Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ulucami’de sona doğru!

18 Haziran 2016 - 622 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Ulucami’de sona doğru!

ulucami

Olaylar ı nedeniyle 4 ay boyunca restorasyonuna ara verilen, İslam dünyasının 5. Harem-i Şerif’i olarak kabul edilen Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami’de çalışmalar, minare hariç tamamlandı. Ulu Cami’de 2010’da başlayan restorasyon çalışmasında, çatışmalar ve operasyonlar nedeniyle 4 ay verilen aranın ardından sona gelindi. Ulu Cami’nin daha önce 6-7 bin kişilik olan kapasitesi 10 bine yükseldi. Ulu Cami, daha önce restorasyonu tamamlanan Hanefiler kısmı, Zinciriye ve Mesudiye Medresesi, Şafiler bölümü, Doğu Maksuresi ile restorasyonu tamamlanan Batımak Maksuresi ile 6 kısımdan oluşuyor. Caminin çevresindeki riskli binalar için yaklaşık 4 milyon lira ödenerek, 13 yapı kamulaştırıldı. 10 yapı da yıktırılarak caminin çevresi genişletildi.

MÜSLÜMANLARIN EN ESKİ MABED VE MESCİTLERİNDEN BİRİDİR

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, dünya Müslümanları için Ulu Cami’nin en eski mabed ve mescitlerden biri olduğunu söyledi. İşliyen, “Ulu Cami, bitmeye yakın. Orayı namazla, Kur’an ile süslemek lazım. Manevi feyiz ve bereketinden faydalanmak lazım.” dedi. Ulu Cami İmam Hatibi Osman Yağmur da daha önce yüzde 80’i tamamlanan caminin son restorasyon çalışmasıyla minaresi hariç yüzde 100’ünün tamamlandığını bildirdi.

“10 BİNDEN FAZLA KİŞİ NAMAZ KILACAK”

Cami avlusunun restorasyon işlerinin tamamlanmasıyla cemaat kapasitesinin de arttığını kaydeden Yağmur, şöyle devam etti:  “Restorasyonun tamamlanmasıyla caminin diğer bölümleri ibadete ve ramazana hazır olacak. Daha önce 6-7 bin insan namaz kılıyordu, şimdi ise 10 binden fazla kişi namaz kılacak. Daha önce cemaat dışarıda, güneşte namaz kılıyordu. Şu anda serinlikte ibadet etmiş olacak.” Ulu Cami karşısında esnaflık yapan Mehmet Ali Şanlıoğlu, Ulu Cami’nin biten restorasyonundan dolayı memnuniyetini dile getirdi. Vakit namazlarını sürekli camide kıldığını anlatan Şanlıoğlu, Ulu Cami’nin İslam alemi için bir ekol olduğunu, çok sayıda yerli ve yabancı turistin camiyi ziyaret ettiğini söyledi. Vatandaşlardan Hamit Çiçek de restorasyon çalışmasını yapan yetkililere dua ederek, şöyle konuştu: “Biz bu anı bekliyorduk. Burası Müslümanlar için manevi bir yer. Havası değişik olan bir yer. Buraya geldiğimiz zaman başka bir havanın içerisine giriyoruz. Başka bir atmosfer yaşıyoruz. Huzur buluyoruz. Ramazan ayına girdik. Cami tıklım tıklım doluyor. Herkese nasip olmaz buraya gelmek. İslam ümmetinin 5. Haremi Şerifi’dir.” (AA)

292 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika