edilmek istemiyorum. Biz Türk, Kürt, Alevi, Laz, Ermeni hep birlikte yaşayalım derken, herkesin aynı şeyi demesi gerekiyor. Savaşın değil, barışın dilini asıl şimdi konuşmalıyız. Bayram buna vesile olsun diyorum ben.”

(www.evrensel.net)

1509 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..