Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Toplumun yüzde 93’ü barış istiyor

05 Kasım 2015 - 495 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Toplumun yüzde 93’ü barış istiyor

1 Kasım seçimlerinin sonuçları üzerinde araştırma yapan İPSOS şirketinin ulaştığı verilere göre, katılımcıların yüzde 33’ü, barış görüşmelerinin hemen başlaması gerektiğini vurguladı.  Buna karşılık yüzde 30 operasyonların sürmesini talep ederken, çözüm sürecine destek verenlerin oranı ise yüzde 60 oldu

İPSOS Araştırma Şirketi’nin 1 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. 4 Kasım tarihinde yapılan ve bin 614 seçmen üzerinden yürütülen araştırma sonuçlarına göre, AK Parti’ye destek verenlerin yüzde 4’ü sandık başında, yüzde 5’i son bir haftada, yüzde 9’u son iki ay aralığında, yüzde 82’si daha önce karar verdi.  Buna karşılık, HDP’ye oy verenlerin sadece yüzde 1’i sandık başında, yüzde 8’i son bir haftada, yüzde 3’ü son iki ay aralığında, yüzde 87’si daha önce oy vermeye karar verdi.  AK Parti’ye son iki ayda oy vermeye karar veren yüzde 18’lik seçmen desteğine rağmen bu karar AK Parti açısından 7 Haziran seçimlerinden önce yüzde 11 civarındaydı.  Oysa buna karşılık HDP’ye oy vermeye 7 Haziran’dan iki ay önce oy vermeye karar verenlerin oranı yüzde 34 civarındaydı. Yani HDP’nin 7 Haziran öncesinde yaptığı kampanya kendisine oy veren kitlenin yüzde 34’ünü ikna ederek sandık başına götürürken, bu oran 1 Kasım’da yüzde 12 oranında kaldı.  AK Parti açısından ise ters bir orantı görülüyor. AK Parti’ye 7 Haziran kampanyasından etkilenip oy vermeye karar verenlerin oranı 7 Haziran’da yüzde 11 olmasına rağmen, bu oran AK Parti açısından 1 Kasım seçimlerinde yüzde 18 oranına çıktı.

SEÇMEN PARTİLERE KERHEN OY VERİYOR

Aynı araştırmaya göre, seçmenlerin yüzde 69’u AK Parti’ye “tam benimsediği parti olduğu için” destek verdiğini belirtirken, AK Parti’ye destek veren seçmenlerden yüzde 22’si de “tam benimsemese de kendisine yakın hissettiği” için destek verdiğini açıkladı. Bu oran HDP’de “tam benimseyerek destek verenlerin oranı” yüzde 68, tam benimsemese de yakın hissettiği için destek verenlerin oranı yüzde 23 olarak hesaplandı. Emanet oy tartışmalarının da yürütüldüğü ankette, AK Parti’li katılımcıların yüzde 7’si AK Parti’ye verdiği oyun emanet oy olduğunu söyledi. AK Parti açısından bu oran daha önce yüzde 5 civarındaydı. Oysa HDP seçmenin yüzde 19’i 7 Haziran’da “HDP’ye emanet oy verdim” derken, bu oran HDP açısından yüzde 15’e düştü. Anket sonuçlarına göre asıl emanet oy alan partilerin ise MHP ve CHP olduğu ortaya çıktı. Buna göre, 1 Kasım’da MHP’ye oy veren seçmenlerin yüzde 25’i oyunun emanet olduğunu belirtirken, bu oran CHP açısından yüzde 16 olarak tespit edildi.

EN AZ HDP’LİLER TERCİHİNİ DEĞİŞTİRDİ

Aynı araştırmada 1 Kasım’da AK Parti’li seçmenin yüzde 19’u, CHP’li seçmenin yüzde 8’i, MHP’li seçmenin yüzde 9’u, HDP’li seçmenin ise sadece yüzde 4’ü bir önceki seçime göre tercihini değiştirdiğini belirtti. Tercihini değiştirenlerin yüzde 72’si AK Parti’yi, yüzde 3’ü CHP’yi, yüzde 9’u MHP’yi, yüzde 2’si HDP’yi tercih etti. CHP’li seçmenin yüzde 85’i, 1 Kasım’da kendi partisinde kalırken, yüzde 2’si AKP’ye, yüzde 4’ü MHP’ye, yüzde 2’si HDP’ye, yüzde 4’ü de oy kullanmayan seçmenler olarak tespit edildi.  MHP’li seçmenin de yüzde 85’i partisinde kaldı, ancak yüzde 2’si AKP’ye, yüzde 6’sı CHP’ye giderken HDP’ye hiç giden olmadı. Ancak yüzde 6’sı sandık başına gitmedi. HDP’li seçmenin ise yüzde 95’i kendi partisinde kaldı, buna karşılık yüzde 1’i AK Parti’ye, yüzde 2’si CHP’ye giderken, yüzde 2’si de sandık başına gitmedi.

AK PARTİ’LİLER VAATLERE KANDI

AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 22’si partiye, yüzde 28’si lidere, yüzde 45’i vaatlere oy verdiğini açıklarken, bu oran CHP’de partiye yüzde 38, lidere yüzde 11, vaatlere yüzde 45; MHP’de partiye yüzde 56, lidere yüzde 6, vaatlere yüzde 31; HDP’ye partiye yüzde 27, liderlere yüzde 38, vaatlere yüzde 32 olarak tespit edildi.  Ayrıca araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından bir diğerine göre ise liderlerin televizyon konuşmaları seçmenlerin tercihi üzerinde yüzde 50, Cumhurbaşkanının konuşması yüzde 49, medyadaki haberler yüzde 42, mitingler yüzde 27, sosyal medya iletişimi yüzde 24, anketler yüzde 20, reklamlar yüzde 18, broşür, flama ve afişler yüzde 10 oranında etkiledi. Yine AK Parti oy verenlerin yüzde 22’si ekonomik vaatlere, yüzde 15’i istikrarlı yönetim oy verdiği ortaya çıkarken, AK Parti Hükümeti’nin “operasyonlarına” yüzde 10 destek verildiği buna karşılık seçmenin yüzde 7’sinin de “barış ortamının sağlanması” amacıyla AKP’yi tercih etti, sadece yüzde 4’nün dini değerler için AKP’ye destek verdiğini ortaya çıkardı.  AK Parti’ye oy veren seçmenlerin yüzde 16’sının, Ankara katliamı ve başlayan çatışmalardan sonra AK Parti’ye yöneldiğinin saptanması ulaşılan bir diğer önemli veri. Seçmenlerin yüzde 52’si, 1 Kasım seçimlerini adil geçtiğine, yüzde 42’si adil ve eşit bir seçim olmadığına, ayrıca yüzde 26’sı da seçim sonuçlarının adil-doğru sayılmadığına inanıyor.

EN BAŞARISIZ LİDER BAHÇELİ

Erdoğan’ın tutumunu doğru bulanların oranı ise Haziran seçimlerinde yüzde 32 iken, bu oran Kasım seçimlerinde yüzde 50’ye çıktı. Buna karşılık yanlış bulanların oranı Haziran’da yüzde 65 olmasına rağmen bu Kasım seçimlerinde yüzde 44’e düştü. Üstelik Erdoğan’ın tutumu onaylamayanların oranı, AK Part’i seçmeninde Haziran’da yüzde 30 iken, bu oran Kasım seçimlerinde yüzde 13’e düştü. Seçmenlerin yüzde 47’si Erdoğan’ı en başarılı lider olarak görürken, yüzde 15’i Davutoğlu’nu, yüzde 15’i Kılıçdaroğlu’nu, yüzde 3’ü Bahçeli’yi yüzde 12’si ise Demirtaş’ı başarılı buldu. Seçmenlerin yüzde 80’i Bahçeli’nin, yüzde 56’sı Kılıçdaroğlu’nun, yüzde 35’i Demirtaş’ın, yüzde 38’i Yüksekdağ’ın yüzde 21 de Davutoğlu’nun değişmesi gerektiğini düşünüyor.

YÜZDE 14 VERDİĞİ OYDAN PİŞMAN

Yine seçmenlerin yüzde 14’ü, 1 Kasım’da kullandığı oy tercihinden memnun olmadığını belirtti. 1 Kasım seçim sonuçları üzerinden yapılan ankette göre, bugün seçim olsa MHP yüzde 9 ile barajın altında kalıyor, HDP ve CHP oylarını koruyor. Anket katılımcıların yüzde 36’sı sonucun Türkiye için kötü olduğunu ifade etti. Seçmenlerin beklentilerine ilişkin sorulan soruya da katılımcıların yüzde 22’si ekonominin düzeltilmesini, yüzde 13’ü barışın sağlanmasını, yüzde 5’i demokrasinin gelişmesi yüzde 6’sı adalet reformu beklendiğini ifade etti. Yine katılımcıların yüzde 63’ü, anayasanın değişmesini isterken, Başkanlık sistemine karşı olanların oranı yüzde 57 olarak tespit edildi.

SÜRECE DESTEK YÜZDE 60

Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri de çözüm süreci ile ilgili oldu. Katılımcıların yüzde 60’ı çözüm sürecinin yeniden başlatılması gerektiğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 30’ü, Kürt sorununda askeri operasyonların sonuç alacağını belirtirken, yüzde 33’ü operasyonların durdurulup görüşmelerin başlatılmasını istedi. Yüzde 28’i ise operasyonlar ile görüşmelerin aynı anda yürütülmesini savundu.

12925_1

322 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika