Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Turizm ‘huzur’ istiyor

21 Ağustos 2016 - 2.204 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Turizm ‘huzur’ istiyor

Mehmet Akyil Mehmet Akyil-TÜRSAB

Geçtiğimiz hafta yapılan kongrede yeniden seçilen TÜRSAB Diyarbakır Bölge Başkanı Mehmet Akyıl, 1 milyon turistin hedeflendiği Diyarbakır’da, yaşanan çatışmalı süreçten dolayı 2016 yılında kentte gelen turist sayısının on binlerle ifade edildiğini belirterek, Diyarbakır turizminin ‘huzur’ istediğini söyledi.

2 yılda bir yapılan TÜRSAB Bölge Koordinatörlüğü seçimlerinde yeniden seçilen TÜRSAB Diyarbakır Bölge Başkanı Mehmet Akyıl, hedeflerini, çalışmalarını ve Diyarbakır turizminin durumunu www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi. 1 milyon turistin hedeflendiği Diyarbakır’da, yaşanan çatışmalı süreçten dolayı 2016 yılında kentte gelen turist sayısının onbinlerle ifade edildiğini vurgulayan Akyıl, Diyarbakır turizminin ‘huzur’ istediğini söyledi.

İşte, Akyıl ile Diyarbakır turizmi ile ilgili yaptığımız röportajın detayı;

Düzenlediğiniz kongre nasıl geçti?

Bizim kongremiz 2 yılda bir yapılır. Diyarbakır’da yaklaşık 100 üyemiz var. Kongreye iki liste halinde gidildi. Seçimin galibi biz olduk. Kongrede kazanmamızın en büyük nedeni listedeki arkadaşlarımızın Diyarbakır’daki sektörde lider olmalarından kaynaklanıyor.

Diyarbakır turizminde neredeyiz? Yaşanan çatışmalı ortam turizmi hangi ölçüde etkiledi?

TURİZMDE İSTİKRAR YOK

Biz Diyarbakır turizminin nerede olduğu noktasında kestiremiyoruz. Çünkü iyileşme olduğu dönemlerde ümitleniyoruz. Sonrasında ya bir bomba patlıyor, ya darbe girişimi oluyor ya da ulusal bir sıkıntı oluyor. Böyle olunca turizm yeniden dibe vuruyor. Maalesef turizmde istikrar yok. Ancak bu sadece bölgenin turizmin etkilemiyor. Türkiye’yi etkiliyor. Acenteler ve TÜRSAB olarak Turizmde 2016 yılında ciddi anlamda bir beklentimiz kalmadı. Bizim tek hedefimiz 2017 yılında toparlanmaktır. Yeni yönetimimiz kurduk. Yönetim olarak güzel ve ciddi projelerimiz var. Özellikle eğitim alanında, Turizmin düşük olduğu dönemlerde üyelerimizi eğitmeyi hedefliyoruz.

Bu eğitim turizm acentelerine yönelik mi olacak?

SUR’DAKİ TARİHİ ESERLERİN YAPILANMASINI TAKİP EDECEĞİZ

Acentelerimize yönelik eğitimlerimiz olacak. Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki tarihi yapıların iyileşmesi, onarımı, restorasyonlarının takipçisi olacağız. Bu tarihi yerlere katkılarımız olacak. Bu katkıları TÜRSAB adına yapacağız. En hızlı şekilde Sur içindeki yapılaşmayı özellikle tarihi eserlerin yeniden ortaya çıkarılması konusunda elimizden geleni yapacağız. Bu da 2017 yılını bulur mu? Bulmaz mı? 2018 yılına sarkar mı? Bilmiyoruz. Ama biz bütün gayretimizi Sur’un özellikle tarihi bölgelerinin yeniden yapılanması, yeniden turizme kazandırılmasının takipçisi olacağız.

2016 yılında Diyarbakır’a kaç turist geldi. Bu konuda bir istatistikî veriniz var mı?

1 MİLYON TURİST HEDEFLERKEN ONBİNLERE DÜŞTÜ

Doğrusunu söylemek gerekirse, binlerden ve on binlerden bahsediliyor. Aslında istatistik yılsonunda çıkacak. Bu verileri de Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden alacağız.  Biz Diyarbakır’da yarım milyon turist beklerken, bugün bu sayının 20-30 binlerde kalması bizi çok üzdü. Bunun sebebi de bildiğiniz gibi çatışmalı ortamlardı. Diyarbakır’a gelen turistlerin tümü de yerliydi. Buraya turist olarak gelen yabancılar yoktu. Diyarbakır’ın Sur ilçesi Türkiye ekonomisini etkileyen bir şehirdi. Dediğimiz gibi biz 2016 yılını turizm anlamında kaçırdık.

2017 yılında ne bekliyorsunuz?

HUZURUN OLMADIĞI YERE TURİST GELMEZ

Diyarbakır’a bildiğiniz gibi turizm komisyonları var. Belediye, Valilik, Diyarbakır Ticaret Odası’nın, TÜRSAB’ın içinde yer aldığı turizm komisyonu var. Bu komisyon aracılığıyla Fuarlara katılarak, Diyarbakır’ın tanıtımına yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Yine sil baştan çalışmalarımız olacak. Biz her zaman söylüyoruz; Huzur olmadığı yere turist gelmez. Buna rağmen biz elimizden gelen çalışmayı yapacağız. Diyarbakır’ın içindeki tarihi yerlerin restorasyonu ya da Sur’ların turizme açılması gibi konuları takip edip, hızlı bir şekilde turizme kazandırılması için elimizden geleni yapacağız. Diyarbakır’da her zaman ümitleniyoruz. Fakat bir sorun oluyor. Böylelikle turist kalmıyor. Biz turizm komisyonu üyeleri olarak yeniden ve sil baştan çalışmalarımıza başlayacağız. 2017 yılında nereye geliriz? Bilemem ama buradaki olayların bitmesi, huzur ortamının oluşması bire bir bizi etkileyecektir. Her ne olursa olsun ümitliyiz ama olaylardan dolayı hevesimiz kursağımızda kalıyor.

KENTTE GELEN TURİSTLER GERÇEK TURİST DEĞİLDİ

7 Haziran seçimleri öncesindeki dönemlerde ve Diyarbakır Sur’larının ile Hevsel Bahçelerinin UNESCO listesine girmesiyle birlikte bir milyon turisti hedeflerken, 14 ay gibi bir sürede on binlerce turisti ağırlamamız bizi üzdü. Buraya gelen turistlerde Sur’daki tarihi mekânları görmeye gelen turistler değildi. Günübirlik ve ticari veya ekonomik işler için gelenlerdi.

Diyarbakır’da malumunuz her sektörde olduğu gibi sizin sektörde de korsan ya da kaçak acenteler var. Bunlarla ilgili yeni yönetim olarak bir çalışmanız olacak mı?

KORSAN ACENTELER KALMADI

Yaklaşık 2,5 yıl önce TÜRSAB Diyarbakır’da kurulduğunda kentte ciddi anlamda kaçak acente vardı. 2,5 yıllık dönemde bugün sıfırlandı diyebiliriz. İlk dönemlerde 50’ye yakın kaçak acente vardı. Bugün onların tümü vergisini veren, belgeli ve kayıtlı acenteler oldu. Onlarda şimdi bizimle birlikte Diyarbakır turizmine hizmet ediyor.

YENİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Yapılan kongrede görev gelen TÜRSAB Diyarbakır yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu:

“Başkan: Mehmet Akyıl, İkinci Başkan: Kadri Yeşil, Genel sekreter: Doğan Şan, Sayman: Savaş Barış, üyeler: Hakan Beksavi, Abdülaziz Yatkın, Ömer Akbaş, M. Atilla Yılmaz ve Yunus Batıbay”

(www.haberdiyarbakir.gen.tr- ÖZEL RÖPORTAJ)

2121 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika