Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Uğur: “Kürtlere Kürtçe zeka testi uygulanmalı!”

07 Haziran 2016 - 1.292 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Uğur: “Kürtlere Kürtçe zeka testi uygulanmalı!”

deniz-uğur-1

Mezopotamya Psikologlar Platformu üyesi Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim elemanı Düzgün Uğur, Zekâ Testlerinin temel olarak eğitim diliyle insanları ayırt etmeyi vaat eden testler olduğunu ifade ederek, “Eğitim dilini sonradan tartışan Kürtler ve Araplar için test dezavantajdır. Bu testi Kürtler, Zazalar ve Araplar, Süryaniler için kullanılabilir hale getirmek için çaba göstereceğiz” dedi.

Diyarbakır’da bir grup tarafından kurulan Mezopotamya Psikologlar Platformu şimdiye kadar 250 üyeye ulaşırken, çalışmalarını sürdürüyor. Mezopotamya Psikologlar Platformu üyesi D.Ü. Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Elemanı Düzgün Uğur, Platformun kuruluşunu ve hedeflerini www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi.

HEDEFİMİZ HAKSIZLIĞA KENDİ MESLEĞİMİZ VE BİLGİMİZ ÖLÇÜSÜNDE MÜDAHİL OLMAK

Çeşitli olaylar sonrasında meslek olarak üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını ifade eden Uğur, “Türkiye’de örgütlü gruplar var. Türk psikologlar derneği ya da TODAB gibi, TODAB birçok olayımıza daha makul çerçevede yaklaşan bir oluşum ki bir kısmımızda oranın içerisinde. Ama bunlar yinede bölgedeki özgün olayların farkına varabilecek ya da oraya müdahale edebilecek durumda değiller. O yüzden biz özellikle Mezopotamya’da yaşanan her türlü haksızlığın olası psikolojik sorularını ve haksızlığı meşrulaştırmak için yapılabilecek psikolojik manipülasyonları engellemek ya da engelleme çabası içerisinde olmak için, Mezopotamya da yaşayan ya da Mezopotamya’da bir şeyler yapmaya dair kafasında bir şeyler olan veya Mezopotamya kökenli olan yaşamayan insanlar olarak bir araya geldik. Temel hedefimiz buradaki her türlü haksızlığa kendi gücümüz, bilgimiz ve mesleğimiz ölçüsünde müdahil olmak” dedi.

250 ÜYEMİZ VAR

Uğur, Platform olarak Türkiye çapında bir mail gruplarının olduğunu vurgulayarak, “250 civarı bir üyemiz var. Urfa, Antep, Van, mersin, İstanbul, Ankara’dan insanlar var. Ya da diğer Kürt kentlerinden olanlar var. Platform olarak doğrudan 250 üyemiz var. Bizim bir şekilde halklar arasında adil bir barışı sağlamaya ne kadar katkımız olabilir. Onun dışında mesela psikolojideki bazı uygulamalar, bazı grupların aleyhine sonuçlar üretebilir” diye konuştu.

ZEKÂ TESTİ KÜRTLER İÇİN DEZAVANTAJLIDIR

Zekâ Testlerinin temel olarak eğitim diliyle insanları ayırt etmeyi vaad eden testler olduğuna işaret eden Uğur, “Ancak şöyle bir sorun var. Eğitim dilini sonradan tartışan Kürtler için bu bir dezavantajdır. Yani Türkçe bir zekâ testini Kürt çocuğuna uygulamak aslında dezavantaj. Bunun uluslar arası literatürde bir karşılığı var. Mesela Almanya’da bizim buradaki rehabilitasyon kurumları gibi kurumlara devam eden Türk ve Kürt nüfusu ortalama nüfustan daha fazla buda zeka testlerinin buraya çocukların yönlendirilmesinden kaynaklanıyor. Bu sorun Kürtlerin aleyhine bir sorun. Ya da psikoloji biliminin sadece Türkçe üretiliyor olması ya da Türkçe bilmeyen Türkçesi kısıtlı olan Kürtlerin psikolojiden yararlanmak istemesi durumunda o dili bilmek zorunda olması da bir handikaptır. Bir hedefimizde bunu psikolojinin bölgede genel olarak yaşayan başta Kürtler olmak üzere Zazaları da ayrı görmeyeyim ama Araplar ya da Süryaniler için kullanabilir hale getirmek. Tabiî ki bunu her halükarda yapabilir miyiz? Bu gücümüz ölçüsünde olacak. Bunu ne kadar yapabiliriz, en azından buna çabalayacağız. Genel olarak psikolojinin halkların birlikte yaşamasını sağlayabilecek ne tür katkısı olabilir ona kafa yoracağız. Halkları ihtiyacı karşılayabilecek ne tür çaba ve çalışmalar yapabileceğiz ona kafa yoracağız” şeklinde konuştu.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

576 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika